25/8/1914: Παραιτείται από την πρωθυπουργία ο Ελευθέριος Βενιζέλος. Διχασμός στην Ελλάδα.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ UNESCO 2023-2024

Το Λύκειο Λαυρίου συμμετείχε στο 22ο μαθητικό συμπόσιο Λυκείων Αττικής, μελών του δικτύου συνδεδεμένων σχολείων της UNESCO-ASPNET που φιλοξενήθηκε στην Ελληνογαλλική σχολή Jeanne d’Arc στον Πειραιά.Η μαθητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις  29 Φεβρουαρίου και 1 Μαρτίου 2024 με θέμα «Χτίζοντας την Ειρήνη».  Η διήμερη συνάντηση, στην οποία συμμετείχαν μαθητικές  ομάδες είκοσι σχολείων, είναι μια συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO και του εκάστοτε σχολείου που αναλαμβάνει τη φιλοξενία και διοργάνωση.

20240716 225850

20240716 225458 20240716 225548 20240716 225631 20240716 225749

20240716 225713

Το Μαθητικό Συμπόσιο χαιρέτησε η Υφυπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, κα Ζέττα Μακρή, η οποία μεταξύ άλλων ανέφερε: «Στο Υπουργείο Παιδείας ενθαρρύνουμε και υποστηρίζουμε τις δράσεις του Δικτύου γιατί πιστεύουμε  ότι μέσα από τη συμμετοχή των μαθητών /τριών σε προγράμματα ή δίκτυα εθνικά, ευρωπαϊκά και διεθνή ανοίγονται ορίζοντες, χτίζεται το σύγχρονο σχολείο, εφαρμόζοντας καινοτόμες προσεγγίσεις και διεθνείς βέλτιστες πρακτικές».

20240716 225821

Η κα Υφυπουργός επίσης συνεχάρη τόσο τα σχολεία που συμμετείχαν στο Συμπόσιο όσο και όλα τα σχολεία μέλη του Δικτύου ASPnet-UNESCO στην Ελλάδα για την ενεργό συμμετοχή, καθώς με τα προγράμματα και τις δράσεις τους μετουσιώνουν καθημερινά σε πράξη τα ιδανικά και τις πανανθρώπινες αξίες του διεθνούς οργανισμού καθιστώντας την Ελλάδα σημαντικό μέλος  του Δικτύου διεθνώς.

Ως προς το θέμα που συζητήθηκε στις Επιτροπές, επεσήμανε ότι η ειρήνη δεν συνδέεται μόνον με την έννοια του πολέμου αλλά και με την εσωτερική ηρεμία του ανθρώπου. Καθημερινά εμφανίζονται φαινόμενα βίας στα σχολεία μας γεγονός που προκαλεί ιδιαίτερη ανησυχία. Έχουμε χρέος να προασπίσουμε τα θεμελιώδη δικαιώματα των περισσότερο ευάλωτων, δηλαδή των παιδιών αυτού του πλανήτη.

Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (ΜΔ) και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (ΠΜΔ) 2024

Λήψη αρχείου

Ενημερωτική εκδήλωση από το ΓΕ.Λ Λαυρίου με θέμα: “Από το Γυμνάσιο στο Γενικό Λύκειο: η μετάβαση, οι προοπτικές”

Purple and White Modern School Admission Posters 5

Το απόγευμα της Πέμπτης 20 Ιουνίου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία ενημερωτική εκδήλωση με θέμα “Από το Γυμνάσιο στο Γενικό Λύκειο: η μετάβαση, οι προοπτικές”. Ευχαριστούμε θερμά τις ομιλήτριες, κ. Κοντζίνου Ιωάννα, υπεύθυνη ΣΕΠ της ΔΔΕ Αν. Αττικής, και κ. Κουκούλη Ελένη, Ψυχολόγο- Ψυχαναλύτρια της
ΔΔΕ Αν. Αττικής, που αποδέχτηκαν την πρόσκληση του Διευθυντή κ. Μακρή Κωνσταντίνου και με τις εισηγήσεις τους βοήθησαν γονείς, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς να αποκτήσουν μια σφαιρική και επιστημονικά έγκυρη εικόνα των πολυεπίπεδων προκλήσεων και των προοπτικών με τις οποίες έρχονται αντιμέτωποι/ες οι απόφοιτοι/ες του Γυμνασίου σήμερα. Δεσμευόμαστε ότι θα ακολουθήσουν και άλλες ανάλογης στόχευσης εκδηλώσεις, με την πρώτη από αυτές να έχει ήδη δρομολογηθεί για την αρχή της νέας σχολικής χρονιάς.
Καλό καλοκαίρι!

IMG 20240620 201050

Συμπληρωματική Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριών των Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), της Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ),της Σχολής Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) Ακαδημαϊκού Έτους 2024-25

Λήψη αρχείου