Σχόλια

Ο Δήμος Λεβαδέων ενημερώνει ότι αύριο Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019 τα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης θα παραμείνουν κλειστά στη Δημοτική Κοινότητα Κυριακίου και στην Τοπική Κοινότητα Αγίας Τριάδας.

Στα υπόλοιπα σχολεία του Καλλικρατικού Δήμου Λεβαδέων οι μαθητές θα προσέλθουν στις 9.00΄.

Σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση του Δήμου Λεβαδέων, τα σχολεία του δήμου θα

παραμείνουν κλειστά την Τρίτη 8/1/2019 λόγω παγετού.

Η προσομοίωση “Άσκηση και Διατροφή” μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας της Α’ τάξης του Γυμνασίου στην διδακτική ενότητα 3. Διατροφή.

Συνιστάται για τον προβληματισμό σχετικά με τις συνέπειες που έχουν τόσο οι διατροφικές μας συνήθειες, όσο και ο τρόπος ζωής μας (καθιστική ζωή, δραστηριότητες ) στην υγεία μας και κατά συνέπεια στην ποιότητα ζωής μας.

Μπορείτε να πειραματιστείτε με τις μεταβλητές αυτής της εφαρμογής προσομοίωσης και να παρατηρήσετε τα αποτελέσματα που επιφέρουν στο βάρος σας και στην καρδιακή σας λειτουργία σε διάστημα 2 ετών οι διατροφικές σας συνήθειες σε συνδυασμό με την ύπαρξη ή μη σωματικής άσκησης.

Για να μεταβείτε στην εφαρμογή κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Σύμφωνα με ανακοίνωνση του Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά από τη Δευτέρα 24 Δεκεμβρίου έως και τη Δευτέρα 7 Ιανουαρίου, για τις εορτές  των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανείων.