Η συνεργατική ευχετήρια κάρτα μας

εικονα

Με 24 διαφορετικά δέντρα εμπνευσμένα από έργα τέχνης, μία αλυσίδα σχολείων, οι Artful Ecoteams της Οικοσυμμαχίας εύχονται για το 2023 υγεία, χαρά, αγάπη, δικαιοσύνη, ειρήνη. Ανάμεσά τους και το 6ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας που ενώνει τις δυνάμεις του μαζί τους για ένα ελπιδοφόρο και αειφόρο 2023!ευχετήρια κάρτα Artful Ecoteams της Οικοσυμμαχίας

Χριστουγεννιάτικα δέντρα

3 1

Στα πλαίσια του eTwinning  και της ομάδας μας Artful Ecoteams – Οικοσυμμαχία τα σχολεία σαν αλυσίδα, στέλνουν μία ΠΡΟΚΛΗΣΗ το ένα στο άλλο, ζητώντας να φτιάξουν ένα δέντρο με την τεχνική ενός ζωγράφου της επιλογής τους. Στόχος μας να  φτιαχτεί μια συνεργατική χριστουγεννιάτικη κάρτα, την οποία θα μπορούμε να την εκτυπώσουμε, να γράψουμε ευχές για να την στείλουμε σε κάποιο ίδρυμα ή όπου αλλού θέλουμε .Το  2o Nηπιαγωγείο της Ν.Αρτάκης μας ζήτησε να φτιάξουμε ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο επηρεασμένοι από το ζωγράφο  Τζάκσον Πόλοκ.Και μεις φτιάξαμε πολλά..

Χαρακτηριστικά έργα του Τσάκσον Πόλοκ

Τι δίνει χαρά στα παιδιά;

Αλήθεια τι κάνει πιο χαρούμενα τα παιδιά  στο Νηπιαγωγείο ;Το παιχνίδι,η μουσική και τα τραγούδια,ο χορός,η γυμναστική,το παραμύθι,η ζωγραφική και τα χρώματα,οι κατασκευές,οι πλαστελίνες;;Όλα αυτά κι άλλα τόσα ! Κάθε μέρα στο σχολείο μπορεί να «γίνει» και μια «μικρή πολύχρωμη γιορτή»!

Τα παιδιά ζωγραφίζουν αυτοσχέδια μουσικά όργανα