Ιστοσελίδα 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου

Ενημερωθείτε από την επίσημη ιστοσελίδα του 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου

2ο ΓΕΛ ΕΧΕΔΩΡΟΥ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσελίδα 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου

Ανακοίνωση Ημερομηνιών Αιμοδοσίας 2018A

ΑΙΜΟΔΟΣΙΕΣ 2018Α

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

«Ανασυγκρότηση Περιφερειακών Ομάδων Δράσεων Πρόληψης (Π.Ο.Δ.Π.) Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας»

742 (Ανακοινοποίηση) ΩΓΖΙ4653ΠΣ-ΗΥ4

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

«4 ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο Ι.Α.Κ.Ε.»

Σας γνωστοποιούμε ότι το Ινστιτούτο Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών (Ι.Α.Κ.Ε) διοργανώνει το 4ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Δημοκρατία, δικαιώματα και ανισότητες στην εποχή της κρίσης. Προκλήσεις στον χώρο της έρευνας και της εκπαίδευσης »
Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί κατά το διάστημα 27 – 29 Απριλίου 2018 στο Ηράκλειο Κρήτης και μπορούν να το παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπσης, χωρίς δαπάνη για το δημόσιο, εκτός διδακτικού ωραρίου λειτουργίας των σχολείων.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διεξαγωγή του συνεδρίου μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: iake.weebly.com όπως επίσης και να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 2810300453 (κα Ε.Μαράκη).

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΕ & ΔΕ
ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΜΠΑΡΛΑ

Δημοσιεύθηκε στη Σεμινάρια-Ημερίδες | Σχολιάστε

Προκήρυξη του 17ου Ομαδικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής

Σας στέλνουμε την προκήρυξη του 17ου Ομαδικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής που διοργανώνει η Ε.Σ.Σ.Θ.-Χ για μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων.

Η διοργάνωση αυτή αποτελεί την Προκριματική Φάση του 16ου Πανελληνίου Ομαδικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών που διοργανώνει, όπως κάθε χρόνο, η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία και που σύμφωνα με τον ανακοινωθέντα προγραμματισμό της για το 2018 (στην ιστοσελίδα της www.chessfed.gr) θα διεξαχθεί το τριήμερο 31/03/2018 έως 02/04/2018.

EXER_02_23-01-2018_ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ_ΣΕ ΠΕΙΦΕΡΕΙΑ_ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Δημοσιεύθηκε στη Διαγωνισμοί | Σχολιάστε

Εκπαίδευση Αξιωματικών των Σωμάτων Ασφαλείας και Πολιτικών Υπαλλήλων με την 71η Εκπαιδευτική Σειρά (2018 – 2019) της Σχολής Εθνικής Άμυνας (ΣΕΘΑ)

Σύμφωνα με το ανωτέρω σχετικό έγγραφο του Γενικού Επιτελείου Εθνικής
Άμυνας (ΑΔΑ: ΩΑ1Β6-Δ6Γ) προκηρύσσονται, για το εκπαιδευτικό έτος 2018-2019 για
φοίτηση στην 71η εκπαιδευτική σειρά της Σχολής Εθνικής Άμυνας μεταξύ άλλων και 2
θέσεις για υπαλλήλους κατηγορίας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) λοιπών
Υπουργείωνκαι Οργανισμών εκτός του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, οι οποίοι ενδέχεται
να καταλάβουν θέσεις που σχετίζονται με την εθνική άμυνα.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις | Σχολιάστε

Υλοποίηση ημερίδας ΠΑΜΑΚ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ (ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕΝΤΟΡΙΚΗΣ )

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με άξονα τα νέα δεδομένα στην εκπαίδευση και την εισαγωγή του θεσμού του μέντορα στην εκπαίδευση διεθνώς, τη σχολική χρονιά 2016 – 2017 στο Γυμνάσιο Πανοράματος, ομάδα εκπαιδευτικών εφάρμοσε μοντέλο μεντορικής, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

Η διαδικασία εφαρμογής και τα αποτελέσματα υλοποίησής της θα παρουσιαστούν στην ημερίδα με τίτλο «Μοντέλο μεντορικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Βιώματα Εκπαιδευτικών» σε συνεργασία με το τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Η υλοποίησή της ορίζεται στις 7 Φεβρουαρίου 2018 στην αίθουσα συνεδρίων του Πανεπιστημίου στις 12:00-15:00.

Στην ημερίδα θα παρίσταται η επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κ. Ιωάννα Παπαβασιλείου- Αλεξίου, η Δ/ντρια του Γυμνασίου Πανοράματος κ. Καπαχτσή Βενετία και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί της δράσης.

Η ημερίδα απευθύνεται σε σχολικούς συμβούλους, διευθυντές σχολείων και εκπαιδευτικούς.

Προσβλέποντας στην ανταπόκρισή σας.

Η Δ/ΝΤΡΙΑ

Δρ. Καπαχτσή Βενετία

«Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών.»

Το γραφείο Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με το παράρτημα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στη Θεσ/νίκη πρόκειται να πραγματοποιήσει εκπαιδευτικό βιωματικό σεμινάριο με θέμα : ‘ Πρώτες Βοήθειες’.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς και θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Ερυθρού Σταυρού στο λιμάνι, σε 8 συναντήσεις κάθε Τρίτη και Πέμπτη κατά τις ημερομηνίες 13, 15, 20, 22, 27 /2 και 1, 6, 8/3/2018. Θα δημιουργηθούν 2 ομάδες των 13 ατόμων μια ομάδα 3-5 και μια 5-7 Στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες θα χορηγηθεί Ευρωπαϊκή βεβαίωση ΕFAC χρονικής διάρκειας 3 ετών και εγχειρίδιο Πρώτων Βοηθειών (κόστος 25 Ε).

Αιτήσεις συμμετοχής στο email του Γραφείου Αγωγής Υγείας gragogis@ dide-v.thess.sch.gr μέχρι 9/2/2018

Επισυνάπτεται αίτηση συμμετοχής.

O Διευθυντής της Δ/νσης Δ.Ε.

Ματζιάρης Α. Παύλος

Πολιτικός Μηχανικός ΠΕ1201

Σεμινάριο Ερυθρός Σταυρός

Δημοσιεύθηκε στη Σεμινάρια-Ημερίδες | Σχολιάστε

Εκδηλώσεις στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας (9η Φεβρουαρίου)

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας προτείνονται
ενδεικτικά μια σειρά δράσεων και πρωτοβουλιών, που μπορούν να προσαρμοστούν
κατάλληλα στο επίπεδο ωριμότητας των μαθητών και μαθητριών και να αξιοποιηθούν
κατάλληλα σε όλες τις σχολικές μονάδες.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (9η ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ)

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις | Σχολιάστε

Εγκύκλιος: 30-01-2018 Σχεδιασμός και υλοποίηση των προγραμμάτων ASPnet UNESCO και eTwinning για το σχολικό έτος 2017-2018.

Το eTwinning μπορεί να υλοποιηθεί είτε ως ανεξάρτητο πρόγραμμα ή συμπληρωματικά με τα υπόλοιπα σχολικά προγράμματα

Γενικά για το πλαίσιο των μετακινήσεων ισχύουν τα όσα αναγράφονται στη σελίδα http://www.etwinning.gr/2016-02-29-11-14-03/2016- 02-29-11-18-22/192-478 12

Με εκτίμηση,

ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης eTwinning