Υγιεινή Διατροφή

hqdefault

Μετάβαση στο padlet.com

Κατηγορίες: Διατροφή | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υγιεινή Διατροφή

3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) συζητήσαμε για τις διάφορες μορφές αναπηρίας, αλλά και για τις ομοιότητές μας με αυτούς τους ανθρώπους.
Στη συνέχεια, θέσαμε στα παιδιά τον εξής προβληματισμό: ο κύριος Αρκούδος βρίσκεται σε αναπηρικό καροτσάκι και δε μπορεί να ανέβει τα σκαλιά για να επισκεφτεί το φίλο του. Πώς μπορούμε άραγε να τον βοηθήσουμε;
Τα παιδιά πειραματίστηκαν με διάφορα υλικά της τάξης και του steam park …. Στην αρχή προσπάθησε να τον ανεβάσει από τις σκάλες ο φίλος του κύριος Πάρκερ, αλλά ήταν πολύ βαρύς! Μετά τον έδεσε με σχοινί, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Φτιάξανε ράμπα, όμως θεώρησαν πως θα κουραστεί αρκετά για να την ανέβει, δοκίμασαν μια τσουλήθρα, θέλησαν να τον ‘εκτοξεύσουν’..
Η λύση ήρθε! Κατασκεύασαν ένα βαρούλκο και έδεσαν το καροτσάκι του με λάστιχο. Πέτυχε, αλλά δεν ήταν πολύ ασφαλής λύση. Τοποθέτησαν 2 βαρούλκα και φτιάξαν μια πλατφόρμα από χαρτόνι, η οποία εξελίχθηκε σε μια πλαστική για να είναι πιο όμορφη και ασφαλή για τον κύριο Αρκούδο. Τα καταφέραμε κυρία!!!ημερα ΑΜΕΑ 318676601 1105375190149881 8599079337931073149 n 318324005 679276087172926 6060709795624798112 n 1096779 696x435

Κατηγορίες: Εκπαιδευτική Ρομποτική | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

Διευρυμένο Προαιρετικό Ολοήμερο Τμήμα

Διευρυμένο Ολοήμερο Νηπιαγωγείου- ΦΕΚ

Κατηγορίες: Διοικητικά, ΦΕΚ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διευρυμένο Προαιρετικό Ολοήμερο Τμήμα

«Ο Τροφούλης, η Διατροφούλα & το μυστήριο της Μεσογειακής Πυραμίδας»

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στο θεματικό κύκλο: Ζω καλύτερα – Ευ ζην, στην Υποενότητα: Υγεία-Διατροφή με τίτλο: «Ο Τροφούλης, η Διατροφούλα & το μυστήριο της Μεσογειακής Πυραμίδας» είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο νηπιαγωγείο μας τη Διατροφολόγο κ.Λίνα Βασιλειάδου από το Διαιτολογικό – Διατροφολογικό Γραφείο της κ. Αλεξιάδου Αγγελικής σε μία όμορφη εκδήλωση. Τα νήπια μυήθηκαν στα μυστικά της υγιεινής Διατροφής και τα οφέλη της και έπαιξαν διατροφικά παιχνίδια. Τέλος δόθηκε για κάθε νήπιο φυλλάδιο με τίτλο «Πως θα έπρεπε να μοιάζει το πιάτο σας;» και για κάθε οικογένεια φυλλάδιο με τίτλο “Χρήσιμες συμβουλές για τη διατροφή του παιδιού σας” προσφορά του Διαιτολογικού Διατροφολογικού Γραφείου. Τα νήπια ανταπέδωσαν με αγάπη και χαμόγελα αφίσα με τα μπαλόνια της Υγιεινής Διατροφής που κατασκεύασαν μόνα τους !!! Ευχαριστούμε την κ. Αγγελική Αλεξιάδου και την εκπρόσωπο του Διαιτολογικού Διατροφολογικού Γραφείου κ. Λίνα Βασιλειάδου!!! Μπράβο στα παιδάκια μας!!! Συγχαρητήρια σε όλους!!!

316490036 649241560234313 8207427438887274391 n

Τρώμε Υγιεινά Τρεφόμαστε Σωστά

Κατηγορίες: Διατροφή | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Ο Τροφούλης, η Διατροφούλα & το μυστήριο της Μεσογειακής Πυραμίδας»