Χριστουγεννιάτικο Παραμύθι

Η σπουδαιότητα της ανάγνωσης παραμυθιών στην νηπιακή ηλικία είναι γνωστή. Γι αυτό το λόγο, εκτός απο την δανειστική βιβλιοθήκη που λειτουργεί στο τμήμα μας, θα αναρτηθεί και μία σειρά παραμυθιών ώστε οι μαθητές να συνεχίσουν να διαβάζουν παραμύθια κατα την διάρκεια των Χριστουγεννιάτικων διακοπών.

Κατηγορίες: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικο Παραμύθι

Ημέρα ατόμων με Ειδικές Ανάγκες (03/12)

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας ατόμων με ειδικές ανάγκες είναι ωφέλιμο να συζητήσουμε με τους μικρούς μας μαθητές για την διαφορετικότητα. Με σύνθημα “ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ” παρουσιάζουμε την ομπρέλα των ειδικών αναγκών, τις κατηγορίες των δυσκολιών που μπορεί να παρουσιάζει ένα παιδάκι ή ένας ενήλικας. Εν συνεχεία είναι ιδιαίτερα σημαντικό να επισημάνουμε και να μάθουμε τρόπους παροχής βοήθειας αλλά και συνεργασίας και φιλίας, χωρίς διακρίσεις.

Κατηγορίες: ΑΝΑΓΝΩΣΗ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα ατόμων με Ειδικές Ανάγκες (03/12)

Η Γέννηση του Χριστού

Η Γέννηση του Χριστού.

Κατηγορίες: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Γέννηση του Χριστού

Το παραμύθι στο νηπιαγωγείο.

Η ανάγνωση παραμυθιών στην νηπιακή ηλικία είναι μείζονάς σημασίας για την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών αλλά και την γνωστική και γλωσσική τους πορεία. Αποτελεί ένα σημαντικό μέσο ψυχαγωγίας αλλά και διαπαιδαγώγησης.

Κατηγορίες: ΑΝΑΓΝΩΣΗ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το παραμύθι στο νηπιαγωγείο.