Weihnachtsmärkte in Deutschland

Weihnachtsmärkte in Deutschland: gemütlich, bunt, traditionell

Die Deutschen lieben ihre Weihnachtsmärkte. Die meisten Städte haben einen oder mehrere. In Großstädten wie Berlin, Hamburg oder München gibt es viele verschiedene. Die Stände mit Kunsthandwerk, Punsch und leckerem Essen locken viele Menschen nach draußen. Wir stellen einige bekannte und besondere Märkte vor.

Dresdner Striezelmarkt

Leipziger WeihnachtsmarktWeihnachtsmarkt Jena, 2007

Nürnberger Christkindlesmarkt

www.deutsche-weihnachtsmaerkte.de

Weihnachten

Frohe Weihnachten (animated gif)

“Frohe Weihnachten (animated gif)” από Lenabem-Anna J. διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-2.0

Ήρθαν επιτέλους τα Χριστούγεννα.

Ας μάθουμε λοιπόν το λεξιλόγιο των Χριστουγέννων με ασκήσεις και παιχνίδια. Πώς θα πούμε όμως στα γερμανικά Καλά Χριστούγεννα.?

Weihnachts ABc

Διαδραστικά παιχνίδια

Καστοριά! Τόπος που πρέπει να επισκεφτείς!

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

mavriotissa.archiepiskopi.1                                                                                     kastoria shutterstock 17

kastoria 4 2048x1365 1                                                                                                               20220627 235034 768x1024 1

Η αρχόντισσα της Μακεδονίας, με τα μακεδονίτικα αρχοντικά και τις βυζαντινές εκκλησίες, που καθρεφτίζονται στα νερά της λίμνης Ορεστιάδας, αποτελεί ιδανικό προορισμό διακοπών όλες τις εποχές του χρόνου. Περιηγηθείτε στα γραφικά στενά, γευτείτε την τοπική κουζίνα και απολαύστε την φύση!

Adventskalender

Καλή χρονιά σε όλους!

Στο δημοτικό σχολείο Μεσοποταμίας, οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης φτιάξανε στο μάθημα των γερμανικών Adventskalender. Πρόκειται για ένα είδος ημερολογίου του μήνα Δεκέμβρη. Κάθε μέρα ανοίγεις την αντίστοιχη ημερομηνία και μέσα σε αυτήν κρύβεται μία λιχουδιά. Δείτε μερικές εικόνες από την δουλεία των παιδιών παρακάτω :

:samsung 003             samsung 009

Adventskalender