Υπάρχει μία τουλάχιστον κενή θέση για μαθητές ή μαθήτριες στη Β’ τάξη και μία τουλάχιστον κενή θέση για μαθητή ή μαθήτρια στη Γ’ τάξη του Λυκείου της Ιωνιδείου. Η επιλογή θα γίνει με εξετάσεις οι οποίες θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου και ώρες 09:00-11:00. Αιτήσεις μπορούν να γίνουν έως και την Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου στις 13:00, στη γραμματεία του σχολείου. Στη διάρκεια του διώρου θα εξετασθούν τα Μαθηματικά και η Νεολ. Γλώσσα.

Η σειρά κατάταξης των μαθητών που διαγωνίσθηκαν για την εισαγωγή τους στην Α’ τάξη του Λυκείου της Ιωνιδείου υπάρχει εδώ.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εισέρχονται στη διεύθυνση https://www.iep.edu.gr/pps/ , προκειμένου να ενημερωθούν για τη βαθμολογία τους, πληκτρολογώντας τον κωδικό

Όσοι γονείς/κηδεμόνες ενδιαφέρονται να δουν το/α γραπτό/ά του παιδιού τους μπορούν να καταθέσουν αίτηση στην ηλεκτρονική διεύθυνση: depps@minedu.gov.gr το αργότερο έως τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2019, αναγράφοντας:-ονοματεπώνυμο παιδιού, -πατρώνυμο, -Πρότυπο Σχολείο, -κωδικό αριθμό αίτησης, -εξεταζόμενο μάθημα – γραπτό (Γλώσσα ανάπτυξης, Γλώσσα κλειστού τύπου, Μαθηματικά ανάπτυξης, Μαθηματικά κλειστού τύπου), -τηλέφωνο. Η επίδειξη των γραπτών των μαθητών/τριών θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 11.00 στο 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας, Π. Κυριακού 12 & Έλενας Βενιζέλου, 11521, Αμπελόκηποι. Οι αιτούντες γονείς/κηδεμόνες πρέπει να έχουν μαζί τους αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο.

Η εξέταση των μαθητών του Λυκείου της Ιωνιδείου στο Ειδικό Μάθήμα των Αγγλικών στις Πανελλαδικές Εξετάσεις θα πραγματοποιηθεί στο Λύκειο του Ζαννείου. Η ώρα προσέλευσης είναι έως τις 9:30 πμ. Για τα εξεταστικά κέντρα των υπόλοιπων Ειδικών Μαθημάτων, πληροφορίες υπάρχουν εδώ.

Οι εξετάσεις για εισαγωγή στην Α΄ Τάξη θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019 και ώρα 10:00-12:00. Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει το αργότερο μέχρι τις 9:00 π.μ.

Οι εξετάσεις για εισαγωγή στην Α΄ Τάξη θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019. Με βάση τις αιτήσεις που υποβλήθηκαν στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, υπάρχουν 42 υποψήφιοι, οι κωδικοί των οποίων βρίσκονται εδώ. Υπενθυμίζεται πως λόγω της σύνδεσης του Λυκείου της Ιωνιδείου με το Γυμνάσιο της Ιωνιδείου, ο αριθμός των διαθέσιμων θέσεων θα είναι πολύ περιορισμένος και δεν είναι ακόμα γνωστός. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Η ανανέωση της εγγραφής των μαθητών οι οποίοι θα φοιτήσουν στην Β’ και Γ΄ τάξη το σχολικό έτος 2019 – 2020 , θα γίνει υποβάλλοντας την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από την 22η Μαΐου και ώρα 10:00 έως τη 17η Ιουνίου 2019 και ώρα 00:00. Την αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωριστεί στο ΠΣ myschool με τους κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis).
Μέσα στην αίτηση πρέπει να δηλωθεί η επιθυμία να συνεχιστεί η φοίτηση σε ίδιου τύπου σχολείο (Πρότυπο).

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ.

Η παραλαβή των ελέγχων επίδοσης του Β’ τετραμήνου από τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22/5 και ώρα 11 πμ.

Αιτήσεις εισαγωγής για το σχολικό έτος 2019-2020:

Οι αιτήσεις για την εισαγωγή μαθητών/τριών για τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά κατά το χρονικό διάστημα από 27 Μαΐου έως 4 Ιουνίου στην πλατφόρμα με διεύθυνση https://www.iep.edu.gr/pps/. Οι εξετάσεις για εισαγωγή στην Α΄ Τάξη θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019. Υπενθυμίζεται πως λόγω τηε σύνδεσης του Λυκείου της Ιωνιδείου με το Γυμνάσιο της Ιωνιδείου, ο αριθμός των διαθέσιμων θέσεων θα είναι πολύ περιορισμένος. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.