lena's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

“Ουτοπία”

Νοέ 201523

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Ουτοπία”

“Η Ευρώπη παίζει μπάλα”

Η ΕΥΡΩΠΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΛΑ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Η Ευρώπη παίζει μπάλα”

Ο φρουρός της κορυφής

Ο ΦΡΟΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο φρουρός της κορυφής

“Ο φρουρός της κορυφής”

Νοέ 201523

Αρχικά μία μικρή ιστορία:

Ένας δυνατός νεαρός έκανε μια πορεία στα βουνά και ήθελε να σκαρφαλώσει σε μια κορυφή. Χαρούμενος πήρε μαζί του φαγητό και νερό και ξεκίνησε με ορμή.

Επειδή όμως δεν γνώριζε το δρόμο, προχωρούσε με κόπο. Σκαρφάλωνε προς τα πάνω και όταν διαπίστωνε ότι δεν προχωρούσε, αναγκαζόταν να γυρίσει πίσω και να ξεκινήσει από την αρχή. Αυτές οι  επιπλέον διαδρομές του στοίχισαν πολύ δύναμη. Κάποια στιγμή κατά τύχη βρήκε ένα μονοπάτι, από το οποίο κατάφερε να προχωρήσει προς την κορυφή. Μετά από πολλές παρόμοιες προσπάθειες έφθασε επιτέλους στην κορυφή. Εκεί διαπίστωσε, ότι  υπήρχαν άλλοι που έφθασαν πριν από αυτόν. Του διηγήθηκαν, ότι υπάρχει ένα  καλό ορειβατικό μονοπάτι το οποίο θα μπορούσε να ακολουθήσει και αυτός, χωρίς να κάνει άσκοπες παρακάμψεις.

Γιατί αυτός δε χρησιμοποίησε κανένα ορειβατικό χάρτη, αλλά ούτε και ρώτησε κανέναν, που ήδη είχε κάνει τη διαδρομή αυτή;

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Ο φρουρός της κορυφής”

Καλημέρα κόσμε!

Νοέ 201515