Η υποβολή του μηχανογραφικού για υποψηφίους με σοβαρή πάθηση γίνεται από 25 Αυγούστου έως 4 Σεπτεμβρίου στην κεντρική σελίδα του Υπουργείου Παιδείας. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η συμπληρωματική προκήρυξη για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας. Το αντίστοιχο έγγραφο υπάρχει εδώ.

Δείτε τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων σχολικού έτους 2016-2017 εδώ

Η σειρά κατάταξης των μαθητών που διαγωνίσθηκαν για την εισαγωγή τους στην Α” τάξη του Λυκείου της Ιωνιδείου υπάρχει εδώ. Ο ηλεκτρονικός σύνδεσμος όπου οι υποψήφιοι μπορούν να δουν αναλυτικά τη βαθμολογία τους βρίσκεται εδώ.

Από τις 21 Ιουνίου και μέχρι το τέλος της διαδικασίας υποβολής μηχανογραφικού δελτίου (14 Ιουλίου), οι υποψήφιοι για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο και να δημιουργούν ή να επανεκδίδουν κωδικό ασφαλείας, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί για την είσοδό τους στο σύστημα.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δουν τα αποτελέσματα της μοριοδότησης εδώ σε μορφή αρχείου Excel. Ενστάσεις μπορούν να υποβληθούν στο ΕΠ.Ε.Σ. του Π. ΓΕ.Λ. Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά μέχρι τις 28/6/2017.

Αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα  www.yen.gr η εγκύκλιος προκήρυξης του διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2017-2018. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους. Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 6-6-2017. Όλοι οι υποψήφιοι από την 6-6-2017 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά. Για τους υποψηφίους/ιες που επιθυμούν να εισαχθούν στις ΑΕΝ με τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων, η προθεσμία υποβολής των επιπλεόν απαιτούμενων δικαιολογητικών λήγει στις 6-7-2017. Αναλυτικές πληροφορίες υπάρχουν στην παραπάνω διεύθυνση και εδώ.