11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Χθες Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024 μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες στα πλαίσια του εορτασμού της 11ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Υπό την επίβλεψη του γυμναστή μας κ. Μαρδίκη τα παιδιά μετέβησαν στο Γήπεδο ΑΘΙΚΙΩΝ κι εκεί είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε αγώνες στίβου και ποδοσφαίρου. Σκοπός ήταν να αναδειχτεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ατομική ευημερία.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ 2024-2025

ΣΟΥΓΛΕΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ, Φιλόλογος (Διευθυντής) ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΙΑΔΝΗ, Φιλόλογος ΛΟΓΔΑΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ, Φιλόλογος ΜΟΔΙΝΟΥ ΕΛΕΝΗ, Μαθηματικός ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, Βιολόγος ΜΕΤΖΑΚΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, Θεολόγος ΜΑΡΔΙΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, Φυσικής Αγωγής ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ, Γερμανικών ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΥ ΜΑΡΙΝΑ, Καλλιτεχνικών ……………………………………………, Αγγλικών ……………………………………………, Πληροφορικής ……………………………………………, Τεχνολόγος ……………………………………………, Μουσικός

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Με δεδομένο ότι ακόμη δεν έχει συμπληρωθεί το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου, όσοι γονείς θέλουν να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους ας έχουν υπόψη τις ημέρες που οι συνάδελφοι βρίσκονται στο σχολείο : ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ, Φιλόλογος : κάθε μέρα ΜΟΔΙΝΟΥ, Μαθηματικός : κάθε μέρα ΛΟΓΔΑΝΙΔΟΥ, Φιλόλογος : Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ, Βιολόγος : Τρίτη, Πέμπτη ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, Γερμανικών : Δευτέρα, Τετάρτη ΜΕΤΖΑΚΗΣ, Θεολόγος : Τρίτη, Παρασκευή ΜΑΡΔΙΚΗΣ, Γυμναστής : Τρίτη, Πέμπτη ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΥ, Καλλιτεχνικών : Παρασκευή Εφόσον προστεθούν στο πρόγραμμα και οι ώρες που λείπουν (16 συνολικά) θα υπάρξει μικρή τροποποίηση.

ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ (ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024 – 2025)

Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση 102791/ΓΔ4/10-9-2024 (ΦΕΚ 5130) ο συνολικός αριθμός των απουσιών που μπορεί να κάνει ένας μαθητής παραμένει στις 114. Από αυτές οι αδικαιολόγητες θα πρέπει να είναι έως 50 ενώ οι υπόλοιπες 64 θα πρέπει να είναι δικαιολογημένες. Εφόσον ο μαθητής απουσιάζει μέχρι 2 συνεχόμενες ημέρες ο γονέας θα πρέπει (εντός 10 ημερών από την επάνοδό του) να καταθέσει Αίτηση στο σχολείο συνοδευόμενη από Υπεύθυνη Δήλωση προκειμένου να δικαιολογήσει τις απουσίες. Ο γονέας έχει δικαίωμα να δικαιολογήσει με αυτό τον τρόπο μέχρι 5 ημέρες συνολικά ανά σχολικό έτος. Εφόσον ο μαθητής απουσιάζει 3 συνεχόμενες ημέρες και άνω…Συνέχεια ανάγνωσης ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ (ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024 – 2025)

ΑΓΙΑΣΜΟΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2024 – 2025 (ΤΕΤΑΡΤΗ 11-9-2024)

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο προαύλιο του σχολείου μας ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024 – 2025. Με τις ευλογίες της εκκλησίας μας ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά που όλοι ευχόμαστε να είναι γόνιμη και δημιουργική. Ακολούθησε σύντομη ομιλία του Διευθυντή του σχολείου που καλωσόρισε τους μαθητές και τόνισε τον κοινωνικό και μορφωτικό ρόλο του σχολείου καθώς και την ανάγκη να είναι σεβαστοί από όλους οι κανόνες που διέπουν τη λειτουργία του. Στην ομιλία του επισήμανε επίσης ότι το σχολείο αποτελεί ένα χώρο που προσφέρει στα παιδιά γνώσεις και δεξιότητες, ευκαιρίες να καλλιεργήσουν την προσωπικότητα και να…Συνέχεια ανάγνωσης ΑΓΙΑΣΜΟΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2024 – 2025 (ΤΕΤΑΡΤΗ 11-9-2024)