Το Πρότυπο Λύκειο της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι Σκακιστικοί σύλλογοι Ε.Ο.Α.Ο. Φυσιολάτρης Νίκαιας και Πειραϊκός Όμιλος Σκακιστών διοργανώνουν το 2ο σχολικό πρωτάθλημα σκάκι Πρότυπων & Πειραματικών Γυμνασίων – Λυκείων Αττικής. Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017, με ώρα έναρξης αγώνων 10.00 π.μ. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Το ωράριο ενημέρωσης γονέων και κηδεμόνων για το 2016-17 βρίσκεται εδώ.

Το Λύκειο της Ιωνιδείου θα συμμετάσχει στην 4η έκδοση της σειράς ομιλιών TEDxCERN, σε ζωντανή σύνδεση στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών (2ος όροφος), το Σάββατο 5/11, στις 12:00.

Την Τετάρτη 05 Οκτωβρίου 2016 στις 18:00 καλούνται οι γονείς των μαθητών/τριών της Α” τάξης Λυκείου προκειμένου να ενημερωθούν για θέματα λειτουργίας του σχολείου.

Η τελετή του Αγιασμού για το σχολικό έτος 2016-17 θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου, στις 09:00.

Οι ενδιαφερόμενοι προσέρχονται στο σχολείο για υποβολή αίτησης συμμετοχής:

α. για την Α” και Γ” τάξη σε εξετάσεις.

β. για την Β” τάξη σε κλήρωση.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται στο σχολείο μέχρι και την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου. Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν τόσο για την Α” όσο και για την Γ” τάξη την Τρίτη, 13 Σεπτεμβρίου, 11:00 π.μ., στα μαθήματα της Νεοελληνικής Γλώσσας και των Μαθηματικών. Η κλήρωση για την Β” Λυκείου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου, 12:00.

Αλλαγή στην προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για μαθητές της Γ” τάξης οι οποίοι έδωσαν πανελλαδικές εξετάσεις και θέλουν να θέσουν υποψηφιότητα για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού. Νέα προθεσμία είναι η 1/8/2016. Πληροφορίες εδώ.

Το Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης με έδρα τα Χανιά (κωδ. 331) μετονομάζεται σε Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Το μετονομαζόμενο τμήμα εξομοιώνεται πλήρως και ως προς κάθε συνέπεια με τα ομότιτλα τμήματα του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Επίσης, το Τμήμα Ραδιολογίας – Ακτινολογίας της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας του Τ.Ε.Ι. Αθήνας (κωδ. 627), μετονομάζεται σε Τμήμα Ακτινολογίας και Ακτινοθεραπείας χωρίς μεταβολή του γνωστικού του αντικειμένου.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.