Προσαρμοστικότητα του Σαίξπηρ στο Ελληνικό Θέατρο

Με την ευκαιρία της επετείου των 400 χρόνων από το θάνατο του μεγάλου ποιητή και δραματουργού Ουΐλλιαμ Σαίξπηρ,

ο Σύνδεσμος Φίλων Γραμμάτων και Τεχνών Καβάλας
&
η Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας

διοργανώνουν εκδήλωση με τίτλο “Προσαρμοστικότητα του Σαίξπηρ στο Ελληνικό Θέατρο”
στις 3 Δεκεμβρίου 2016 και ώρα 7μ.μ.στο χώρο της Παλαιάς Μουσικής (Τζαμί Χαλήλ Μπέη)

Ομιλήτριες της εκδήλωσης θα είναι οι κυρίες:
Τίνα Κροντήρη, Καθηγήτρια Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ με
θέμα: “Προσαρμοστικότητα του Σαίξπηρ στο Ελληνικό Θέατρο’’ &
Δήμητρα Δαλπαναγιώτη, Υποψήφια Διδάκτωρ Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ με θέμα: ‘’Ευέλικτος Σαίξπηρ Οι (μετα)μορφώσεις της Λαίδης Μακμπέθ στη Λογοτεχνική κριτική και Ελληνική μετάφραση’’.

Την εκδήλωση θα πλαισιώσουν μουσικά οι μαθητές: Χρύσα Ταμβάκη (τραγούδι) και Φίλιππος Μανωλούδης (κιθάρα).

ΑΦΙΣΑ

May Project

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ διάλεξαν το θέμα του επόμενου project. Επέλεξαν λοιπόν να παρουσιάσουν πως περνάνε τις καλοκαιρινές τους διακοπές!

Θα χρησιμοποιήσουν (με τη βοήθεια μου) PowerPoint ή Smilebox και  θα εισάγουν δικές τους φωτογραφίες ή cartoon pictures.

Στις επόμενες μέρες θα δείτε το αποτέλεσμα της δουλειάς τους!