Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής και εντός καθοριζόμενου χρονικού διαστήματος, επιτρέπεται μόνο η μερική ή ολική ανάκληση της δήλωσης προτιμήσεων.

Κατ’ εφαρμογή των ανωτέρω, ορίζεται προθεσμία ως και την Τετάρτη 18-7-2018, μέσα στην οποία υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα το μηχανογραφικό τους δελτίο, μπορούν να προχωρήσουν σε μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων.

Περισσότερες πληροφορίες στο δελτίο τύπου του Υπουργείου εδώ.

Οι εισαγωγικές εξετάσεις για το Πρότυπο Λύκειο της Ιωνιδείου Σχολής θα διεξαχθούν την Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018 και ώρες 10-12 πμ. Η προσέλευση των υποψηφίων θα γίνει στις 9 πμ.

Προκήρυξη για εισαγωγή στις Σχολές Αστυνομικών και Αστυφυλάκων εδώ.

Ενημέρωση για τις εγγραφές των μαθητών (αφορά τους μαθητές που ήδη φοιτούν στην Ιωνίδειο Σχολή) εδώ.

Αιτήσεις για Στρατιωτικές Σχολές: Αναρτήθηκε στο διαδίκτυο, στην ιστοσελίδα www.geetha.mil.gr, η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές. Η προκύρηξη υπάρχει και εδώ. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 10 Μαΐου 2018 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Λόγω παράτασης της απεργίας των πλοίων, η προγραμματισμένη εκδρομή της Β’ τάξης στην Σύρο αναβάλλεται. Ως εκ τούτου, τα μαθήματα της Β΄τάξης θα διεξαχθούν κανονικά την Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Απριλίου.

Η Αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2018 μπορεί να πραγματοποιηθεί από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ, ενώ η αίτηση υπάρχει εδώ. Οι αιτήσεις θα υποβληθούν στο σχολείο.

Διαδικασία εισαγωγής για το Πρότυπο Λύκειο της Ιωνιδείου Σχολής το σχολικό έτος 2018-19 εδώ.