Global schools

Διαδρομή Αφροδίτης Κατσιγιάννη

6ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας Αττικής – Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας «Γρηγόρης Λαμπράκης»  Αττικής

Το σχολείο μας βρίσκεται στην οδό Ηρακλέους, στο Δήμο Καλλιθέας Αττικής. Πρόκειται για ένα σχολείο σε ένα αστικό περιβάλλον με ελάχιστους αδόμητους δημόσιους χώρους τριγύρω και επομένως και λίγες ευκαιρίες για άθληση και άσκηση στον ελεύθερο χρόνο. Το ξέρατε ότι η Καλλιθέα αποτελεί τον πιο πυκνοκατοικημένο δήμο της Ελλάδας; Ωστόσο, κοντά μας υπάρχει το Δημοτικό Στάδιο το οποίο διαθέτει αρκετές πρωινές και απογευματινές ώρες  για τις ανάγκες άσκησης και άθλησης των πολιτών.  Αλλά πώς θα πάμε μέχρι εκεί;

Link:

ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΗΜΑΚΗ ΜΑΡΙΟΥ

Η συγκεκριμένη διαδρομή δημιουργήθηκε για να βοηθήσει κάποιον που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης Αγρινίου να πάει πεζοπορώντας στο Γήπεδο του Παναιτωλικού. Πατώντας εδώ μπορείτε να την δείτε όπως και να πάρετε πληροφορίες για το Γήπεδο.

ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΕΘΝΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Η συγκεκριμένη διαδρομή δημιουργήθηκε για να βοηθήσει κάποιον που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης Ζακύνθου να πάει πεζοπορώντας στο Εθνικό Στάδιο. Πατώντας εδώ μπορείτε να την δείτε όπως και να πάρετε πληροφορίες για το Εθνικό Στάδιο

Game 25 – BRITISH BULLDOG

BRITISH BULLDOG – ΑΓΓΛΙΑ          Τα παιδιά χωρισμένα περιμένουν στις πλάγιες γραμμές του γηπέδου μπάσκετ. Ένα παιδί βρίσκεται μέσα στο κύκλο του κέντρου και όταν φωνάξει “British bulldog ” τα  υπόλοιπα παιδιά τρέχουν περνώντας μέσα από το γήπεδο  να φτάσουν στην απέναντι πλάγια γραμμή χωρίς να τους πιάσει ο κυνηγός. Όσους πιάνει ο κυνηγός γίνονται και αυτοί κυνηγοί. Το παιχνίδι τελειώνει όταν πιάσουν όλα τα παιδιά.

Game 24 – STUCK IN THE MUD

STUCK IN THE MUD – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΌλα τα παιδιά βρίσκονται μέσα στο γήπεδο. Έχουμε 2 παιδιά που κυνηγάνε και προσπαθούν να πιάσουν τα υπόλοιπα. Μόλις πλησιάσουν κάποιο παιδί λέει “stuck” και μένει ακίνητος με ανοικτά πόδια και χέρια. Συνεχίζει να παίζει μόνο αν κάποιο άλλο παιδί περάσει κάτω από τα πόδια του. Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρι οι κυνηγοί να πιάσουν όλα τα παιδιά ή μέχρι να τα ακινητοποιήσουν.