ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΗΓΗΣ

1ο  βήμα εργασίας

Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο για την χαρακτηριστική καμπύλη πηγής που μελετήσαμε στην τάξη στον παρακάτω σύνδεσμο από το ΕΚΦΕ ΔΡΑΜΑΣ. Στη συνέχεια να απαντήσετε στα ερωτήματα που σας δόθηκαν στο φύλλο εργασίας στην τάξη:

2ο βήμα εργασίας

Στη συνέχεια και αφού ολοκληρώστε το 1ο βήμα της εργασίας,  με το παρακάτω διαδραστικό εργαλείο  να δουλέψετε σύμφωνα με τις οδηγίες που σας δόθηκαν στο  2ο φύλλο εργασίας στην τάξη στον παρακάτω σύνδεσμο:

Κατηγορίες: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ, ΦΥΣΙΚΗ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΗΓΗΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΚΥΚΛΩΜΑΤΩΝ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε το φύλλο εργασίας που δουλέψαμε στην τάξη:

NOMOS OHM

Παρακάτω παρατίθενται εικόνες του εργαστηρίου που θα χρησιμοποιήσετε στην εργασία σας. Το παραδοτέο να σταλεί στο mail: stergmakis@gmail.com μέχρι στις 22/12/23

Κατηγορίες: ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΦΥΣΙΚΗ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ, ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΙΚΉΣ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΚΥΚΛΩΜΑΤΩΝ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ

3ο διεθνές μαθητικό συνέδριο στην Πράγα- συμμετοχή του σχολείου μας

Στο πλαίσιο του 3ου διεθνούς συνεδρίου που θα διεξαχθεί στην Πράγα της Τσεχίας τον Μάρτιο του 2024, η ομάδα των  μαθητών με τους υπεύθυνους καθηγητές της Δράσης, επισκέφτηκαν τον ανεμόμυλο της Ορμύλιας, με σκοπό να μετρήσουν τις διαστάσεις του και να κατανοήσουν τον τρόπο λειτουργίας του.

Με τη βοήθεια drone έγιναν λήψεις φωτογραφικές και μετρήσεις ύψους των διάφορων μερών του κτιρίου καθώς και μετρήσεις με μετροταινία.

Στόχος της εργασίας είναι να κατασκευαστεί αντίγραφο σε κλίμακα 1:25 το οποίο, αν επιτευχθεί , να είναι λειτουργικό.

Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν και συνομίλησαν με τον κ. Βέκη Ιωάννη, στον οποίο έθεσαν απορίες για την λειτουργία του “γυάλινου” ανεμόμυλου, μια υπέροχη κατασκευή εκ βάθρων από τον ίδιο σε ιδιωτικό του χώρο.  Ο ίδιος έθεσε τον εαυτό του στη διάθεση της ομάδας για τεχνικές πληροφορίες κατά την κατασκευή του αντιγράφου.

Θερμές ευχαριστίες στον μαθητή του Γυμνασίου Λανταβό Αθανάσιο που βοήθησε στις λήψεις με drone.

Υπεύθυνοι καθηγητές της Δράσης είναι ο Διευθυντής κ. Μεριβάνης Κωνσταντίνος και ο Φυσικός κ. Στεργιούδης Ιωακείμ.

Κατηγορίες: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΔΡΑΣΕΙΣ, ΣΥΝΕΔΡΙΑ | Ετικέτες: , , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3ο διεθνές μαθητικό συνέδριο στην Πράγα- συμμετοχή του σχολείου μας

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Ομάδα μαθητριών της Β΄Λυκείου του σχολείου μας με τη συνοδεία της φιλολόγου Δήμητσα Ειρήνης  και του φυσικού Στεργιούδη Ιωακείμ, επισκέφτηκαν για 2η φορά το τοπογραφικό γραφείο του κυρίου Αθανασιάδη Αλέξανδρου, στο πλαίσιο της εγκατάστασης μετεωρολογικού σταθμού στο ΓΕΛ Ορμύλιας.

Στην 2η αυτή συνάντηση αναλύθηκαν χάρτες της περιοχής  της Ορμύλιας, ενημερώθηκαν για την αλλαγή της κοίτης και την νέα οριοθέτηση του ποταμού Χαβρία, για την ανάγνωση υψομετρικών σε χάρτες, και την ορογραφία της περιοχής. Συνέκριναν χάρτες του 1936 και σύγχρονων χαρτών. Εξήχθησαν συμπεράσματα για την αλλαγή των καλλιεργειών και τις πιθανές επιδράσεις του μικροκλίματος εξαιτίας της ορογραφίας της περιοχής.

Οι μαθήτριες έθεσαν ερωτήσεις-απορίες που δημιουργήθηκαν από την 1η επίσκεψη τους  και ακολούθησε γόνιμος διάλογος μεταξύ του κυρίου Αθανασιάδη, των εκπαιδευτικών και των μαθητριών.

ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Κατηγορίες: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΔΡΑΣΕΙΣ | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