TO ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ Όπως ΤΟ ΒΛΈΠΟΥΜΕ

ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΜΠΟΡΕΊ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΙ ΤΙΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΟΤΑΝ ΕΊΝΑΙ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΜΕΝΕΣ.

ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΆΛΛΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΌΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΜΕΡΙΣΜΟ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΕ ΑΥΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΝΑ ΔΙΟΙΚΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ.
ΓΙΑ να δούμε τα λειτουργικά συστήματα τα χωρίζουμε σε δικτύων και σε κατανεμημένα.
Σε ένα λειτουργικό σύστημα δικτύου οι χρήστες είναι ενήμεροι σχετικά με την ύπαρξη πολλών υπολογιστών και μπορούν να συνδεθούν σε απομακρυσμένες μηχανές και να αντιγράψουν τα αρχεία τους από τη μία μηχανή στην άλλη. Κάθε μηχανή τρέχει το δικό της τοπικό λειτουργικό σύστημα και έχει το δικό της χρήστη.
Αντιθέτως ένα κατανεμημένο λειτουργικό σύστημα είναι εκείνο που εμφανίζεται στους χρήστες όπως ένα παραδοσιακό σύστημα ενός επεξεργαστή, ακόμα και στην περίπτωση που αυτό αποτελείται από πολλαπλούς επεξεργαστές. Σε ένα πραγματικό κατανεμημένο λειτουργικό σύστημα , οι χρήστες δεν πρέπει να ενδιαφέρονται για το που εκτελούνται πραγματικά τα προγράμματα τους ή για το που βρίσκονται τα αρχεία τους.

Χρειάζεται ένας ελεγκτής για τη δικτυακή διασύνδεση και κάποιο λογισμικό χαμηλού επιπέδου για να τον καθοδηγεί, όπως επίσης και προγράμματα, ώστε να επιτυχάνεται η απομακρυσμένη σύνδεση και η απομακρυσμένη προσπέλαση αρχείων, αλλά αυτές οι προσθήκες δεν αλλάζουν σε τίποτα την κύρια δομή του λειτουργικού συστήματος.
Τα κατανεμημένα συστήματα συχνά επιτρέπουν στα προγράμματα να τρέχουν σε διαφορετικούς επεξεργαστές κατά την ίδια χρονική στιγμή και έτσι απαιτούν περισσότερο πολύπλοκους αλγόριθμους χρονοδρομολόγησης  επεξεργαστών, έτσι ώστε να βελτιστοποιείται η υπάρχουσα παραλληλία.
 Τα συστήματα του λειτουργικού συχνά ζητούν προτεραιότητες για να τρέξουν οι διεργασίες και αυτό δίνεται μετά από απαίτηση-αίτηση για εξυπηρέτηση. Είναι η cpu που αποτελεί σημαντικό εξάρτημα το οποίο πρέπει να φροντίζει για την ταυτόχρονη επεξεργασία των διεργασιών κάτι το οποίο γίνεται σε γενικές γραμμές. Η cpu φροντίζει για την αποκωδικοποίηση εντολών και την μετέπειτα εκτέλεση αυτών των οντοτήτων που ονομάζονται διεργασίες.
  Πάντως όταν η cpu ασχολείται με τις εργασίες που προέρχονται από τα λειτουργικά συστήματα  αυτό συχνότατα γίνεται και προηγούνται οποιοδήποτε άλλων εργασιών που προέρχονται από άλλα προγράμματα. Πάντως το λειτουργικό σύστημα ελέγχει ποια εργασία θέλει εξυπηρέτηση και αν πρέπει να της δοθεί κάτι τέτοιο αφήνει η cpu αυτό που κάνει και ασχολείται με την απαιτούμενη εργασία του συγκεκριμένου προγράμματος. Ωστόσο όταν οι διεργασίες δεν είναι απόλυτα βέβαιο αν πρέπει να δεσμεύσουν μέρος της μνήμης και γίνεται αυτό τότε η cpu επιφορτίζεται και με το παραπάνω δηλαδή πότε πρέπει να εκτελεστεί η εν λόγω διεργασία.Screenshot

