no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Γαλιλαίος Γαλιλέι (Galileo Galilei)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γαλιλαίος Γαλιλέι (Galileo Galilei) |
200px Galileo.arp .300pix

Ο Γαλιλαίος ντι Βιντσέντσο Μποναγιούτι ντε Γαλιλέι (Galileo di Vincenzo Bonaiuti de Galilei, 1564 – 1642), ήταν Ιταλός φυσικός, μαθηματικός, αστρονόμος και φιλόσοφος, που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επιστημονική επανάσταση. Ο Γαλιλαίος έμεινε γνωστός στην ιστορία για την τόλμη του να αντιπαραταχθεί σε διαδεδομένες και παραδεκτές διδασκαλίες της εποχής του, πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα να θεωρηθεί από πολλούς αιρετικό. Συγκρούστηκε με τη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία και αυτό προβάλλεται συχνά ως παράδειγμα εναντίωσης της ελευθερίας της σκέψης και της επιστημονικής έρευνας με την εξουσία.

κάτω από: Βιογραφίες
Ετικέτες:, ,

Ισαάκ Νεύτωνας (Isaac Newton)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ισαάκ Νεύτωνας (Isaac Newton) |
GodfreyKneller IsaacNewton 1689

Ο Σερ Ισαάκ Νεύτων ( Sir Isaac Newton) (1643 – 1727)  ήταν Άγγλος φυσικός, μαθηματικός, αστρονόμος, φιλόσοφος, αλχημιστής και θεολόγος. Θεωρείται πατέρας της Κλασικής Φυσικής, καθώς ξεκινώντας από τις παρατηρήσεις του Γαλιλαίου αλλά και τους νόμους του Κέπλερ για την κίνηση των πλανητών διατύπωσε τους τρεις μνημειώδεις νόμους της κίνησης και τον «νόμο της βαρύτητας». Μεγάλης ιστορικής σημασίας υπήρξαν ακόμη οι μελέτες του σχετικά με τη φύση του φωτός καθώς επίσης και η καθοριστική συμβολή του στη θεμελίωση των σύγχρονων μαθηματικών και συγκεκριμένα του διαφορικού και ολοκληρωτικού λογισμού.

κάτω από: Βιογραφίες
Ετικέτες:, , ,

Εκτόξευση του τηλεσκόπιου James Webb

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκτόξευση του τηλεσκόπιου James Webb |
JWST spacecraft model 3

Εκτοξεύθηκε το τηλεσκόπιο James Webb, στις 25 Δεκεμβρίου 2021, μετά από πέντε αναβολές. Η εκτόξευσή του πραγματοποιήθηκε με τον ευρωπαϊκό πύραυλο «Arian 5« στις 14:20 ώρα Ελλάδας, από το ευρωπαϊκό διαστημοδρόμιο στο Κουρού της Γαλλικής Γουινέας στη Νότια Αμερική.

κάτω από: Αστρονομικά Νέα, Εξερεύνηση του Διαστήματος

Εκτόξευση του Artemis 1

Συγγραφέας: | 4 Δεκεμβρίου 2022
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκτόξευση του Artemis 1 |
NASA Artemis 1 Launch

Εκτοξεύθηκε από το Διαστημικό Κέντρο Κένεντι, στο ακρωτήριο Κανάβεραλ ο μη επανδρωμένος πύραυλος SLS της NASA με προορισμό τη Σελήνη, με την αποστολή Artemis Ι, Πέντε δεκαετίες μετά την τελευταία αποστολή Apollo.
Ο πύραυλος SLS έστειλε την κάψουλα Orion σε δοκιμαστικό ταξίδι γύρω από τη Σελήνη, σε ένα ταξίδι 25 ημερών. Η κάψουλα έφτασε σε απόσταση 97 χιλιομέτρων από την επιφάνεια της Σελήνης ενώ αναμένεται να επιστρέψει στη Γη στις 11 Δεκεμβρίου. Αν όλα προχωρήσουν σύμφωνα με το σχέδιο, η ίδια αποστολή θα επαναληφθεί το 2024 με πλήρωμα.

κάτω από: Αστρονομικά Νέα, Εξερεύνηση του Διαστήματος

Πρoστατευμένο: ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Συγγραφέας: | 25 Ιουνίου 2013
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρoστατευμένο: ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ |