Δραστηριότητες στην τάξη με Πλανήτες

Αυτό το διάστημα ασχολούμαστε στο νηπιαγωγείο μας με τους πλανήτες. Το έναυσμα δόθηκε ύστερα από τον «μικρό πρίγκιπα», ένα βιβλίο που μας έφερε ένας μικρός μαθητής στο νηπιαγωγείο μας. Έτσι, λοιπόν, είδαμε τους πλανήτες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους μέσα από βιβλία. Ακούσαμε το τραγουδάκι «Η γειτονιά του Ήλιου»  του Χ. Κατσιμίχα και από τα Λάχανα και Χάχανα «Ένας ήλιος, μια γη, ένα φεγγάρι».

Τα παιδιά ζωγράφισαν και κατασκεύασαν πυραύλους

Τέλος, τα παιδιά με την βοήθεια του ηλεκτρονικού υπολογιστή ζωγράφισαν τους πλανήτες

έκαναν αντιστοιχίσεις μεταξύ των ονομάτων των πλανητών και των εικόνων τους

και κλήθηκαν να γράψουν τους αριθμούς από το 1 έως το 10 σε ένα πύραυλο.

Δραστηριότητα Αντιστοίχισης Πλανητών

Αντιστοίχισε τα ονόματα των πλανητών της κάτω σειράς με τα αντίστοιχα ονόματα πλανητών και τις εικόνες της πάνω σειράς :

Μπορείτε να κατεβάσετε τη δραστηριότητα αντιστοίχισης πλανητών σε μορφή docx από τον σύνδεσμο : Πλανήτες

(* Η παραπάνω δραστηριότητα έχει σχεδιαστεί με το λογισμικό kidspiration)

Δραστηριότητα Συμπλήρωσης Αριθμών από 1 έως 10

Συμπληρώστε τους αριθμούς στα κουτιά που λείπουν ξεκινώντας από τη βάση του πυραύλου (νούμερο 1) μέχρι την κορυφή (νούμερο 10) :

Μπορείτε να κατεβάσετε τη δραστηριότητα σε αρχείο μορφής docx πατώντας στον σύνδεσμο: Πύραυλος

ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Με αφορμή ένα κλαδί αμυγδαλιάς που έφερε ένας μικρός μας μαθήτης στο νηπιαγωγείο μας φτιάξαμε την αμυγδαλιά χρησιμοποιώντας  τέμπερες και ένα μικρό  κουτάκι  από  λεμόναδα,για να φτιάξουμε τα ανθάκια της.

Μιλήσαμε με τα παιδιά  για τα ζώα των πάγων και φτιάξαμε πιγκουινάκια.