Όσον αφορά τα προγράμματα  συστήματος αυτά παίζουν καθοριστικό ρόλο στη συντήρηση και την σωστή διαχείριση του λειτουργικού συστήματος.
Ένα λειτουργικό σύστημα για να δουλέψει θα πρέπει να έχει χρησιμοποιηθεί σωστά από τους χρήστες. Γι’ αυτό ο χρήστης αν θέλει να έχει σωστά μηνύματα από το λειτουργικό πρέπει να ψάχνει τα λάθη του με τη βοήθεια διαγνωστικών εργαλείων και βοηθητικών προγραμμάτων.Σε κάθε περίπτωση κοιτάζουμε αν το λειτουργικό έχει σωστή επικοινωνία με τον χρήστη (πόσο γρήγορα αποκρίνεται αλλά και πόσο καλά μοιράζεται τους πόρους ο κάθε χρήστης)

Γειά σου Κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr.

Ενημέρωση γύρω από τα Λειτουργικά Συστήματαδομήαρμοδιότητεςδιεργασίες

Το λογισμικό είναι τα προγράμματα δηλαδή οι οδηγίες για το τι πρέπει να κάνει ο υπολογιστής.

Το τι κάνει κάθε στιγμή ένας υπολογιστής εξαρτάται από τις οδηγίες που έχει πάρει από τον χρήστη μέσω του προγράμματος που χρησιμοποιεί.Οι περισσότεροι Η/Υ είναι μηχανήματα γενικής χρήσεως μπορούν δηλαδή να εκτελούν ταυτόχρονα ή διαδοχικά πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους εργασίες.

Εκείνο που χρησιμοποιείται για κάθε τέτοια εργασία είναι το κατάλληλο πρόγραμμα.Τιθεται το ερώτημα τι είναι Λειτουργικό Σύστημα?

Είναι το Μεγαλύτερο πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιεί μικρότερα προγράμματα για την αξιοποίηση του υλικού και τη λειτουργία του συστήματος του ίδιου του υπολογιστή

Πιο συγκεκριμένα:

Λειτουργεί ως ενδιάμεσος, διαχειρίζεται τους πόρους και τις δυνατότητες του συστήματος, μεταφέρει εντολές, μεταφέρει μυνήματα του η/υ προς το χρήστη για λάθη, διαχειρίζεται την κεντρική μνήμη, κατανέμει το χρόνο λειτουργίας της Κεντρικής μνημης στους χρήστες, διαχειρίζεται τις συσκευές εισόδου εξόδου, διαχειρίζεται τα αρχεία συστήματος, ελέχει την εκτέλεση προγραμμάτων,φροντίζει για την ασφάλεια του υπολογιστή.

Τι είναι ο Πυρήνας

Η επικοινωνία με το χρήστη ή ΔΙΕΠΑΦΉ χρήστη

Πολυπρογραμματισμός.

To να εκτελεί ένα λειτουργικό σύστημα πολλά προγράμματα ταυτόχρονα είναι σημαντικό γιατί έτσι αυξάνει την παραγωγικότητα του και συνεπώς και την παραγωγικότητα των χρηστών.

Στα Λ.Σ το μέτρο παραγωγικότητας είναι ο Χρόνος απόκρισης δηλ. ο χρόνος που παίρνει ένα  πρόγραμμα για να εκτελεστεί και να δώσει απόκριση στο χρήστη.Είναι προφανές ότι ο χρόνος αυτός είναι γενικά μεγαλύτερος στα συστήματα πολυπρογραμματισμού, γιατί στο βασικό χρόνο εκτέλεσης του προγράμματος προσρίθενται και οι καθυστερήσεις λόγω των άλλων προγραμμάτων που εκτελούνται την ίδια στιγμή, καθώς και των λειτουργιών του λειτουργικού συστήματος που καταναλώνει και αυτό χρόνο για να συντονίσει τα προγράμματα που εκτελούνται.

Πολυδιεργασία: Αν ένα λειτουργικό σύστημα  μπορεί να εκτελεί τατόχρονα περισσότερες από μία εργασίες τότε λέμε ότι έχουμε ένα σύστημα Πολυδιεργασίας.Οι εργασίες αυτές μπορεί να είναι αυτοτελή προγράμματα ή κομμάτια του ίδιου προγράμματος ακόμη και του ίδιου χρήστη.