«Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025. – «e-εγγραφές»

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα
23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να
μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ.
-ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση»
για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική
διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης:
se-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα
απαραίτητα στοιχεία.

Πρωτότυπη παρουσίαση Πυροσβεστικής Χαλανδρίτσας, Επιτυχής – Αποτελεσματική βιωματική κατάσβεση πυρκαγιάς

Ενημέρωση προσέλευσης γονέων για παιδαγωγική ενημέρωση 2023 – 2024

Εκκίνηση Νέας Χρονιάς 2023 – 2024

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:00, θα τελεστεί Αγιασμός στο Σχολικό μας συγκρότημα

agiasmos 696x522 1Σταυροδρόμι 1

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Το Γυμνάσιο Σταυροδρομίου βρίσκεται σε ορεινή αγροτική περιοχή και εξυπηρετεί μαθητές που μετακινούνται από τα γειτονικά χωριά. Με τις συντονισμένες προσπάθειες της Δ/νσης και των εκπ/κών το σύνολο των μαθητών κατόρθωσε να ολοκληρώσει επιτυχώς τη φοίτηση χωρίς να σημειωθεί διαρροή μαθητικού πληθυσμού.

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Κατά το τρέχον σχολικό έτος η διδασκαλία, η μάθηση και η αξιολόγηση των μαθητών ολοκληρώθηκε με επιτυχία, ενώ ο Σύλλογος Διδασκόντων συνεργάστηκε αρμονικά, δείχνοντας μάλιστα ιδιαίτερη ευαισθησία για μαθητές που αντιμετώπισαν ποικίλα προβλήματα, λόγω οικονομικών δυσκολιών ή ειδικών μαθησιακών αναγκών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα μέλη του ΣΔ έδειξαν ακόμα μεγάλη ευαισθησία στα θέματα ενημέρωσης των γονέων και ανέλαβαν πρωτοβουλίες, προκειμένου να ενημερώνουν με κάθε πρόσφορο μέσο τους κηδεμόνες των μαθητών, ενώ φέτος λειτούργησε – για πρώτη φορά – σχολή γονέων σε συνεργασία με τα μέλη ΕΔΥ ΠΕ23 και ΠΕ30.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τη λειτουργία Τμημάτων Ένταξης για τους μαθητές που χρειάζονται πρόσθετη –μαθησιακά- βοήθεια από εξειδικευμένο προσωπικό. Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο λειτουργίας του σχολείου μας σημαντικό ρόλο στον μαθησιακό, κοινωνικό και συναισθηματικό τομέα των μαθητών μας διαδραμάτισε η λειτουργία του Τμήματος Ένταξης (Τ.Ε.). με την εξατομικευμένη διδασκαλία των μαθητών του Τ.Ε. και την αξιοποίηση της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου διδασκαλίας με παράλληλη χρήση οπτικοακουστικού υλικού. Επιπλέον, στην προσπάθεια προαγωγής των αρχών της Συμπερίληψης υλοποιήθηκε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας από την εκπαιδευτικό ΠΕ02, κ. Παύλου Ισμήνη, η οποία  εκπόνησε σχέδιο δράσης με τίτλο «Ούτε θύτης ούτε θύμα: προλαμβάνουμε φαινόμενα εκφοβισμού». Στο συγκεκριμένο σχέδιο δράσης συνεργάστηκαν  οι εκπαιδευτικοί κ. Γεωργακοπούλου Γρηγορία και κ. Σουλιώτη Σπυριδούλα με συντονίστρια την κ. Παύλου Ισμήνη και με στόχους: α) την υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων και βιωματικών δράσεων που ενημερώνουν τους μαθητές και τους καθιστούν ευαίσθητους σε θέματα εκφοβισμού, ρατσισμού και άσκησης ψυχολογικής πίεσης, β) την αξιοποίηση της επιτροπής ΕΔΥ και μάλιστα της ψυχολόγου και της κοινωνικής λειτουργού του σχολείου μας και γ) την  πραγματοποίηση δράσεων  στην κατεύθυνση της αποτελεσματικής αντιμετώπισης φαινομένων εκφοβισμού.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

ΝΙΚΟΛΕΤΣΕΑ ΜΑΡΘΑ (ΠΕ02)