Οι μαθητές μου με στόλισαν!

Τα επίθετα είναι τα στολίδια των ουσιαστικών!

Το ουσιαστικό για σήμερα ήμουν εγώ, << ο δάσκαλος >>!

Για να δούμε, πόσα και ποια επίθετα  βρήκαν οι μαθητές μου για αυτό το ουσιαστικό!

Με στόλισαν αρκετά;

και ουσιαστικά

επίθετα

Το χωχαρουπάκι

Η Χαρά μας περιέγραψε το χωχαρουπάκι!

χωχαρουπάκι β δημοτικού

Είναι πολύχρωμο σαν ουράνιο τόξο, έχει
κίτρινα αυτιά, πορτοκαλί μύτη, μια φουντωτή ουρά σαν σκιουράκι,
και μιλά με σιγανή και τραγουδιστή φωνή.

Εμείς αφήσαμε τη φαντασία μας ελεύθερη και το ζωγραφίσαμε.

Ποιο σας αρέσει με βάση την περιγραφή της Χαράς;

xoxaroupaki

Χρόνια πολλά

Φέτος τα Χριστούγεννα ξεκίνησαν πιο νωρίς για εμάς, μετά την περσινή απουσία μας!

1640291048660

Στολίσαμε, κάναμε κάρτες, ζωγραφίσαμε, είπαμε τα κάλαντα, ακούσαμε τραγούδια, κατασκευάσαμε πήλινα στολίδια, ανταλλάξαμε ευχές και γλυκίσματα, παίξαμε, είδαμε ταινίες, συνεργαστήκαμε, χαρήκαμε και το ευχαριστηθήκαμε και με το παραπάνω!

Και του χρόνου να είμαστε καλά.

Καλές γιορτές και Χρόνια πολλά

Παιχνίδια με αξία

Έχετε αναρωτηθεί πόσα παιχνίδια έχουν τα παιδιά μας;

Πόσα από αυτά είναι ξεχασμένα σε κάποιο συρτάρι ή ράφι;

1640281735383

Κάτι που δεν έχει αξία για εμάς μήπως τελικά το επιθυμούν οι υπόλοιποι;

Μπορούμε να επιστρέψουμε στα παιδικά μας παιχνίδια την πραγματική τους αξία και παράλληλα να κάνουμε άλλα παιδιά χαρούμενα;

Με πόσους τρόπους μπορούμε να αξιοποιήσουμε παλιά παιχνίδια που βρίσκονται σε καλή κατάσταση;

Το κουτί των Γλυκών

κουτί των γλυκών

Τι είναι πάλι τούτο;

Τι περιέχει μέσα του;

Ποιος θα το γεμίσει και ποιος θα πάρει το περιεχόμενό του;

Ποιος ο λόγος ύπαρξής του και ποια η αξία του;

Το κουτί των γλυκών σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων. Οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς της τάξης, το παραγέμισαν με διάφορες λιχουδιές, τις οποίες και μοιράστηκαν στο τέλος. Εκτός από χαρά, σκοπός του ήταν να προσφέρει στους μαθητές μέσω της βιωματικής δραστηριότητας την αναγνώριση και την υιοθέτηση βασικών αξιών της ζωής, όπως η συνεισφορά, η προσφορά, η αλληλεγγύη, η ισότιμη διανομή των αγαθών, κ.α..

Συνεισφέρω με όποιον τρόπο μπορώ και προσφέρω χαρά στους δίπλα μου.

1640281314268

17 Νοέμβρη

Η 17η Νοεμβρίου είναι μια ιδιαίτερα σημαντική ημέρα για τη σύγχρονη ιστορία της χώρας μας, όχι μόνο για τα όσα έγιναν εκείνη την μέρα το 1973, αλλά για το τι σηματοδοτεί γενικότερα. Φέτος επιλέξαμε να κάνουμε μια ιδιαίτερη κάρτα και να παρουσιάσουμε το παραμύθι της κυρίας Αρμενιάκου << Η κυρά Δημοκρατία >>.

1640291048634

1640362871755

Βιβλία σε Ρόδες part 4

Για ακόμη μία χρονιά τα βιβλία σε ρόδες θα επισκεφθούν ένα τμήμα μου.

Αυτή τη φορά το θέμα μας είναι τα επαγγέλματα, ώστε να συνδεθεί άμεσα η δράση αυτήν με έναν από τους 4 άξονες των Ε.Δ.

1640362871732