ΜΕΪΜΑΡΗ ΜΑΡΙΑ

Θετικές Επιστήμες στο Γυμνάσιο

Οι άνεμοι

.jpg

Οι άνεμοι εξαρτώνται άμεσα από τη θερμοκρασία που επικρατεί σε διαφορετικά σημεία της επιφάνειας της Γης. Οι διαφορές θερμοκρασίας προκαλούν πλάγιες και κάθετες κινήσεις του αέρα, που ονομάζουμε ανέμους. Αυτό συμβαίνει, επειδή ο αέρας που θερμαίνεται έχει την τάση να ανεβαίνει ψηλότερα, ενώ ο πιο ψυχρός αέρας καταλαμβάνει τη θέση του.

από κάτω από: ΓΕΩΛΟΓΙΑ | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι άνεμοι

Μεσόγειος Θάλασσα

.jpg

Παρατηρώντας τη Μεσόγειο στον χάρτη διαπιστώνουμε ότι αποτελεί μια σχεδόν κλειστή θάλασσα. Η επικοινωνία της με άλλες γειτονικές θάλασσες επιτυγχάνεται με τρία πολύ μικρά ανοίγματα. Τα δύο από αυτά είναι φυσικά (ο Πορθμός του Γιβραλτάρ στον Ατλαντικό Ωκεανό και τα Στενά του Ελλησπόντου-Βοσπόρου στη Μαύρη θάλασσα), ενώ το τρίτο άνοιγμα (η Διώρυγα του Σουέζ προς την Ερυθρά θάλασσα) είναι ανθρώπινο έργο. Πρόκειται για μια σχετικά βαθιά θάλασσα, της οποίας το μέγιστο βάθος (περίπου 5.100 μέτρα) συναντάται στο νότιο Ιόνιο Πέλαγος, στα νησιά Οινούσσες.

από κάτω από: ΓΕΩΛΟΓΙΑ | με ετικέτα , , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μεσόγειος Θάλασσα

Φωτοσύνθεση

.jpg

Οι αυτότροφοι οργανισμοί, όπως τα φυτά, παράγουν μόνοι τους την τροφή τους με τη διαδικασία της φωτοσύνθεσης. εννοιολογικός χάρτης Έχουν την ικανότητα να προσλαμβάνουν διοξείδιο του άνθρακα από τον αέρα και απορροφούν με τις ρίζες τους νερό και άλλες απλές θρεπτικές ουσίες διαλυμένες σε αυτό. Οι ουσίες αυτές συγκεντρώνονται στους χλωροπλάστες και, με τη βοήθεια της ηλιακής ενέργειας, παράγονται σύνθετες χημικές ουσίες.

από κάτω από: ΒΙΟΛΟΓΙΑ | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φωτοσύνθεση

Ερειστικό Σύστημα στον Άνθρωπο

.jpg

Ο σκελετός του ανθρώπου διακρίνεται σε:

• σκελετό του κορμού, που αποτελείται από το κρανίο, τον θώρακα και τη σπονδυλική στήλη
  • σκελετό των άκρων, που αποτελείται από τον σκελετό των άνω και κάτω άκρων.
από κάτω από: ΒΙΟΛΟΓΙΑ | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ερειστικό Σύστημα στον Άνθρωπο

ενσωμάτωση

Δεκ 202210

Το κυνήγι θησαυρού στο δάσος των Χιλίων Δέντρων!

Δημιουργός: vizografou, στις: 25-11-2022, διάρκεια: 00:01:13

Το κυνήγι θησαυρού στο δάσος των Χιλίων Δέντρων! Α΄ Τάξη

Το παραπάνω βίντεο δεν αναφέρεται στο αντικείμενο που παρουσιάζω, όμως είναι σχετικό με το δάσος. Υπογραμμίζω ότι η αναζήτηση βίντεο στο video.sch.gr είχε μηδενικό αποτέλεσμα.

Ακολουθεί ΚΟΥΙΖ για την Μεσόγειο Θάλασσα:

από κάτω από: ΓΕΩΛΟΓΙΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ενσωμάτωση

Δεκ 202210

ΕΠΙΣΚΕΨΗ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Η συλλογή από το Απολιθωμένο Δάσος

Δεκ 20229

Πάρκων Screenshot 2.jpg Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας Σιγρίου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η συλλογή από το Απολιθωμένο Δάσος

απολιθωμένο δάσος στη Λέσβο

Δεκ 20223

Στο απολιθωμένο δάσος της Λέσβου, βρίσκονται απολιθωμένοι κορμοί δέντρων διάσπαρτοι σε έκταση 150 km2. Η δημιουργία τους σχετίζεται με έντονη ηφαιστειακή δράση που έγινε πριν από 20 εκατομύρια χρόνια περίπου και είναι διατηρητέο μνημείο της φύσης από το 1985. Τα τελευταία 25 χρόνια πραγματοποιούνται συστηματικές ανασκαφές από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, που έδρα του έχει στο Σίγρι (δυτική Λέσβος), και σκοπός του είναι η μελέτη, ανάδειξη και προστασία τουScreenshot 2 Απολιθωμένου Δάσους. Από το 2004 εντάχθηκε στο Παγκόσμιο Δίκτυο Γεωπάρκων της UNESCO.

από κάτω από: ΓΕΩΛΟΓΙΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο απολιθωμένο δάσος στη Λέσβο