Κοινωνικά Δίκτυα

Social

Στην καθημερινή ζωή, ο όρος Κοινωνικά Δίκτυα αναφέρεται σε μία ομάδα ατόμων που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και στο σύνολο των σχέσεων που αναπτύσσονται μεταξύ των μελών της ομάδας.
Στα πλαίσια του Διαδικτύου, ο όρος Κοινωνικό Δίκτυο αναφέρεται σε μία ηλεκτρονική πλατφόρμα που συντηρείται και αναπτύσσεται, με σκοπό να παρέχει στα μέλη της δυνατότητες διασύνδεσης και αλληλεπίδρασης. Στην ουσία πρόκειται για εικονικές κοινότητες, όπου οι χρήστες δημιουργούν εικονικά προφίλ και αναπτύσσουν ένα δίκτυο επαφών με άλλους χρήστες, με τους οποίους επικοινωνούν μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Οι χρήστες-μέλη της πλατφόρμας συνήθως είναι άτομα με κοινά
ενδιαφέροντα ή δραστηριότητες.

Κατηγορίες: Πληροφορική Α' Λυκείου, Συνεργασία και Ασφάλεια στο Διαδίκτυο | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κοινωνικά Δίκτυα

Υπηρεσίες Νέφους

cloud

Υπηρεσίες νέφους ονομάζονται  οι υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες μέσω διαδικτύου.       Οι υπηρεσίες νέφους παρέχονται με τέτοιο τρόπο ώστε ο τελικός χρήστης δεν μπορεί να διακρίνει τεχνικές λεπτομέρειες.

Η χρηστικότητα, η διαθεσιμότητα και η αποτελεσματικότητα των υπηρεσιών είναι το κύριο κριτήριο επιλογής τους. Με τον τρόπο αυτό οι υπηρεσίες διατίθενται πέρα από γεωγραφικά όρια και, συνήθως, μέσω σύνθετων δικτυακών υποδομών και υπολογιστικών συστημάτων. Ένα «σύννεφο» cloud σκιάζει και καλύπτει όλες αυτές τις λεπτομέρειες.

Κατηγορίες: Πληροφορική Α' Λυκείου, Συνεργασία και Ασφάλεια στο Διαδίκτυο | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπηρεσίες Νέφους

Διαδίκτυο (Internet)

internet

Το Διαδίκτυο (Internet) είναι ένα δίκτυο διασυνδεμένων δικτύων. Πρόκειται για παγκόσμιο σύστημα διασύνδεσης που επιτρέπει την επικοινωνία εκατομμυρίων χρηστών κάθε στιγμή και από κάθε μεριά του πλανήτη. Οι διασυνδεμένοι υπολογιστές  επικοινωνούν μέσω κοινών πρωτοκόλλων, τα οποία υλοποιούνται σε επίπεδο υλικού και λογισμικού.

Κατηγορίες: Επικοινωνία και Διαδίκτυο, Πληροφορική Α' Λυκείου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδίκτυο (Internet)

Τι είναι ο Παγκόσμιος Ιστός (World Wide Web) ;

www

Ο παγκόσμιος ιστός (αγγ.: World Wide Web ή www) είναι ένα ανοιχτό σύστημα διασυνδεδεμένων πληροφοριών και πολυμεσικού περιεχομένου, που επιτρέπει στους χρήστες του Διαδικτύου να αναζητήσουν πληροφορίες μεταβαίνοντας από ένα έγγραφο στο άλλο.

Κατηγορίες: Επικοινωνία και Διαδίκτυο, Πληροφορική Α' Λυκείου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι ο Παγκόσμιος Ιστός (World Wide Web) ;

Γνωριμία

Καλώς ήρθατε στο blog μου..

Μέσα από το blog αυτό θα μας δοθεί η ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα και να επικοινωνούμε!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία