Δημοσιεύθηκε στην ΑΡΧΑΙΑ (Πρωτότυπο)

Μετοχές: Συντακτική αναγνώριση

Για να μπορέσετε να αναγνωρίσετε συντακτικά τις μετοχές στα κείμενα που επεξεργαζόμαστε θα σας βοηθήσει το ακόλουθο φυλλάδιο (κάντε κλικ):  ΜΕΤΟΧΕΣ Συντακτικό

Δημοσιεύθηκε στην ΑΡΧΑΙΑ (Πρωτότυπο)

Οριστική Ενεργητικής και Μέσης Φωνής

Για να κάνετε μια επανάληψη στην Οριστική όλων των Χρόνων, Ενεργητικής και Μέσης φωνής του ρήματος λύω,  δείτε   παρακάτω :

Δημοσιεύθηκε στην Αρχαία (από μετάφραση)

Ιλιάδα

Ο πόλεμος: στην αρχαιότητα και στα νεώτερα χρόνια

Guernica

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Γ2 ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΕΝΙΚΟΥ ΜΑΣ ΞΕΝΑΓΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ Π. ΠΙΚΑΣΟ ΓΚΟΥΕΡΝΙΚΑ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΡΗΝΗ/ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ..ΑΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ !!!

Οι θεοί στην Ιλιάδα

Εργασία του μαθητή Μανιατάκου Παναγιώτη του 10ου Γυμνασίου Αχαρνών με θέμα Οι θεοί στην Ιλιάδα

Για να δούμε τι θυμάστε…

Να λύσετε το επόμενο σταυρόλεξο.

Δημοσιεύθηκε στην ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Πόλεμος και Ειρήνη

Ενότητα 5                               ΕΙΡΗΝΗ – ΠΟΛΕΜΟΣ

Τρόποι αποφυγής του πολέμου

• Παραγκωνισμός συμφερόντων, ύπαρξη ανεκτικότητας, διαλόγου και σεβασμού με  σκοπό την πρόοδο και ευτυχία.
  • Επικράτηση δικαιοσύνης και δικαιότερη κατανομή των αγαθών.
  • Ενεργός συμμετοχή των πνευματικών ανθρώπων και των θρησκευτικών ηγετών.→ προσπάθεια υπεράσπισης των ιδανικών της ειρήνης →αποφυγή φανατισμού.
  • Διεθνείς οργανισμοί–> Προσπάθειες για ειρηνική επίλυση των διαφορών μεταξύ των λαών και τήρηση του διεθνούς δικαίου.
  • Παιδεία–> α) Ανθρωπιστικό χαρακτήρα, β) ανύψωση πνευματικού επιπέδου, γ) γνωριμία και επαφή με τους άλλους λαούς (πολυπολιτισμική κοινωνία), δ) καλλιέργεια οικουμενικής συνείδησης,  ε) εξάλειψη στερεοτύπων / σεβασμός προς τον συνάνθρωπο.
  • Μ.Μ.Ε.–> Ευαισθητοποίηση κοινής γνώμης.
  • Επιστήμη, τέχνη, αθλητισμός→ μπορούν να αποτελέσουν μέσο συναδέλφωσης των λαών.

Πώς η εκπαίδευση μπορεί να προάγει την ειρήνη;

Διαβάστε μια άποψη στο ακόλουθο άρθρο:  Η εκπαίδευση διασώζει την ειρήνη