ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ

.jpg

Είναι ένας ιστορικός υπερμαραθώνιος που λαμβάνει χώρα στο τέλος του Σεπτέμβρη κάθε χρόνο στην Ελλάδα. Είναι ένας από πλέον δύσκολους αγώνες υπεραποστάσεων παγκοσμίως και παράλληλα πολύ μεγάλου ενδιαφέροντος λόγω του ιστορικού του υπόβαθρου.

Το Σπάρταθλο αναβιώνει τα βήματα του Φειδιππίδη, ενός αρχαίου Αθηναίου δρομέα μεγάλων αποστάσεων, ο οποίος το 490 π.Χ., πριν από τη μάχη του Μαραθώνα, εστάλη στη Σπάρτη να ζητήσει βοήθεια στον πόλεμο που διεξήγαγαν οι Έλληνες με τους Πέρσες.

Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο, ο Φειδιππίδης έφτασε στη Σπάρτη μια μέρα μετά την αναχώρησή του από την Αθήνα.
Το 1984 ιδρύθηκε ο Διεθνής Σύνδεσμος «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ», ο οποίος από τότε μέχρι σήμερα διοργανώνει ανελλιπώς τον αγώνα κάθε Σεπτέμβρη. Η επιλογή του μήνα αυτού έγινε, διότι τότε τοποθετεί χρονικά ο Ηρόδοτος την αποστολή του Φειδιππίδη στην Σπάρτη.

Κατηγορίες: ΥΠΕΡΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Κατηγορίες: ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ

ΕΝΕΡΓΕΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ

Περισσότερες συλλογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

Ο Κλασικός ή Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών είναι ο διεθνής ετήσιος αγώνας μαραθωνίου της Ελληνικής πρωτεύουσας, το κορυφαίο αθλητικό μαζικό γεγονός της χώρας. Την οργανωτική ευθύνη έχει ο ΣΕΓΑΣ. Διεξάγεται τη δεύτερη Κυριακή κάθε Νοεμβρίου. Φιλοξενείται επί της κλασσικής διαδρομής των 42.195μ με εκκίνηση τη μικρή πόλη του Μαραθώνα και τερματισμό το Παναθηναικό στάδιο. Γενικά ο μαραθώνιος, στην Ελλάδα αλλά και στον κόσμο, καθιερώθηκε εις ανάμνηση της πορείας του άγνωστου Αθηναίου οπλίτη, ο οποίος τον Σεπτέμβριο του 490 π.Χ. έτρεξε από το πεδίο της μάχης έως την Αθήνα για να ανακοινώσει την νίκη κατά των Περσών στη μάχη που διεξήχθη εκεί στον επίπεδο και βαλτώδη τόπο ανάμεσα στον Τύμβο και το Σχοινιά. Πρόλαβε όπως γράφεται να φωνάξει “Νενικήκαμεν” και στη συνέχεια εξαντλημένος έπεσε νεκρός.

Κατηγορίες: ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