Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά

Συγγραφέας: | 9 Φεβρουαρίου, 2011

Από το Σχολικό έτος 2007 -2008 , με την υποστήριξη των υπευθύνων καθηγητών και τη χρήση της υλικοτεχνικής υποδομής που παρέχει η Σχολική  Βιβλιοθήκη αλλά και τα εργαστήρια του Σχολείου μας πραγματοποιήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Πειραματικού Γυμνασίου και Πειραματικού ΓΕΛ Ιωνιδείου τα ακόλουθα Προγράμματα:

2007-2008

α. Πολιτιστικό πρόγραμμα του  Γυμνασίου με θέμα: «Ο Γκρέκο στην Ιταλία και η ιταλική τέχνη»

β. Πολιτιστικό πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκ/σης του Γυμνασίου με θέμα: «Το κλίμα αλλάζει- Αλλάξτε τις συνήθειές σας»

γ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: «Ο ανθρωποκεντρισμός στην Αναγεννησιακή τέχνη. HOMO UNIVERSALIS. Νέοι δρόμοι στην τέχνη και την επιστήμη»

δ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: « Η κλασική Αρχαία Ελληνική τέχνη στο Λούβρο και το πολιτικοοικονομικό περιβάλλον στο πλαίσιο του οποίου άνθισε 5ος αι  π Χ . Η πολιτιστική Ζωή των Βερσαλλιών και το πολιτικοοικονομικό περιβάλλον του 17ου και 18ου αι στη Γαλλία επί  Λουδοβίκου 14ου και 15ου».

ε. Έναρξη προγράμματος Comenius 2006-2009 του Γυμνασίου με θέμα: «Η ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ελληνορωμαίκή εποχή και την περίοδο της βαρβαρότητας 1939-1945».

στ. Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα ecomobility  «οικολογική μετακίνηση» του Γυμνασίου.

2008-2009

α. Πολιτιστικό πρόγραμμα του  Γυμνασίου με θέμα: « Λογοτεχνία και Λαϊκή Παράδοση»

β. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκ/σης του Γυμνασίου με θέμα: «Οικολογική μετακίνηση »

γ. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκ/σης του Γυμνασίου: « Διατροφή και ποιότητα ζωής»

δ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: « Πηγές Ενέργειας »

ε.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου  με θέμα: «Η Βιβλιοθήκη της Αλεξανδρείας δια  μέσου των αιώνων».

στ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: « Τα κάστρα του Λίγηρα: Το ταξίδι στο χθες και στο σήμερα ».

ζ.   Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: : « Τα Ελγίνεια μάρμαρα του Παρθενώνα και κατ’ επέκταση η αρχαιοκαπηλία ανά τους αιώνες».

η.   Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: « Μύθοι και δεισιδαιμονίες στο Μεσαίωνα, στην Ελλάδα και στην Σκωτία ».

2009-2010

α. Πολιτιστικό πρόγραμμα του  Γυμνασίου με θέμα: «Ecomobility – Οικολογική Κινητικότητα».

β. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκ/σης του Γυμνασίου με θέμα: «Θησαυροί Βυζαντινού Πολιτισμού».

γ. Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκ/σης του Γυμνασίου: «Ήχοι, χρώματα, μορφές στη φύση και στην πόλη».

δ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: «Αναγέννηση στην Ιταλία».

ε.   Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: «Τα μαθηματικά στην αφήγηση».

στ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: «Η Ελληνική παρουσία στην Αίγυπτο».

ζ.  Πολιτιστικό πρόγραμμα «e Twining» του Λυκείου με θέμα: «Lingua Antiqua».

η.   Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: : «Δομήνικος Θεοτοκόπουλος – Ο καλλιτέχνης, Ο άνθρωπος, Ο Έλληνας μεγαλύτερος ζωγράφος της Ισπανίας».

θ.   Πολιτιστικό πρόγραμμα του Λυκείου με θέμα: «Η επιρροή των Πύργων της Τοσκάνης στην αρχιτεκτονική της Μάνης».

2010-2011

α. Διαπολιτισμικό πρόγραμμα μέσω βιντεοδιασκέψεων  του Λυκείου «e Learning» σε  συνεργασία  με τον καθηγητή  Hiroyuki  Fujita  του  WAKO  KOKUSAI  HIGH SCHOOL   του  Τόκυο  της  Ιαπωνίας  στα πλαίσια του ηλεκτρ. προγράμματος Assian European classroom”. Οι βιντεοδιασκέψεις γίνονται στο χώρο της Σ.Β.

β. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: « Νέοι σε δράση».

γ. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: « Μετακινούμαι οικολογικά στον Πειραιά».

δ. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: « Όψεις νεοκλασικισμού».

ε. Πρόγραμμα σταδιοδρομίας του Γυμνασίου με θέμα: « Μονογραφίες επαγγελμάτων Οικονομικού τομέα».

στ. Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: «Τέχνη και Παράδοση».

ζ.     Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: «Ο Πειραιάς στο έργο του Χρήστου Οικονόμου».

η.    Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: «Ελληνικός Λόγος».

θ.    Πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου με θέμα: «Ελληνισμός της Διασποράς».

κάτω από: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΛΥΚΕΙΟΥ
Ετικέτες:, , ,