Από το 1922 στο 2022

ΞΕΡΙΖΩΜΟΣ

Έτος 2022.

Έτος επετειακό!

Συμπληρώνεται ένας αιώνας από το άδοξο τέλος της Μικρασιατικής Εκστρατείας και τη βίαιη εκρίζωση του Μικρασιατικού Ελληνισμού από τις προαιώνιες εστίες του. Έτος μνήμης και τιμής, έτος εθνικού προβληματισμού.

Φέτος καλούμαστε να θυμηθούμε τα γεγονότα εκείνα που πριν από 100 χρόνια ξερίζωσαν από τις αλησμόνητες Πατρίδες του Πόντου και της Μικράς Ασίας, εκατομμύρια Συνέλληνες, ενώ έστειλαν σε βίαιο και μαρτυρικό θάνατο πολλές χιλιάδες απ’ αυτούς.

Και να διδασκόμαστε…

Υποδεχόμαστε το 2022

Screenshot 2

Όλοι οι άνθρωποι ανά τον κόσμο περιμέναμε με ανυπομονησία να αποχαιρετήσουμε το 2021 – ως μία χρονιά που σημαδεύτηκε  με αρνητικό πρόσημο – και να υποδεχτούμε το 2022, με την ελπίδα πως κάτι καλύτερο θα φέρει μαζί του! Και είναι φυσιολογική πανανθρώπινη ανάγκη ανάγκη αυτό!

Διοργανώθηκαν εορτασμοί, events σε στενότερο ή ευρύτερο κύκλο, φώτα, πυροτεχνήματα, πλούσια εορταστικά γεύματα, ανταλλαγές δώρων, πολλά υποσχόμενα λογύδρια!

Ας μην ξεχνάμε, όμως, πως τίποτε δεν μπορεί, χωρίς κόπο και κατά τρόπο μαγικό, να αλλάξει τη δύσκολη καθημερινότητά μας! Ας μην περιμένουμε πως κάτι ή κάποιος έξω από εμάς θα φροντίσει γι’ αυτό. Το κλειδί το κρατάμε στα χέρια μας. Αν καταφέρουμε να κάνουμε ειρήνη με τον εαυτό μας και τους γύρω μας, να δυναμώσουμε τις σχέσεις αγάπης και αλληλεγγύης μεταξύ μας, τότε σίγουρα θα χαρούμε ένα 2022 πιο ουσιαστικό και ανθρώπινο!

Καλή χρονιά!

Γιορτάζουμε και μαθαίνουμε για τη Γέννηση του Χριστού

Πράγματι τα Χριστούγεννα στην καρδιά του χειμώνα είναι μια πολύ όμορφη ευκαιρία για διακοπές, δώρα, ευχές, συναντήσεις με αγαπημένους και τόσα άλλα!

Το κεντρικό γεγονός, όμως, των ημερών είναι αυτή η Γέννηση του Θεανθρώπου Χριστού! Δεν μπορούσε, λοιπόν, να λείπει από τις εορταστικές προετοιμασίες ένα αφιέρωμα στο κοσμοσωτήριο γεγονός της Σάρκωσης του Χριστού!

Στο παρακάτω βιντεάκι μπορείς να ξαναθυμηθείς ή να ανακαλύψεις πληροφορίες για το γεγονός της Γέννησης του Χριστού!

Τώρα μπορείς να δοκιμαστείς στο τι θυμάσαι για το γεγονός της Ενανθρωπήσεως του Θεού, συμπληρώνοντας το παρακάτω σταυρόλεξο!

Ώρα για ζαχαροπλαστική!

Μυρίζει Χριστούγεννα!

Και Χριστούγεννα χωρίς μοσχοβολιστούς αχνισμένους κουραμπιέδες δεν γίνονται! Έτσι κι εμείς “σηκώσαμε μανίκια” και το ρίξαμε στη ζαχαροπλαστική αυτή τη φορά! Ακολουθήσαμε με προσοχή τις οδηγίες της συνταγής που μας έφερε η κ.Ε., ζυμώσαμε, πλάσαμε, φουρνίσαμε, αχνίσαμε και απολαύσαμε λαχταριστούς “χιονισμένους” κουραμπιέδες!

Βρείτε τη συνταγή, πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο.

Κουραμπιέδες-συνταγή

Γιορτινές δημιουργίες

Η αντίστροφη μέτρηση για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς ξεκίνησε! Η διάθεσή μας έχει αλλάξει εδώ και μέρες και μαζί της αλλάζει και η όψη του σχολείου!

Η ιδέα ήταν να στολιστεί το δέντρο στην είσοδο του κτιρίου με χειροποίητα στολίδια! Παράλληλα ξεκίνησε και η κατασκευή του ημερολογίου από τους μαθητές για το νέο έτος 2022. Και η έκπληξη της χρονιάς; Ένας χάρτινος χιονάνθρωπος σε πραγματικές διαστάσεις παιδιού περιμένει να “δανειστεί” τη φατσούλα καθενός από τους μαθητές μας για μια αναμνηστική φωτογραφία!

Συμμετοχή στον Μαθητόκοσμο

Την Τετάρτη 15-05-2019 οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Κάτω Καμήλας  πήραν μέρος στον “Μαθητόκοσμο”, μαθητικό φεστιβάλ του Συλλόγου Δασκάλων Σερρών, όπου παρουσίασαν το μουσικοκινητικό δρώμενο”Χέρια σαν κι αυτά”.