Το σχολείο θα είναι ανοιχτό τις παρακάτω ημέρες για τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο από τις 9.00 μέχρι τις 12.00 μ.μ.

Τετάρτη 3 Ιουλίου
Τετάρτη 17 Ιουλίου
Τετάρτη 31 Ιουλίου
Τετάρτη 14 Αυγούστου
Τετάρτη 28 Αυγούστου

Καλό καλοκαίρι!

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Τη  Δευτέρα 17 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή αποφοίτησης των μαθητών/τριών της Γ΄΄ τάξης του σχολείου μας από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Ο Σύλλογος Γονέων φρόντισε για την άψογη διοργάνωση της εκδήλωσης με φαγητό, χορό και φυσικά τα αναμνηστικά ενθύμια για τους μαθητές/τριες της Γ τάξης.

Ευχαριστούμε το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για την άψογη συνεργασία κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς και ευχόμαστε στους απόφοιτους μας καλή συνέχεια και καλή πρόοδο!

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του Γυμνασίου Πενταβρύσου

FB IMG 1718791495369                                          FB IMG 1718791510358

Λήψη αρχείου

Την Πέμπτη 23 Μαΐου είχαμε την τιμή και τη χαρά να επισκεφθεί το σχολείο μας, ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ο Δήμαρχος Καστοριάς κ. Ιωάννης Κορεντσίδης. Μετά από την ξενάγησή του στους χώρους του σχολείου ο κ. Κορεντσίδης διαπίστωσε την άμεση ανάγκη βελτίωσης των σχολικών υποδομών και αποκατάστασης φθορών. Την επόμενη κιόλας μέρα συνεργείο του Δήμου ανέλαβε την αποκατάσταση ορισμένων φθορών. Ευχαριστούμε τον Δήμο Καστοριάς για την άμεση ανταπόκριση και ελπίζουμε για την άμεση έναρξη εργασιών βελτίωσης των υποδομών.

Λήψη αρχείου

Α ΤΑΞΗ

Τη Δευτέρα 20 Μαΐου επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι μαθητές της Στ΄τάξης του Δημοτικού  Σχολείου Χιλιοδένδρου . Οι μαθητές/τριες πέρασαν  όλη τη μέρα στο σχολείο μας στα πλαίσια της ομαλής μετάβασής τους στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση,  ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και παρακολούθησαν μαθήματα της Α΄τάξης προκειμένου να εξοικειωθούν με το νέο σχολείο το οποίο θα παρακολουθήσουν από τον Σεπτέμβριο.

Ήταν μεγάλη μας χαρά που σας γνωρίσαμε και σας περιμένουμε τον Σεπτέμβριο!

Το σχολείο μας συμμετείχε σε Διαπιστευμένο Πρόγραμμα ERASMUS που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με κωδικό 2022-1-EL01-KA121-SCH-000067680 με τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Τερζάκη Θεοκλή κλ. ΠΕ 84. Ο κ. Τερζάκης συμμετείχε σε παρακολούθηση εργασίας (job shadowing) που πραγματοποιήθηκε στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας από τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου έως και την Παρασκευή 1 Μαρτίου. Ο εκπαιδευτικός κατά τη διάρκεια της παραμονής του στο Γκιμαράες παρακολούθησε τα μαθήματα μιας εβδομάδας σε πορτογαλικό σχολείο, ενημερώθηκε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας και αντάλλαξε διδακτικές πρακτικές με τους πορτογάλους εκπαιδευτικούς.

Εδώ μπορείτε να δείτε το βίντεο που ετοίμασε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Τερζάκης Θεοκλής για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα.

Την Τετάρτη 15 Μαΐου η συγγραφέας κ. Ευδοκία Ποιμενίδου επισκέφθηκε το σχολείο μας στα πλαίσια της εκπαιδευτικής δράσης η “Φαντασία πάει..σχολείο” που συνδιοργάνωσαν οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Δυτικής Μακεδονίας.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν διαβάσει το βιβλίο της κ. Ποιμενίδου “Τα διαμάντια της Δόμνας” που πραγματεύεται τον ξεριζωμό των Ελλήνων της Ανατολικής Θράκης. Η κ. Ποιμενίδου παρουσίασε το ιστορικό πλαίσιο του βιβλίου της στους μαθητές/τριες, συζήτησε μαζί τους για τα θέματα τα οποία πραγματεύεται το βιβλίο, δέχθηκε πληθώρα ερωτήσεων από τους μαθητές σχετικά με το επάγγελμα του συγγραφές και τέλος δημιούργησε μία πρωτότυπη ιστορία μαζί τους. Μαθητής της Α  τάξης του σχολείου μας της χάρισε μία δημιουργία με στιγμιότυπα από τη συγγραφική της δραστηριότητα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κ. Ποιμενίδου για την επίσκεψή της στο σχολείο μας και να της ευχηθούμε να είναι πάντα δημιουργική και να μας χαρίζει ωραίες ιστορίες.

Ευχαριστούμε και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την έμπρακτη συμπαράστασή του και σε αυτή τη δράση του σχολείου μας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια για την προετοιμασία των μαθητών/τριών ήταν η κ. Ανδρομάχη Τζήμα, φιλόλογος του σχολείου μας.

20240515 110305 1          20240517 121150 1

20240515 112337 2

Η κ. Ποιμενίδου με τους μαθητές/τριες της Ά ΄τάξης.

20240515 112955

Η κ. Ποιμενίδου στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με τη δημιουργία του μαθητή της Α ΄τάξης Χρήστου Σιάτρα.

Η Γ΄τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο σε σύμπραξη με το Γυμνάσιο Μεσοποταμίας, το Γυμνάσιο Οινόης και το Γυμνάσιο Νεστορίου  Η εκπαιδευτική επίσκεψη  πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των διδακτικών στόχων του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος της Ιστορίας. Οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν χώρους μοναδικού ιστορικού και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος όπως το Φρούριο Παλαμηδίου και τον Αρχαιολογικό Χώρο της Επιδαύρου, το Φρούριο Μπούρτζι, τον Αρχαιολογικό  Χώρο των Μυκηνών και τα ιστορικά νησιά Ύδρα και Σπέτσες.

IMG e7473c1aa9f39aa6d59dac13c097fbff V