Καλωσόρισμα

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μου! Το παρόν ιστολόγιο είναι δοκιμαστικό για εκπαιδευτικούς λόγους. Οι μαθητές/τριες να χρησιμοποιούν την ηλεκτρονική τάξη, eclass

Το ιστολόγιο, γνωστό συχνά με την άκλιτη ονομασία μπλογκ (blog), είναι μορφή ιστοχώρου. Είναι λίστα καταχωρίσεων από την πιο πρόσφατη καταχώριση στην παλαιότερη. Το περιεχόμενο των καταχωρίσεων μπορεί να είναι οτιδήποτε, όπως ειδήσεις, πολιτικοκοινωνικός σχολιασμός, σχολιασμός των μέσων μαζικής ενημέρωσης και των διασημοτήτων, προσωπικά ημερολόγια και ειδικά θέματα όπως τεχνολογία, τέχνες, μόδα, αθλητικά και γαστρονομία. Συνήθως δεν απαιτείται ενδελεχής επιμέλεια του κώδικα της ιστοσελίδας, μιας και συχνά είναι εγκατεστημένα αυτόματα συστήματα, παρέχουν τη δυνατότητα στο διαχειριστή του ιστολογίου να συντάξει μια καταχώρηση με πολύ λίγα βήματα.

Τεχνικές οδηγίες για να δουλεύουν οι δραστηριότητες στο photodentro.

Πώς θα ανοίγω τα μαθησιακά αντικείμενα τεχνολογίας flash στο Φωτόδεντρο μετά το τέλος του 2020, όταν ο φυλλομετρητής μου θα σταματήσει να υποστηρίζει το πρόσθετο λογισμικό Adobe Flash Player;

Μπορείτε να δείτε τις  νεότερες  οδηγίες  κάνοντας κλικ στους παρακάτω δύο συνδέσμους:

• Φωτόδεντρο- Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθησιακών
    Αντικειμένων (Πληροφορίες σχετικά με την τεχνολογία flash
    και τα αποτελέσματα αναζήτησης:
  • οδηγίες για την αναπαραγωγή μαθησιακών αντικειμένων τεχνολογίας flash στο αποθετήριο Φωτόδεντρο:
    LOR_Odigies-gia-Flash.pdf

ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ -SOFTWARE

ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ Η/Υ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ SOFTWARE (ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ).

Κάθε Η/Υ  αποτελείται από δύο μέρη το :

HARDWARE (ΥΛΙΚΟ) KAI TO SOFTWARE (ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ)

3) Tα  προγράμματα του Η/Υ αποθηκεύονται στην περιφερική του μνήμη και ιδιαίτερα : στο σκληρό δίσκο, σε DVD-ROM, ή CD-ROM

4) Tα  προγράμματα γράφονται από τους προγραμματιστές σε κατάλληλες γλώσσες προγραμματισμού

5) Κάθε φορά που ΄΄ζητάμε΄΄ από τον Η/Υ κάποιο πρόγραμμα π.χ της Αριθμομηχανής για να κάνουμε μια πράξη , εμείς το επιλέγουμε με το ποντίκι και αυτό μεταφέρεται ( φορτώνεται)  από το σκληρό δίσκο στη κύρια μνήμη του Η/Υ  και εκεί εκτελείται, ΄΄τρέχει΄΄ όπως λέμε στη γλώσσα του Η/Υ

ΕΙΚΟΝΑ : ΦΟΡΤΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΕΙΔΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ)

Σ ένα Η/Υ βρίσκουμε 2 κατηγορίες προγραμμάτων :
1) Λογισμικό Εφαρμογών

2) Λογισμικό Συστήματος

1)     Λογισμικό Εφαρμογών :
Στη κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όλα τα προγράμματα ,που εκτελούν εργασίες σύμφωνα με τις απαιτήσεις και τις ανάγκες μας ( αφορούν εμάς)  π.χ πρόγραμμα Ζωγραφικής, πρόγραμμα Επεξεργασίας κειμένου, τα παιχνίδια κ.α

2)     Λογισμικό Συστήματος :
Στη κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο της λειτουργίας του Η/Υ (αφορούν τον Η/Υ). Το βασικότερο πρόγραμμα της κατηγορίας αυτής είναι το Λειτουργικό σύστημα

ΧΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΛΕΙΤΟΥΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Λειτουργικό Σύστημα, λέμε ένα σύνολο προγραμμάτων που είναι αποθηκευμένο στο σκληρό δίσκο του Η/Υ.

