Δράσεις κατά τη σχολική βία

Ο σχολικός εκφοβισμός είναι ένα φαινόμενο που έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις όχι μόνο στη χώρα μας αλλά και σε πολλές χώρες παγκοσμίως. Είναι λοιπόν ανάγκη να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προκειμένου να κατασταλεί το φαινόμενο αυτό και όλοι οι μαθητές να απολαμβάνουν ένα δημοκρατικό σχολείο χωρίς βία και απειλές .
Το σχολείο μας, στο πλαίσιο της ημέρας κατά της σχολικής βίας πραγματοποίησε ενημέρωση των μαθητών από την υπεύθυνη καθηγήτρια για θέματα σχολικού εκφοβισμού Χαρακτηνιώτη Πατρούλα, κλ. ΠΕ02. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές ανά τμήμα, παρακολούθησαν μια παρουσίαση για τα φαινόμενα σχολικού εκφοβισμου, τα συμπτώματα που παρουσιάζει ένα παιδί που έχει πέσει θύμα σχολικής βίας αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν, να εκφράσουν τη γνώμη τους για το θέμα και να κατανοήσουν ότι τέτοια φαινόμενα δεν έχουν καμιά θέση στο σύγχρονο σχολείο που πρέπει να αποτελεί χώρο δημιουργίας , μάθησηςsx.bia, συνεργασίας αλλά και αποδοχής της διαφορετικότητας.