Σεπτέμβριος 2024

Εισαγωγή μαθητών

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών σχολείων ότι η εισαγωγή στην Α’ τάξη του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου για το σχολικό έτος 2013-14 θα γίνει μετά από γραπτή δοκιμασία/τεστ.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς και κηδεμόνες καλούνται να υποβάλουν σχετική αίτηση στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο, (οδός Ι. Κορνάρου, Εσταυρωμένος, τηλ. 2810260663), από 18 έως 29 Μαρτίου 2013, τις εργάσιμες μέρες και ώρες λειτουργίας του σχολείου. Επίσης αιτήσεις θα γίνονται δεκτές και απογευματινές ώρες, στον ίδιο χώρο, την Τετάρτη 20/3/2013 και την Τετάρτη 27/3/2013  από 6:00 μ.μ. έως 8:00 μ.μ.

Ειδικότερα καλούνται να φέρουν μαζί τους:

• αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο
  • βεβαίωση ταυτοπροσωπίας του μαθητή από Δήμο ή ΚΕΠ ή διαβατήριο
  • μία φωτογραφία του μαθητή

Η δοκιμασία/τεστ θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013 στο χώρο του Σχολείου.

Με τη ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας, τα Μαθηματικά και τα Φυσικά. Οι μαθητές/τριες θα εξεταστούν στα παραπάνω πεδία, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δίωρης δοκιμασίας.

Ειδικότερα:

Στην κατανόηση Κειμένων Ελληνικής Γλώσσας ελέγχονται οι ικανότητες των μαθητών/τριών: στην ανάγνωση, στην κατανόηση γραπτών κειμένων ποικίλων ειδών και περιεχομένου (λογοτεχνικά κείμενα, απλά άρθρα εφημερίδων ή περιοδικών κλπ) και στην παραγωγή γραπτού λόγου.

Στα Μαθηματικά ελέγχονται οι ικανότητες των μαθητών/τριών στην κατανόηση και επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής με απλές αριθμητικές πράξεις, διατυπώνοντας αιτιολογήσεις και μαθηματικούς συλλογισμούς.

Στα Φυσικά ελέγχονται οι ικανότητες των μαθητών/τριών να κατανοούν φυσικά φαινόμενα που συναντούν στην καθημερινή τους ζωή και να διατυπώνουν: παρατηρήσεις, συμπεράσματα και προτάσεις για το σχεδιασμό ενός απλού πειράματος.

Θα πρέπει να υπογραμμιστεί,  ότι δεν ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες εξεταστέας ύλης στα σχολικά εγχειρίδια και σε καμία περίπτωση δεν ελέγχονται γνώσεις, οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση. Γι’ αυτό, οι μαθητές/τριες δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη ούτε να υποστούν φροντιστηριακή εξάσκηση για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στη εν λόγω δοκιμασία. Όσα ήδη γνωρίζουν και έχουν αφομοιώσει από τη φοίτησή τους στο Δημοτικό Σχολείο αρκούν για τη επιτυχή συμμετοχή τους.

Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου