Σχολική Βία

Τα περιστατικά εκφοβισμού και βίας γίνονται ολοένα και πιο συχνά στις σχολικές μονάδες της Ελληνικής Επικράτειας γεγονός που ανησυχεί και προβληματίζει τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και τους υποχρεώνει να δράσουν άμεσα. Τα σχολεία είναι μέρος της κοινωνίας και όπως είναι φυσικό αντανακλούν ή αναπαράγουν την βία που επικρατεί σε αυτήν ακόμα και μέσα στις οικογένειες των μαθητών. Η βία και ο εκφοβισμός στα σχολεία έχει διάφορες μορφές. Μεταξύ των άλλων περιλαμβάνει την σωματική βία που εκφράζεται με σπρωξίματα στην πιο ήπια εκδοχή και μπορεί να φτάσει σε πιο ακραίες μορφές που θέτουν σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα των μαθητών. Μια άλλη μορφή βίας είναι η λεκτική βία που μεταξύ των άλλων εκδηλώνεται με χειρονομίες, περιπαιχτικές εκφράσεις και ύβρεις. Επίσης και η διάδοση φημών και η συναισθηματική κακομεταχείριση αποτελούν μορφές βίας.
Εξαιτίας της σπουδαιότητας και της επικινδυνότητας του φαινομένου έχουν ασχοληθεί πάρα πολύ ειδικοί από την εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και από άλλους επιστημονικούς φορείς. Η αντιμετώπιση του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού αφορά τόσο την πρόληψή του αλλά και δράσεις για την αποτελεσματική αντιμετώπισή του. Η ενεργός συμμετοχή και συνεργασία όλων των μερών της εκπαιδευτικής κοινότητας άλλα και των έμμεσα εμπλεκομένων στα περιστατικά της βία και του εκφοβισμού στα σχολεία αποτελεί πλέον αναγκαιότητα. Ιδιαίτερα οι εκπαιδευτικοί, που είναι οι πιο άμεσα εμπλεκόμενοι, θα πρέπει να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για να αντιμετωπίζουν τα φαινόμενα βίας και εκφοβισμού.
Βασικός πυρήνας της εκπαιδευτικής κοινότητας είναι ο Διευθυντής του σχολείου. Είναι ο μαέστρος που θα καθοδηγήσει και θα εμπνεύσει τα εμπλεκόμενα μέρη του σχολείου. Είναι αυτός που θα κληθεί να λάβει τις κατάλληλες εκπαιδευτικές αποφάσεις και να οργανώσει τις διάφορες κοινωνικοπαιδαγωγικές δράσεις για την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Σ.Ε.Π.Π.Α.

prepei_2016-4Τι είναι το Σ.Ε.Π.Π.Α.; Ένα σωματείο για το οποίο είμαστε υπερήφανοι, μια ομάδα ανθρώπων με ανεπτυγμένο το αίσθημα της προσφοράς και της αλληλεγγύης. Είναι το Σωματείο Εθελοντών Πολιτικής Προστασίας Αστυπάλαιας. Το σωματείο αυτό παρέχει βοήθεια σε έκτακτα περιστατικά (πολιτική προστασία, διάσωση και περίθαλψη θυμάτων, αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών, αναζήτηση αγνοουμένων). Η προσφορά του ανεκτίμητη ειδικά σε ένα απομακρυσμένο και παραμεθόριο νησί όπως η Αστροπαλιά μας.

Ένα από τα ιδρυτικά μέλη του σωματείου, ο κ. Γιαννούλης Γεώργιος, επισκέφτηκε το σχολείο μας και απάντησε στις απορίες και στους προβληματισμούς των παιδιών με μεγάλη χαρά μεταδίδοντας μας την αγάπη γι’αυτό που κάνει και προκαλώντας το θαυμασμό των παιδιών. Ένα πρότυπο προς μίμηση…

Η Φωνή των Ζώων

Η Φωνή των Ζώων είναι ένα φιλοζωικό σωματείο το  οποίο δραστηριοποιείται στο όμορφο νησί μας, στην Αστυπάλαια. Τα μέλη αυτού φροντίζουν, περιθάλπουν, περισυλλέγουν, εμβολιάζουν, στειρώνουν  και, πάνω από όλα, νοιάζονται για τα αδέσποτα ζώα και όχι μόνο. Τα παιδιά του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας έχουν πάρει συνεντεύξεις από τα ιδρυτικά μέλη αυτού του σωματείου τα οποία προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε εθελοντική βάση με συνέπεια και αγάπη.

adespota1-680x365
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

Επιπλέον, οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας, στο πλαίσιο κινηματογραφικού εργαστηρίου, δημιούργησαν μια ταινία μικρού μήκους με βασικό άξονα τον εθελοντισμό. Ο τίτλος αυτής: Oι εθελοντές της Αστροπαλιάς και, φυσικά, η Φωνή των Ζώων δε θα μπορούσε παρά να κατέχει ιδιαίτερη θέση.

Καλλιεργώντας την κοινωνική αλληλεγγύη

2.3Οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες πολλές: άτομα με αναπηρία,  ηλικιωμένοι, άτομα εξαρτημένα, άτομα που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα και προβλήματα υγείας.  Η κοινωνική αλληλεγγύη (μετανάστες, πρόσφυγες, άνθρωποι που ζουν σε κατάσταση φτώχειας, κακοποιημένες γυναίκες, θύματα οικογενειακής ή άλλης βίας κ.ά.) και η υποστήριξη σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (κοινωνική φροντίδα, εκπαίδευση, διατροφή, στέγαση, κοινωνικές υπηρεσίες) είναι μεγίστης σημασίας.

Ας ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές/τριες μας προς αυτή την κατεύθυνση καλλιεργώντας το αίσθημα της προσφοράς και της ενεργούς πολιτειότητας.

Αστυπάλαια, η πεταλούδα του Αιγαίου

Αστυπάλαια, η τράπεζα των θεών

Explosion-of-colors- graphic-AstypalaiaΗ Αστυπάλαια ανήκει στα Δωδεκάνησα αλλά συνδυάζει τόσο τη δωδεκανησιακή όσο και την κυκλαδίτικη ομορφιά. Ένας τόπος που σε αποζημιώνει μονομιάς και κάνει το βλέμμα να γαληνέψει αντικρίζοντας το γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας.

Κάποιες γενικές πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ

Οι παραλίες πολλές και διαφορετικές ώστε να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό επισκέπτη:

1. Πέρα Γυαλός
  2. Καμινάκια
  3. Βάτσες
  4. Άγιος Κωνσταντίνος
  5. Λιβάδι

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε εδώ.