Jim Karathan blog

Πρωτοδημιουργήθηκε για τις ανάγκες του σεμιναρίου moodle 2016-2017 και εμπλουτίζεται συνέχεια

Test_Π47.1: Δημιουργία διαδραστικής εικόνας Thinglink

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ στις 24 Μαΐου 2017

To URL της παρακάτω διαδραστικής εικόνας είναι :   https://www.thinglink.com/scene/923992076180258817

Κατηγορία Ασκήσεις, Προαιρετική Άσκηση | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Test_Π47.1: Δημιουργία διαδραστικής εικόνας Thinglink

Test_Π32.7 : Ενσωμάτωση έργου από το scratch.mit.edu

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ στις 6 Μαΐου 2017

Γίνεται ενσωμάτωση έργου της άσκησης Π24.4 με τα ζάρια απο το scratch.mit.edu

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορία Ασκήσεις, Προαιρετική Άσκηση | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Test_Π32.7 : Ενσωμάτωση έργου από το scratch.mit.edu

Test_20.4 hotpotatoes

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ στις 14 Απριλίου 2017

Εδω είναι τα links απο τις ασκήσεις με hotpotatoes :

users.sch.gr/jimkaratha/Test_20.4_hotpotatoes_JQuiz.htm

users.sch.gr/jimkaratha/Test_20.4_hotpotatoes_JMatch.htm

Κατηγορία Ασκήσεις, Υποχρεωτική Άσκηση | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Test_20.4 hotpotatoes

moodle 2016-2017 εργασία Π36.2: Tagul (συννεφόλεξα)

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ στις 2 Μαρτίου 2017

To Tagul δεν δημιουργεί συννεφόλεξα με ελληνικούς χαρακτήρες με όλα τα fonts αλλά με λίγα – πρέπει να τα ελέγξεις όλα για να τα βρεις . Ο κώδικας που δίνει για το συννεφόλεξο λειτουργεί για την ιστοσελίδα σε wordpess αλλά οχι για το blog του ΠΣΔ ( εδω μια φωτογραφία από το συννεφόλεξο ) .

Test_36.2

Κατηγορία Ασκήσεις, Προαιρετική Άσκηση | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο moodle 2016-2017 εργασία Π36.2: Tagul (συννεφόλεξα)

Οι μεγαλύτεροι σεισμοί στον κόσμο

Συγγραφέας: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΣ στις 4 Φεβρουαρίου 2017

Ο εγκέλαδος ξυπνά και εκατοντάδες άνθρωποι χάνονται.

Η σεισμική δόνηση των 7,9 βαθμών που συγκλόνισε το Νεπάλ έχει στοιχίσει την ζωή σε περίπου 1000 ανθρώπους σύμφωνα με τον πιο πρόσφατο απολογισμό.

Δεν είναι η πρώτη φορά που η χώρα πλήττεται από μια φονική σεισμική δόνηση. Τον Ιανουάριου του 1934 περισσότεροι από 10.500 άνθρωποι σκοτώθηκαν σε ένα σεισμό μεγέθους 8,1 βαθμών που σημειώθηκε στις ανατολικές περιοχές της χώρας.

Αυτοί είναι οι μεγαλύτεροι σεισμοί στον κόσμο από τις αρχές του 20ού αιώνα:

Χιλή, 1960, 9,5 Ρίχτερ. Ο σεισμός προκάλεσε τσουνάμι. Τουλάχιστον 1.700 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους.
Αλάσκα, 1964, 131 νεκροί σε σεισμό 9,2 Ρίχτερ.
Ινδονησία, το 2004. Ο καταστροφικός σεισμός των 9,1 Ρίχτερ. Ακολούθησε τσουνάμι. 230.000 άνθρωποι πέθαναν σε δεκάδες χώρες. Σχεδόν 42.000 ήταν οι αγνοούμενους.

Κατηγορία Γεωγραφία | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι μεγαλύτεροι σεισμοί στον κόσμο

moodle 2016-2017 Άσκηση Π32.4

Περίληψη εντολών Debian / GNU Linux Έκδοση 9.00 Debian Stretch

Κατηγορία Ασκήσεις, Προαιρετική Άσκηση | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο moodle 2016-2017 Άσκηση Π32.4

Heat map animation σεισμών στην Ελλάδα

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ στις 25 Ιανουαρίου 2017

Το earthquakes.gr πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορική απεικόνιση όλης της σεισμικής δραστηριότητας στην Ελλάδα για το διάστημα Ιανουάριος 2010 – αρχές Φεβρουαρίου 2014, η οποία έχει γίνει με τη μορφή απεικόνισης heat map όπου φαίνονται (ανά μήνα) τα σημεία στα οποία υπάρχει έντονη σεισμική δραστηριότητα (βάσει όχι μόνο συχνότητας αλλά και μεγέθους σεισμών).

Όσο πιο “θερμό” (κόκκινο) είναι το σημείο, τόσο πιο έντονη δραστηριότητα έχει.

Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γεωγραφία | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Heat map animation σεισμών στην Ελλάδα

Σεισμός

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ
Μέσα στο σπίτι
  • Στερεώστε γερά στους τοίχους τα ράφια και τις βιβλιοθήκες. Απομακρύνετε από τις πόρτες τα ψηλά έπιπλα που μπορούν να ανατραπούν και να εμποδίσουν την έξοδο.
  • Βιδώστε καλά στους τοίχους το θερμοσίφωνα και τις δεξαμενές καυσίμων και νερού.
  • Τοποθετείστε τα βαριά αντικείμενα στα χαμηλότερα ράφια.
  • Απομακρύνετε τα βαριά αντικείμενα πάνω από κρεβάτια και καναπέδες.
  • Στερεώστε καλά τα φωτιστικά σώματα και τους ανεμιστήρες οροφής.
  • Προσδιορίστε καλά προφυλαγμένους χώρους σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού:
    –  κάτω από ανθεκτικά γραφεία ή τραπέζια.
    –  μακριά από γυάλινες επιφάνειες και βιβλιοθήκες.
    –  μακριά από εξωτερικούς τοίχους.
  • Ελέγξτε τη σωστή λειτουργία του δικτύου παροχής ηλεκτρικού ρεύματος και φυσικού αερίου.
  • Ενημερώστε τα μέλη της οικογένειας για το πώς κλείνουν οι γενικοί διακόπτες ηλεκτρικού, νερού και φυσικού αερίου και για τα τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης (112, 199, 166, 100 κλπ.)
  • Προμηθευτείτε φορητό ραδιόφωνο με μπαταρίες, φακό και βαλιτσάκι πρώτων βοηθειών.
Έξω από το σπίτι
  • Επιλέξτε ένα ασφαλή χώρο συνάντησης μετά το σεισμό ο οποίος να βρίσκεται:
    –  μακριά από κτίρια και δέντρα
    –  μακριά από τηλεφωνικά και ηλεκτρικά καλώδια.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Κατηγορία Γεωγραφία | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεισμός

Συγγραφέας: ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ στις 2 Δεκεμβρίου 2016

Εργασία 3.2: Γνωριμία με τα ιστολόγια (blogs)