Κατάθεση Δελτίου Απογραφής των γεννηθέντων 2006

Σας ενημερώνουμε ότι η καταληκτική ημερομηνία για την κατάθεση Δελτίου Απογραφής της στρατεύσιμης κλάσης 2007 (γεννηθέντων 2006)  είναι στις 31 Μαρτίου 20024.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο ακόλουθο έγγραφο.

ΕΞΕ – 26595 – 2024 – Φ12α_ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ – ΕΠΙΛΟΓΗ – ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Προκήρυξη για τις σχολές της Πυροσβεστικής 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι αναρτήθηκε στο site της Πυροσβεστικής η προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25.

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι από Τρίτη19-3-2024 μέχρι και  Τετάρτη       26-3-2024.

Για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνηση ανατρέξτε στην προκήρυξη.

Ηλεκτρονική διεύθυνση : https://www.fireservice.gr/el_GR/-/prokeryxe-diagonismou-gia-ten-eisagoge-phoiteton-rion-ste-schole-axiomatikon-kai-spoudaston-rion-ste-schole-pyrosbeston-tes-pyrosbestikes-akademias-me

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Ενημερωτική δράση από το Τμήμα Τροχαίας Κιλκίς για ατυχήματα και οδική συμπεριφορά

Η Διευθύντρια του ΓΕ.Λ. Καμπάνη, ο Σύλλογος των Καθηγητών, ο Σύλλογος Γονέων και οι Μαθητές ευχαριστούμε το Τμήμα Τροχαίας Κιλκίς και τον Υπαστυνόμο Β’ Ιωαννίδη Αλέξανδρο για την ενημέρωση που μας παρείχε σχετικά με τα τροχαία ατυχήματα και την οδική συμπεριφορά. Η πρωτοβουλία αυτή αξίζει θερμών επαίνων και αναδεικνύει τη δέσμευση του Τμήματος για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας και πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων.

εικ1

Δελτίο Τύπου

Η Διευθύντρια του ΓΕ.Λ. Καμπάνη, ο Σύλλογος των Καθηγητών, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι Μαθητές, συγχαίρουμε τον μαθητή του σχολείου μας Τζαμτζή Απόστολο της Β’ τάξης για τη μεγάλη του επιτυχία στο 8ο Πανελλήνιο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων που έλαβε χώρα στο Ηράκλειο της Κρήτης. Κατέλαβε την πρώτη θέση στη δισκοβολία Κ18 με επίδοση 53,20μ και ξεπέρασε τα όρια συμμετοχής και στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο στη Σλοβακία και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον Αύγουστο στο Περού. Κατέλαβε την πρώτη θέση και στη σφυροβολία με επίδοση 73,22 μ.,  ενώ είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 71,26 μ., 71,65 μ. και 72,81 μέτρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλες οι προσπάθειες του σε επιδόσεις ήταν καλύτερες από το προηγούμενο ρεκόρ του. Παράλληλα οι επιδόσεις του ήταν κατά πολύ μεγαλύτερες από το όριο (62,50 μ.) για το Ευρωπαϊκό Κ18. Οι επιδόσεις του στη διοργάνωση τον κατατάσσουν στην πρώτη θέση παγκοσμίως στην κατηγορία του αυτή τη στιγμή , σύμφωνα το European Athletics.

Του ευχόμαστε να είναι υγιής, να πραγματοποιεί τα όνειρά του  και κάθε επιτυχία στην αθλητική του καριέρα !

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Πρόσκληση σε διαδικτυακή ενημερωτική δράση Σ.Ε.Π.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης
Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.) διαδικτυακή ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.), η οποία θα πραγματοποιηθεί τη
Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου και ώρες 15:00-16:30.
Η ενημέρωση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου, αποφοίτους, γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς. Σκοπός της είναι η συμβουλευτική όλων των ενδιαφερόμενων σχετικά με την αξιοποίηση των δεξιοτήτων ζωής και σταδιοδρομίας, ώστε να λαμβάνονται δια βίου οι βέλτιστες εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις.

Επιπλέον, αποσκοπεί στη στήριξη, κατά τον σχεδιασμό της σταδιοδρομίας, των μαθητών/τριών αξιοποιώντας τα εργαλεία/τεστ της Εθνικής Πύλης Δια βίου Συμβουλευτικής Σταδιοδρομίας του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π., καθώς και τα εργαλεία του Europass.

Η ενημέρωση θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης στον σύνδεσμο www.webtv.kmaked.eu και θα παραμείνει αναρτημένη στο κανάλι YouTube «Δράσεις ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας». Ερωτήματα θα μπορούν να τίθενται στο chat του YouTube κατά τη διάρκεια της ημερίδας.

Επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

Υπό κατασκευή

Προκήρυξη για τις σχολές της Αστυνομίας 2024-25

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε πληροφορίες και την προκήρυξη για τις σχολές της Αστυνομίας.

Οδηγίες για τις ΠΚΕ στις Στρατιωτικές Σχολές

Στον ακόλουθο σύνδεσμο θα βρείτε οδηγίες και χρονοδιάγραμμα για τις ΠΚΕ για την εισαγωγή των υποψηφίων στις Στρατιωτικές Σχολές.

Προκήρυξη για τις σχολές του Λιμενικού 2024-2025

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε πληροφορίες και την προκήρυξη για τις σχολές του Λιμενικού.