25 Μαρτίου

Ο φετινός εορτασμός πολύ διαφορετικός από κάθε άλλη φορά!

Φέτος, γιορτάζουμε 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821, μέσα στις ιδιαίτερες συνθήκες τις οποίους ζούμε…

Στο παρακάτω Padlet θα βρείτε αναρτήσεις με ιδέες για την 25η Μαρτίου.

Μετάβαση στο padlet.com

Δυο ιστορίες για το bulling

Δυο ιστορίες για τη βία στο σχολείο, από παιδιά για παιδιά.

Τις ακούμε από τον μικρό αναγνώστη.

Οι ιστορίες δημιουργήθηκαν από τους μαθητές της Γ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φερών Ν. Έβρου και από τους μαθητές της Δ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Τυχερού Ν. Έβρου στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Διακρατικού Προγράμματος DAPHNE III 2008-2010: «Ευαισθητοποίησης για το Φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού ».
Το πρόγραμμα υλοποίησε η Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

Σχολικός Εκφοβισμός

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, και την  Εβδομάδα Ευαισθητοποίησης & Κινητοποίησης μαθητών, γονέων κι εκπαιδευτικών σχετικά με το φαινόμενο που διοργανώνει το «Χαμόγελο του Παιδιού», συμμετείχαμε στη δράση «Μίλα Τώρα» και αφού συζητήσαμε κι ενημερωθήκαμε για τον Σχολικό Εκφοβισμό (bulling) δημιουργήσαμε την αφίσα μας!

Αγαπημένο μου Νηπιαγωγείο

Όσα πραγματικα θα έπρεπε να ξέρω, τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο… (Robert Fulghum)

• Να μοιράζομαι
  • Να παίζω τίμια
  • Να συμμαζεύω
  • Να ζηταω συγγνώμη, όταν πληγώνω κάποιον
  • Να συνεργάζομαι

Και αλλά πολλά να ζωγραφίζω, να τραγουδώ, να χορεύω, να παίζω, να γελάω!!

Γιατι το νηπιαγωγείο είναι μαγικό!!

Γιατί εκεί απέκτησα πολλές γνώσεις χωρίς καν να το καταλάβω, γιατί αυτό έγινε με έναν τρόπο μαγικό! Ποιον;

Με το παιχνίδι φυσικά! (Ίσως η μόνη βαθμίδα που το χρησιμοποιεί ως μέθοδο διδασκαλίας)

Γιατι εκεί δεν φοβήθηκα ότι θα κάνω λάθος, καθώς στο νηπιαγωγείο τα λάθη χρησιμοποιούνται για την απόκτηση γνώσεων!