αρχείο λήψης 1

Ο Αγιασμός στο Γυμνάσιο Πενταβρύσου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 9.30 π.μ. στην αυλή του σχολείου.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία και φώτιση!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α΄τάξης του σχολείου μας να μεριμνήσουν για τη προσκόμιση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) στο σχολείο μετά από εξέταση και συμπλήρωσή του από γιατρό. Η προσκόμιση του Δελτίου είναι απαραίτητη για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στο μάθημα της Γυμναστικής και έχει ισχύ τρία σχολικά έτη.

Λήψη αρχείου

Επίσης, παρακαλούνται να συμπληρώσουν την Υπεύθυνη Δήλωση με τα στοιχεία τους και την προσκομίσουν στο σχολείο το αργότερο μέχρι την έναρξη των μαθημάτων.

Λήψη αρχείου

Το σχολείο θα είναι ανοιχτό τις παρακάτω ημέρες για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο από τις 9.00 μέχρι τις 12.00 μ.μ.

Τετάρτη 3 Ιουλίου
Τετάρτη 17 Ιουλίου
Τετάρτη 31 Ιουλίου
Τετάρτη 14 Αυγούστου
Τετάρτη 28 Αυγούστου

Καλό καλοκαίρι!

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Τη  Δευτέρα 17 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή αποφοίτησης των μαθητών/τριών της Γ΄΄ τάξης του σχολείου μας από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Ο Σύλλογος Γονέων φρόντισε για την άψογη διοργάνωση της εκδήλωσης με φαγητό, χορό και φυσικά τα αναμνηστικά ενθύμια για τους μαθητές/τριες της Γ τάξης.

Ευχαριστούμε το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για την άψογη συνεργασία κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς και ευχόμαστε στους απόφοιτους μας καλή συνέχεια και καλή πρόοδο!

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του Γυμνασίου Πενταβρύσου

FB IMG 1718791495369                                          FB IMG 1718791510358

Λήψη αρχείου

Την Πέμπτη 23 Μαΐου είχαμε την τιμή και τη χαρά να επισκεφθεί το σχολείο μας, ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ο Δήμαρχος Καστοριάς κ. Ιωάννης Κορεντσίδης. Μετά από την ξενάγησή του στους χώρους του σχολείου ο κ. Κορεντσίδης διαπίστωσε την άμεση ανάγκη βελτίωσης των σχολικών υποδομών και αποκατάστασης φθορών. Την επόμενη κιόλας μέρα συνεργείο του Δήμου ανέλαβε την αποκατάσταση ορισμένων φθορών. Ευχαριστούμε τον Δήμο Καστοριάς για την άμεση ανταπόκριση και ελπίζουμε για την άμεση έναρξη εργασιών βελτίωσης των υποδομών.

Α ΤΑΞΗ

Τη Δευτέρα 20 Μαΐου επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι μαθητές της Στ΄τάξης του Δημοτικού  Σχολείου Χιλιοδένδρου . Οι μαθητές/τριες πέρασαν  όλη τη μέρα στο σχολείο μας στα πλαίσια της ομαλής μετάβασής τους στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση,  ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και παρακολούθησαν μαθήματα της Α΄τάξης προκειμένου να εξοικειωθούν με το νέο σχολείο το οποίο θα παρακολουθήσουν από τον Σεπτέμβριο.

Ήταν μεγάλη μας χαρά που σας γνωρίσαμε και σας περιμένουμε τον Σεπτέμβριο!

Το σχολείο μας συμμετείχε σε Διαπιστευμένο Πρόγραμμα ERASMUS που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με κωδικό 2022-1-EL01-KA121-SCH-000067680 με τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Τερζάκη Θεοκλή κλ. ΠΕ 84. Ο κ. Τερζάκης συμμετείχε σε παρακολούθηση εργασίας (job shadowing) που πραγματοποιήθηκε στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας από τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου έως και την Παρασκευή 1 Μαρτίου. Ο εκπαιδευτικός κατά τη διάρκεια της παραμονής του στο Γκιμαράες παρακολούθησε τα μαθήματα μιας εβδομάδας σε πορτογαλικό σχολείο, ενημερώθηκε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας και αντάλλαξε διδακτικές πρακτικές με τους πορτογάλους εκπαιδευτικούς.

Εδώ μπορείτε να δείτε το βίντεο που ετοίμασε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Τερζάκης Θεοκλής για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα.