Καλωσορίζω το νέο Έτος

Καθώς καλωσορίζουμε το νέο έτος 2021, προσεγγίζουμε την κατανόηση της έννοιας του χρόνου μέσα από τις εποχές, τους μήνες, την μέρα – νύχτα και την ώρα.

Κατηγορίες: Προσεγγίζοντας την έννοια του χρόνου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσορίζω το νέο Έτος

Διασκέδασε μαζί μας

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διασκέδασε μαζί μας

Χριστουγεννιάτικες διακοπές 2020

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικες διακοπές 2020

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα

Τα Κάλαντα αποτελούν δημοτικά ευχητικά και εγκωμιαστικά τραγούδια που ψάλλονται εθιμικά κυρίως την παραμονή μεγάλων θρησκευτικών εορτών όπως των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανείων. Κύρια παραδοσιακά μουσικά όργανα που συνοδεύουν τα κάλαντα είναι το τρίγωνο, το λαούτο, το νταούλι, η τσαμπούνα, η φλογέρα κ.ά.

Οι τραγουδιστές – οργανοπαίκτες των καλάντων ονομάζονται “καλαντιστές”.

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικα κάλαντα