ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Τη Δευτέρα 27-5-2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Μαρτίδου Ραχήλ τ. Σχολική Σύμβουλος και συγγραφέας και παρουσίασε στα παιδιά την ποιητική της συλλογή με τίτλο “Χαλκιδική”.Η δραστηριότητα έγινε στα πλαίσια του σχεδίου δράσης για το σχολικό έτος 2023-24. Μαθήτριες του σχολείου απήγγειλαν ποίημά της και η χορωδία τραγούδησε μελοποιημένο ποίημα της συλλογής. Παρόντες ήταν και μέλη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Όλοι οι παρευρισκόμενοι  αποκόμισαν τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Πρόγραμμα εξετάσεων 2023-2024 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ

Ανοίξτε το πρόγραμμα εδώ.

Μουσείο Αιγών

Το νέο μουσείο στις Αιγές,  τα ανάκτορα και τους τάφους επισκέφτηκαν οι μαθητές του σχολείου μας σε ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη αποκομίζοντας πολλές γνώσεις και ωραίες εικόνες.

Γιατροί του κέντρου υγείας στο σχολείο μας

Μετά από πρόσκληση του σχολείου στα πλαίσια της συνεργασίας του υπουργείου παιδείας με το υπουργείο υγείας γιατροί του κέντρου υγείας Παλαιοχωρίου πραγματοποίησαν παρουσιάσεις για την παροχή πρώτων βοηθειών και την αντιμετώπιση κινδύνων στην Β και την Γ Γυμνασίου. Οι μαθητές της Α Γυμνασίου ενημερώθηκαν για την ασφάλεια στην κυκλοφορία. Ευχαριστούμε θερμά τη γιατρό Δραγασάκη Μαρία.

Συμμετοχή στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Το σχολείο μας, ύστερα από προτροπή των φιλολόγων, έλαβε μέρος στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας που πραγματοποιήθηκαν σε δύο φάσεις, στις 27/3 και 4/4. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αναμετρηθούν με άλλα σχολεία σε δραστηριότητες που αφορούσαν την ελληνική γλώσσα αλλά και να αποκομίσουν γνώσεις και υπέροχες εμπειρίες. Τα μέλη της ομάδας μας ήταν: Γιαννάκης Αλέξανδρος, Γκαρλής Νικόλαος, Γκοντίνου Δέσποινα, Ματσουκά Μαρία και Πολύζος Δημήτριος. Τους συγχαίρουμε για την εξαιρετική τους προσπάθεια!

unnamed 1

Εκπαιδευτική επίσκεψη ΒΟΛΟΣ ΠΗΛΙΟ ΛΑΡΙΣΑ

Eκπαιδευτική εκδρομή στην Αρναία

Την Τρίτη 26 Μαρτίου οι μαθητές της Β τάξης είχαν την ευκαιρία να φιλοξενηθούν στο ΚΠΕ Αρναίας και να λάβουν μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορά τη ζωή των μελισσών και την παρασκευή του μελιού με τίτλο “ΜΕΛΙ, ΤΡΟΦΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΩΝ”. Μέσω ομαδοσυνεργατικών δραστηριοτήτων, τα παιδιά κατανόησαν τη σημασία των μελισσών για την ισορροπία του οικολογικού συστήματος και την ανάγκη για την προστασία τους. Η δοκιμή διάφορων ειδών μελιού, η παρατήρηση μελισσών σε εργαστήριο, η συζήτηση με παραγωγό μελιού αλλά και η επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο της Αρναίας, άφησαν τους μαθητές μας με τις καλύτερες εντυπώσεις!

0 02 05 f6af77c7a42271175734f4bd03e6332babfc38664df036863feed978bbec985e e6723cbeaba4cf8e  0 02 05 be7a845061755f287d4a303378365db4ce2a1be2627ca8c154252dcaa5ca3b74 daa4a21538c3ae26

25η Μαρτίου γιορτή και παρέλαση

Με ιδιαίτερη χαρά οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά  στις εκδηλώσεις και την παρέλαση για την 25η Μαρτίου. Στην σχολική γιορτή, εκτός από τα ποιήματα και τα τραγούδια πολλοί μαθητές έπαιξαν και μικρούς ρόλους με ήρωες του 1821.

Ανήμερα στις 25  μετά την θεία λειτουργία και την δοξολογία έγινε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών και ακολούθησε η καθιερωμένη παρέλαση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΣΤΙΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

Το σχολείο  μας ευχαριστεί θερμά τις ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ και προσωπικά τον πρόεδρό της κ. Ρηγίνο Π. Τσάνο  για την εξαιρετική πράξη του να μεταφέρει δωρεάν στο Άγιο Όρος ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας που επισκέφτηκαν το περιβόλι της Παναγίας στα πλαίσια αλλαγής της επωνυμίας του σχολείου σε ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Ο ΑΘΩΝΙΤΗΣ. Είμαστε ευγνώμονες για την γενναιόδωρη συνεισφορά σας.

Οδοιπορικό στο Άγιο Όρος

Ένα εντυπωσιακό οδοιπορικό σε Ιερές Μονές και σκήτες του Αγίου Όρους στη χερσόνησο του Άθω  και στην καθημερινότητα του μοναδικού αυτού μέρους πραγματοποίησε ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου. Οι μαθητές αποκόμισαν μοναδικές εμπειρίες, παρακολούθησαν ακολουθίες είδαν μοναδικά κειμήλια, συνομίλησαν με σεβάσμιους γέροντες και γνώρισαν τη μοναδική φύση της χερσονήσου. Ανεξίτηλες θα παραμείνουν οι εικόνες  αυτής της μοναδικής εμπειρίας.

Ιούνιος 2024

26/6/: Παγκόσμια Ημέρα των Ηνωμένων Εθνών υπέρ των θυμάτων των βασανιστηρίων