Αιτήσεις για Στρατιωτικές Σχολές: Αναρτήθηκε στο διαδίκτυο, στην ιστοσελίδα www.geetha.mil.gr, η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές. Η προκύρηξη υπάρχει και εδώ. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 10 Μαΐου 2018 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Λόγω παράτασης της απεργίας των πλοίων, η προγραμματισμένη εκδρομή της Β’ τάξης στην Σύρο αναβάλλεται. Ως εκ τούτου, τα μαθήματα της Β΄τάξης θα διεξαχθούν κανονικά την Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Απριλίου.

Η Αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2018 μπορεί να πραγματοποιηθεί από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ, ενώ η αίτηση υπάρχει εδώ. Οι αιτήσεις θα υποβληθούν στο σχολείο.

Διαδικασία εισαγωγής για το Πρότυπο Λύκειο της Ιωνιδείου Σχολής το σχολικό έτος 2018-19 εδώ.

Η επίδοση των ελέγχων του Α’ τετραμήνου θα γίνει την Πέμπτη 08 Φεβρουαρίου, από τις 12:00 πμ. Πριν την επίδοση των ελέγχων, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου στις 11:30, θα γίνει ενημέρωση σχετικά με τη νέα Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Εγγραφές, μετεγγραφές και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής». Η παρουσία των γονέων και κηδεμόνων είναι απαραίτητη.

Φίλοι γονείς με χαρά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου ΓΕΛ Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά σας,περιμένει όλους τη Δευτέρα 6/11/2017  και ώρα 6:00μμ στη συνάντηση που θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών μας.

Τα μέλη του ΔΣ

Υπάρχουν δύο κενές θέσεις για μαθητές ή μαθήτριες στην Β’ τάξη του Λυκείου της Ιωνιδείου. Η επιλογή θα γίνει με εξετάσεις οι οποίες θα διεξαχθούν την Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου. Αιτήσεις μπορούν να γίνουν από την Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου έως και την Πέμπτη 7 Σεπεμβρίου στην γραμματεία του σχολείου.

Επιτυχόντες Πανελληνίων Εξετάσεων 2017: Τα ονόματα των επιτυχόντων αποφοίτων της Ιωνιδείου Σχολής υπάρχουν εδώ.