ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΖΩΗ

https://blogs.sch.gr/kalliopi/files/2022/12/ΤΟ-ΔΙΚΑΙΩΜΑ-ΣΤΗΝ-ΙΔΙΩΤΙΚΗ-ΖΩΗ.odtιδιωτική ζωή

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

.docxpower point σουφραζέτεςδ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Αν ρωτούσατε τους ανθρώπους στο δρόμο ‘’τι είναι ανθρώπινα δικαιώματα;’’ Θα παίρνατε διαφορετικές απαντήσεις, θα σου έλεγαν για κάποια τα οποία γνωρίζουν, άλλα πολύ λίγοι άνθρωποι γνωρίζουν πραγματικά ποια είναι

Ανθρώπινα δικαιώματα είναι κάποιο είδος ελευθερίας, είναι κάτι που το δικαιούται κάποιος επειδή είναι άνθρωπος.

Τα ανθρώπινα δικαιώματα βασίζονται στην αρχή του σεβασμού του ατόμου. Η βασική θεώρηση τους είναι ότι κάθε άτομο είναι ένα ηθικό και λογικό ον που αξίζει να του φέρονται με αξιοπρέπεια. Αποκαλούνται ανθρώπινα δικαιώματα γιατί είναι οικουμενικά . Είναι τα δικαιώματα που δικαιούνται όλοι χωρίς καμία εξαίρεση.

Πότε κατοχυρώθηκαν;

Σε παλαιότερες εποχές δεν υπήρχαν ανθρώπινα δικαιώματα, μετά όμως ήρθε η ιδέα ότι οι άνθρωποι θα έπρεπε να έχουν συγκεκριμένες ελευθερίες. Και αυτή η ιδέα, στον απόηχο του 2ου Παγκοσμίου πολέμου αποτυπώθηκε τελικά στο έγγραφο που ονομάζεται η Οικουμενική Διακήρυξη των ανθρώπινων δικαιωμάτων, με τα 30 δικαιώματα τα οποία παρέχονται σε όλους τους ανθρώπους..

Νοσταλγία

Διαγωνισμός Φωτογραφίας

Το 3ο Γυμνάσιο Βόλου έχει προκηρύξει Διαγωνισμό φωτογραφίας με θέμα

ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ . Οι μαθητές συμβολικά μπορούν να απεικονήσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα ή καταπατήσεις τους.

καταληκτική ημερομηνία 10 Ιανουαρίου.

Δεκτές και συμμετοχές άλλων σχολείων.