kalovrekti's blog

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ … ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ

Musée du Louvre – Το Μουσείο του Λούβρου

Δεκ 202214

Το Μουσείο του Λούβρου (Musée du Louvre) αποτελεί ένα από τα δημοφιλέστερα και παλαιότερα μουσεία τέχνης στον κόσμο. Βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο του Παρισιού, στις όχθες του Σηκουάνα και φιλοξενεί περισσότερα από 35.000 εκθέματα παγκόσμιας κληρονομιάς, με το πρώτο έργο τέχνης που προστέθηκε στη συλλογή να είναι ο πίνακας της Μόνα Λίζα του Λεονάρντο Ντα Βίντσι τον 16ο αιώνα.

από κάτω από: La Culture | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Musée du Louvre – Το Μουσείο του Λούβρου

La Galette des Rois

Δεκ 202214

Η Πίτα των Βασιλιάδων

Πρόκειται για ένα θρησκευτικό έθιμο βασισμένο στους τρεις Μάγους που επισκεφθήκαν τον Ιησού Χριστό μετά τη γέννησή του. Έτσι με αυτό το τρόπο οι Γάλλοι γιορτάζουν τους Βασιλιάδες.  Ιστορικά η Galette des Rois ξεκίνησε σαν έθιμο από τον Μεσαίωνα. Τότε έκόβαν όλη τη βασιλόπιτα και αφήνανε στην άκρη ένα κομμάτι για τον πιο φτωχό.

Η Galette des Rois, αποτελείται από τραγανό φύλλο σφολιάτα και μια γλυκιά κρέμα αμυγδάλου με πολύ βούτυρο.Όμως αυτό που κάνει πολλή ξεχωριστή την συγκεκριμένη πίτα είναι το “φλουρί “της. Δεν πρόκειται για κάποιο κέρμα όπως στην παραδοσιακή, ελληνική βασιλόπιτά, αλλά για ένα μικρό έργο τέχνης. Όσοι κάνουν συλλογή δεν διστάζουν να διασχίσουν όλη τη Γαλλία για να ανταλλάξουν ή να βρουν καινούργια “φλουριά”.

από κάτω από: Gastronomie | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο La Galette des Rois

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν – Noël approche

Νοέ 202229

Μετάβαση στο padlet.com

από κάτω από: Les Fêtes | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν – Noël approche

Η Παναγία των Παρισίων

Νοέ 201323

Η Παναγία των Παρισίων (Notre Dame de Paris) είναι ένα από τα γνωστότερα μνημεία στο Παρίσι και στέκεται μεγαλοπρεπής στο Ιλ ντε λα Σιτέ (σ.σ. ένα μικρό νησί στο κέντρο της πόλης), σε μια τοποθεσία που ήταν ανέκαθεν το θρησκευτικό κέντρο του Παρισιού.

Πρόκειται για έναν γοτθικό ναό, εντυπωσιακό αρχιτεκτονικά, τα θεμέλιο λίθο του οποίου έβαλε το 1163 ο πάπας Αλέξανδρος Γ’.

Παναγία των Παρισίων

Χρειάστηκαν περίπου 170 χρόνια για να ολοκληρωθεί (1345), ενώ κατά τη Γαλλική Επανάσταση καταστράφηκε ολοσχερώς και ανακαινίστηκε κατά την περίοδο 1841-1864. Το αποτέλεσμα είναι ένα θεόρατο κτίριο, μήκους 128 μέτρων, με δύο ψηλούς πύργους 69 μέτρων, η χωρητικότητα του οποίου αγγίζει τα 9.000 άτομα.

Εκτός από το περίφημο κωδωνοστάσιο, που προστέθηκε το 19ο αιώνα, εντύπωση προκαλούν οι «τερατόμορφες» υδρορροές που είναι τοποθετημένες στα γλυπτά πάνω από τα τύμπανα των θυρών και στις μεγάλες αντηρίδες στην πίσω πλευρά.

Παναγία των Παρισίων