Ενσωμάτωση

Κατηγορίες: Λογοτεχνία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενσωμάτωση

Η Κέρκυρα μέσα από το φωτογραφικό φακό των μαθητών

Τίτλοι στα Κερκυραικά

Κατηγορίες: Νεοελληνική Γλώσσα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Κέρκυρα μέσα από το φωτογραφικό φακό των μαθητών

Χριστούγεννα μέσα στην πανδημία

Ο COVID-19 άλλαξε τη ζωή ολόκληρης της ανθρωπότητας εδώ και πολλούς μήνες. Ήλθε η ώρα να αλλάξει και τις φετινές γιορτές των Χριστουγέννων. Μέσα στη δίνη του κορωνοϊού  ετοιμαζόμαστε, άλλοι μόνοι, άλλοι με την οικογένειά τους, άλλοι μακριά από την πατρίδα τους, περιορισμένοι, ωστόσο, όλοι στα σπίτια μας, να γιορτάσουμε τη γέννηση του Θεανθρώπου. Η πρόκληση που αντιμετωπίζουμε είναι πρωτοφανής. Δεν παλεύουμε, μόνον, ενάντια σε έναν ανελέητο ιό, προκειμένου να παραμείνουμε υγιείς. Παλεύουμε να παραμείνουμε άνθρωποι και να διατηρήσουμε τα ήθη και τα έθιμά μας, την παράδοση της χώρας μας, τις οικογενειακές και φιλικές μας σχέσεις.

Άλλοτε τέτοιες μέρες οι τηλεοράσεις έσφυζαν από διαφημίσεις παιχνιδιών και δώρων, γενικότερα. Όλες οι εκπομπές πρόβαλλαν Χριστουγεννιάτικους προορισμούς για ταξίδια αξέχαστα μέσα στα χιόνια. Οι μουσικές και οι θεατρικές εκδηλώσεις, τα δείπνα με φίλους, τα ψώνια στα μεγάλα εμπορικά κέντρα και οι επισκέψεις στα σπίτια συγγενών ήταν δεδομένα. Οι βιτρίνες των καταστημάτων διαγωνίζονταν μεταξύ τους για τον καλύτερο διάκοσμο. Άγιοι Βασίληδες φωτογραφίζονταν με τα παιδιά και σε κάθε γωνιά της πόλης την παραμονή των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς αντηχούσαν τα κάλαντα.

Φέτος, οι πόλεις φωταγωγήθηκαν, αλλά κανείς δεν επιτρέπεται να βγει από το σπίτι του μετά τις εννιά το βράδυ. Τα κλειστά καταστήματα δίνουν την εντύπωση ότι ο χρόνος σταμάτησε… Στο δρόμο οι λίγοι περαστικοί φορούν μάσκα και δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν ο ένας τον άλλο. Ο φόβος, μήπως κολλήσουμε τον ιό, μας κρατά απομονωμένους από τους συνανθρώπους μας. Η ανθρώπινη επικοινωνία γίνεται μέσα από τους υπολογιστές και τα κινητά τηλέφωνα. Ειδικά το διαδίκτυο αποτελεί ένα παράθυρο προς τον έξω κόσμο και τον πολιτισμό.

Η πανδημία μας έφερε αντιμέτωπους με τον εαυτό μας. Είναι ευκαιρία να αναλογιστούμε αυτά που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία για εμάς. Με αυτόν τον τρόπο μας δίνεται η ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουμε τους στόχους μας και τη ζωή μας. Σίγουρα, θα μάθουμε να θαυμάζουμε τους συνανθρώπους μας που μάχονται στα νοσοκομεία, για τις ζωές των ασθενών. Θα αντιληφθούμε την αξία που έχει μια αγκαλιά. Θα εκτιμήσουμε τη ζεστασιά του σπιτιού μας και θα περάσουμε χρόνο με τους δικούς μας. Θα δοκιμάσουμε να μαγειρέψουμε, θα διαβάσουμε ένα καλό βιβλίο και θα δούμε μια ενδιαφέρουσα ταινία. Θα πάμε μια μικρή βόλτα στο ήσυχο, πια, φυσικό περιβάλλον και θα φτιάξουμε τα δώρα που θα βάλουμε κάτω από το δέντρο ή θα τα αγοράσουμε διαδικτυακά. Όλα μπορούμε να τα προσαρμόσουμε στην περίσταση όσο πρωτόγνωρη και αν είναι.

Ευχή όλων είναι να λάβει, γρήγορα, τέλος η κατάσταση αυτή και να γυρίσουμε πίσω στην κανονικότητά μας. Ωστόσο, καλό θα ήταν η ανθρωπότητα και καθένας μας χωριστά να έχουμε κερδίσει έναν καλύτερο εαυτό, ώστε να μπορούμε να θυμόμαστε πως μέσα από τόση καταχνιά βγήκε, πια, ο ήλιος!

Καλές γιορτές!

Οι μαθητές του τμήματος Α4 του 2ου Γυμνασίου Κέρκυρας αποφάσισαν να καταγράψουν και να κοινοποιήσουν τις σκέψεις τους σχετικά με τη σύγχρονη πραγματικότητα. «Βήμα» έδωσε το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας. Η κριτική ικανότητα είναι ανεκτίμητη και για το λόγο αυτό  υποστηρίζεται κάθε παρόμοια προσπάθεια.

Έγραψαν οι μαθήτριες

Σινιάρι Μαριλίζα

Ταμπακοπούλου Σπυριδούλα

Τυχηρού – Ανυφαντή Φαίδρα