ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ – ΑΓΩΝΕΣ 2016-17

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ 2016-17

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ -BIG SPENDER

ΟΜΙΛΟΣ ΡΥΘΜΟΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΗ 2017-18 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΜΠΑΡΕ ΜΕ ΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ BIG SPENDER ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ SWEET CHARITY ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ.

Παρουσίαση Τάνγκο σε εκδήλωση του Δήμου Αγίων Αναργύρων

Προγράμματα

Καλώς ήρθατε στην Φυσική Αγωγή του Πειραματικού ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων

www.kathimerini.gr/805659/article/epikairothta/ellada/ena-sxoleio-poy-empneei

Το Πειραματικό Λύκειο Αγ. Αναργύρων ιδρύθηκε το 1994 και είναι το μοναδικό Πειραματικό σχολείο σε όλη την Περιφέρεια της Γ΄ Αθήνας. Το σχολείο συγκεντρώνει μαθητές από όλες τις λαϊκές Δυτικές γειτονιές  της πόλης.

Βασικός στόχος της ίδρυσης και λειτουργίας του είναι  η παροχή εκπαιδευτικού έργου ποιότητας και η εκπαίδευση υποψήφιων εκπαιδευτικών από παραγωγικές εκπαιδευτικές σχολές με τη διαδικασία  του mentoring. Επίσης οργανώνει δειγματικές διδασκαλίες για φοιτητές και εκπαιδευτικούς, σεμινάρια, ημερίδες και γενικά δράσεις επιμόρφωσης εκπαιδευτικών .

Στο σχολείο φοιτούν 246 μαθητές και το προσωπικό ανέρχεται σε 21 εκπαιδευτικούς, οι οποίοι έχουν επιλεγεί κατόπιν αξιολόγησης των προσόντων τους  και προφορικής συνέντευξης για 5ετή θητεία.

Αποδίδει επίσης μεγάλη σημασία σε δράσεις πολιτιστικές  και περιβαλλοντικές- αθλητικές με δημιουργία σχετικών ομάδων και ομίλων, καθώς και στη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε ευρωπαϊκά προγράμματα και ανταλλαγές (L.da Vinci, e-twinning, Erasmus), με συνέπεια να υπάρχει μεγάλη σχετική εμπειρία.

Οι μαθητές μας

Οι μαθητές επιδεικνύουν  σημαντικό ζήλο και διάθεση να συμμετάσχουν σε κάθε εργασία, δραστηριότητα, πρόγραμμα, όμιλο, ερευνητική εργασία, εκδήλωση που οργανώνεται στο σχολείο. Στον αθλητικό τομέα το σχολείο μας συμμετέχει με ομάδες στα περισσότερα σχολικά πρωταθλήματα που διοργανώνονται και πιο συγκεκριμένα με ομάδες κοριτσιών και αγοριών στην πετοσφαίριση, καλαθοσφαίριση, αντισφαίριση, κλασσικό αθλητισμό, επιτραπέζια αντισφαίριση, ανώμαλο δρόμο και ποδόσφαιρο αγοριών. Επίσης έχουμε συνεχή παρουσία στον Κλασσικό μαραθώνιο Αθηνών και στον Ημιμαραθώνιο Αθηνών με ομάδες δρομέων και εθελοντών. Οι μαθητές είναι ιδιαίτερα ενεργητικοί και ενθουσιώδεις στα αθλητικά δρώμενα. Πλαισιώνουν τις περισσότερες αθλητικές δράσεις που διοργανώνονται και εκφράζουν έντονο ενδιαφέρον για συμμετοχή.

Καλημέρα κόσμε!