Ο Βάνκας, Άντον Τσέχωφ – Ο Κωνσταντής, Λίτσα Ψαραύτη

Ιούλ 20218

Συγκριτική προσέγγιση των διηγημάτων από τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας.

Λήψη αρχείου

Η παιδική εργασία στη Λογοτεχνία

Ιούλ 20218

Λήψη αρχείου

Εργασία των μαθητών της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας, με αφορμή το διήγημα του Άντον Τσέχωφ “Ο Βάνκας”.

Στρατιωτικό Μουσείο Καλαμάτας

Ιούλ 20211

Erasmus+ KA1 project: Traces of greek-roman architecture in Bath, England

Ιούλ 20211

Το project δημιουργήθηκε από καθηγητές του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας, που συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας, μάθησης και διαχείρισης σχολικής τάξης” στο Μπαθ της Αγγλίας (Erasmus+ KA1). Πρόκειται για διδακτική πρόταση μελέτης στοιχείων του ελληνορωμαϊκού πολιτισμού που εντοπίζονται στο Μπαθ και σε αρχιτεκτονήματα σε όλον τον κόσμο.

Erasmus+ KA1: Καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας, μάθησης και διαχείρισης σχολικής τάξης

Ιούν 202130

Στο πλαίσιο του Erasmus+ KA1 καθηγητές του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Καινοτόμες πρακτικές διδασκαλίας, μάθησης και διαχείρισης σχολικής τάξης», που πραγματοποιήθηκε στο Μπαθ της Αγγλίας. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τον φορέα επιμόρφωσης Μerganser, που εδρεύει στην πόλη.

UNICEF: σχολεία υπερασπιστές των παιδιών

Ιούν 202126

Το φάσμα της πείνας, της απουσίας περίθαλψης και εκπαίδευσης, της εκμετάλλευσης των παιδιών στον αναπτυσσόμενο κόσμο και η ανάγκη προάσπισης των δικαιωμάτων των παιδιών σε όλο τον κόσμο αναδείχθηκαν στο πρόγραμμα “Unicef: σχολεία υπερασπιστές των παιδιών”. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Πεταλιδίου (2011-2012).

“Το όνειρό μου”: μια ιδέα για την συμπερίληψη στο σχολικό περιβάλλον

Ιούν 202125

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης “Φτιάξε μια φωτο-ιστορία”, που διοργάνωσε το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, οι μαθητές του τμήματος Β5 του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας δημιούργησαν ένα βίντεο με θέμα τη συμπερίληψη και την ομαδικότητα (2020-

Σχολικός εκφοβισμός

Ιούν 202125

6 Μαρτίου 2021: Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Οι μαθητές του τμήματος Β4 του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας ζωγράφισαν το δικό τους μήνυμα.

“Αρνούμαι”, Αντώνη Σαμαράκη (Βιβλιοπαρουσίαση)

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90

Στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας οι μαθητές του τμήματος Α5 του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας παρουσίασαν το βιβλίο “Αρνούμαι”, του Αντώνη Σαμαράκη   (2019-2020).

Ένα διαχρονικό μήνυμα του Bertrand Russel

Ιούν 202125

Μια πνευματική και ηθική παρακαταθήκη του φιλόσοφου και μαθηματικού Bertrand Russel (συνέντευξη στο BBC το 1952).

« Παλιότερα άρθρα

Ιούνιος 2024

21/6/1913: Ο Ελληνικός Στρατός καταλαμβάνει το Κιλκίς.
O Ελληνικός στρατός μετά από σφοδρές μάχες στα χωριά Σκρα και Λαχανά εισέρχεται στην πόλη εκδιώχνοντας τους Βούλγαρους.

21/6/: Θερινό Ηλιοστάσιο
Στις 21 Ιουνίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και η πρώτη επίσημη ημέρα του Καλοκαιριού. Η μέρα αυτή είναι γνωστή ως Θερινό Ηλιοστάσιο. Ο ήλιος στέκεται στο βορειότερο σημείο του ουρανού, έτσι όπως τον βλέπουμε και από τη χώρα μας. Από δω και πέρα, οι μέρες σιγά σιγά μικραίνουν και οι νύχτες μεγαλώνουν.