Το e-μερολόγιο της πληροφορικής

Γιατί η μόρφωση και η επικοινωνία δε σταματάει στο 7ωρο…

ΕduΤube Plus

Ιαν 201130

Μετά το Συ-σωλήνα (το Youtube σε γλώσσα slang), έρχεται ο ενισχυμένος Εκπαιδευτικο-σωλήνας (edutube plus)!

Αλλά ας σοβαρευτούμε. Το edutube plus είναι ένα έργο που στοχεύει στη δημιουργία μιας Ευρωπαϊκής πολύγλωσσης, διαδικτυακής υπηρεσίας βίντεο για τα σχολεία. Η Ευρωπαϊκή αυτή πολύγλωσση και πολυπολιτισμική βιντεοθήκη του EduTubePlus, με 5.400 μικρής διάρκειας βίντεο, δημιουργείται επιλέγοντας αποσπάσματα «μαθησιακά υψηλής πυκνότητας» από επαγγελματικής ποιότητας εκπαιδευτικά βίντεο.

Η ένωση φορέων που υλοποιεί το έργο EduTubePlus αποτελείται από 17 Ευρωπαϊκούς οργανισμούς και εταιρίες: ΕΑ.ΙΤΥ (GR,  Γενικός Συντονιστής έργου), France5/Lesite.tv (FR), ΥπΕΠΘ/Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (GR), UNED (ES), Companhia de Ideias Anonimas (PT), RAI  Radiotelevisione Italiana/RAI Educational (IT), EDUCATION HIGHWAY (AT), EduCentrum (BE), Klett (DE), The University of HULL/Institute For Learning (UK), MENON Network (BE), SIVECO (RO), CEDETEL (ES), ATiT (BE), The University of Jyväskylä (FI), Fondazione Maddalena Di Canossa (IT), SZÁMALK (HU).

Πάρτε μια γεύση από ένα δικό μας (ελληνικό) εκπαιδευτικό βιντεάκι από την Εκπαιδευτική τηλεόραση με θέμα την επεξεργασία βίντεο. Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρο το επεισόδιο με θέμα τα πολυμέσα και την επεξεργασία τους.