AppInventor – Ζάρια

mit

Ήρθε η ώρα να κάνετε μόνοι σας την πρώτη σας εφαρμογή στο AppInventor!

Ακολουθήστε τις οδηγίες που θα βρείτε παρακάτω και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρετε!

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου ή να αφήσετε κάποιο σχόλιο.

Περιμένω με χαρά τα αποτελέσματα!

Οδηγίες δραστηριότητας

1 2  3  4  5  6

Κατηγορίες: AppInventor, Γ Γυμνασίου | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο AppInventor – Ζάρια

AppInventor – Kitten

mit

Καλημέρα παιδιά!

Σήμερα θα χαϊδέψουμε μια γατούλα!!!

Χρησιμοποιήστε την εικόνα και τον ήχο που θα βρείτε παρακάτω και φτιάξτε μια εφαρμογή, η οποία θα εμφανίζει τη φωτογραφία της γάτα και κάθε φορά που την ακουμπά κανείς θα νιαουρίζει και ταυτόχρονα θα γουργουρίζει (δονείται).

Καλή επιτυχία!

kitty

Κατηγορίες: AppInventor, Γ Γυμνασίου | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο AppInventor – Kitten

Scratch – Ο Βυθός

Scratch

Καλημέρα παιδιά!

Ώρα για βουτιές! Σήμερα θα φτιάξουμε ένα παιχνίδι στο βυθό της θάλασσας. Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο και προσπαθήστε να φτιάξετε το δικό σας παιχνίδι. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όσα κι όποια ψάρια θέλετε.

Κατηγορίες: Scratch, Β Γυμνασίου | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Scratch – Ο Βυθός

Scratch – Η μπαλαρίνα

Scratch

Καλημέρα παιδιά!

Σήμερα θέλω να χορέψουμε…!

Θα παρακολουθήσετε το παρακάτω βίντεο και μετά θα προσπαθήσετε να φτιάξετε μόνοι σας το πρόγραμμα στο Scratch.

Εσείς μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποια μουσική σας αρέσει από τη συλλογή.

Είμαι σίγουρη θα το διασκεδάσετε!

Δείτε και το δικό μου…

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Scratch, Β Γυμνασίου | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Scratch – Η μπαλαρίνα

Στολίδια για το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο μας

Παρακαλούνται όλοι οι μαθητές/τριες να φτιάξουν ένα χριστουγεννιάτικο στολίδι από ανακυκλώσιμα και οικολογικά υλικά και να το φέρουν στο σχολείο για να στολίσουμε το δέντρο μας! Καλό είναι μέχρι την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου να έχουν συγκεντρωθεί τα στολίδια, για να προλάβουμε να τα χαρούμε .

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε καπάκια, ρολά από χαρτί υγείας ή κουζίνας, παλιές κορδέλες ή κλωστές, φελλό, κουκουνάρια, στικ κανέλας ή ολόκληρο γλυκάνισο. Κυρίως όμως, πρέπει να χρησιμοποιήσετε τη φαντασία σας.

Μπορείτε φυσικά να αναζητήσετε ιδέες στο Διαδίκτυο και να αφήσετε σχόλια με τις προτάσεις σας.

Θα περιμένω με χαρά τις δημιουργίες σας.

15275848284 b48f3bfdbb b

“ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 005” από Μαμά Δέσποινα διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Χριστούγεννα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στολίδια για το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο μας