Κάθε φορά που ανοίγουμε τον Η/Υ αυτός ψάχνει στο σκληρό του δίσκο να βρει το Λ.Σ. και μόλις το βρει το μεταφέρει στην κύρια μνήμη , όπου θα μείνει μέχρι να κλείσουμε τον Η/Υ.

Χωρίς το Λ.Σ. ο Η/Υ δεν μπορεί ούτε καν να ανοίξει, ούτε να εκτελέσει κάποιο πρόγραμμα. Το γνωστότερο Λ.Σ που χρησιμοποιούν οι Η/Υ είναι τα WINDOWS

Σχεδιασμός τετραγώνου με διαδικασία-νέα εντολή και είσοδο, χωρίς επανάλαβε.

Για να παρακολουθήσετε το βίντεο με τη θεωρία, κάνετε κλικ στο κουμπί   play          (play) που βρίσκεται παρακάτω.

Σε scratch μπορείτε να δείτε μία παραλλαγή της εκτέλεσης του κώδικα με κλικ στη σημαία.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Τις εντολές μπορείτε να τις δείτε αφού επισκεφτείτε τη διεύθυνση:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΙΣΤΟΣ

Τι είναι ο Παγκόσµιος Ιστός

Ο Παγκόσμιος Ιστός έχει πολύ μικρότερη ιστορία από το Διαδίκτυο .Το ξεκίνησε  το 1989 ο Τιμ Μπέρνερς Λι (Tim Berners – Lee)

Ο Παγκόσµιος Ιστός (World Wide Web – WWW)   είναι η πιο ενδιαφέρουσα και πιο δημοφιλής υπηρεσία του Internet. Μας  επιτρέπει από τον προσωπικό μας υπολογιστή να παίρνουμε πληροφορίες για διάφορα θέματα π.χ. εκπαίδευση , τέχνη , μουσική , αθλητισμό , ακόμα και για ταξίδια τον καιρό κλπ.
Ο Παγκόσµιος Ιστός είναι μια τεράστια συλλογή από ψηφιακά έγγραφα (ιστοσελίδες) που βρίσκονται αποθηκευμένα σε υπολογιστές του Διαδικτύου.

Φυλλοµετρητής

Όταν είμαστε συνδεδεμένοι στο Internet και για να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε την υπηρεσία του Παγκόσμιου Ιστού (να΄΄σερφάρουμε’’)  χρειαζόμαστε το κατάλληλο πρόγραμμα , τον φυλλομετρητή ή browser.
Τo πρόγραµµα που έχουν κυριαρχήσει στο μεγαλύτερο µέρος της αγοράς είναι και ο Internet Explorer της εταιρείας Microsoft που υπάρχει ενσωµατωµένος στις τελευταίες εκδόσεις των Windows, υπάρχουν και άλλοι  Mozilla,Opera,Google Chrome κλπ

Ιστοσελίδα

Η ιστοσελίδα (Web page) είναι ένα έγγραφο του ιστού που περιλαμβάνει πληροφορίες σε πολλές μορφές: κείμενο, εικόνα, κινούμενη εικόνα, ήχος.

Δικτυακή τοποθεσία

Δικτυακή τοποθεσία (Web Site) είναι µια συλλογή από ιστοσελίδες οι οποίες δημιουργούνται από ένα σχολείο , υπουργείο ,πανεπιστήμιο ,εταιρεία κλπ. Οι περισσότερες πληροφορίες στον Παγκόσμιο Ιστό είναι δωρεάν.

ΠΟΛΥΜΕΣΑ (Μultimedia)

ΠΟΛΥΜΕΣΑ Β ΤΑΞΗ

ΠΟΛΥΜΕΣΑ (Μultimedia)

Τα πολυμέσα είναι μια εφαρμογή στον υπολογιστή που :

1έχει πληροφορίες σε μορφή:  κειμένου , εικόνας , ήχου , βίντεο

2) οι πληροφορίες αυτές συνδέονται μεταξύ τους με μη γραμμικό τρόπο

3) υπάρχει αλληλεπιδραστικότητα  χρήστη- υπολογιστή interactivity δηλ. ο χρήστης μπορεί να επιλέγει τις πληροφορίες που θέλει και να παρεμβαίνει στη σειρά ,την ταχύτητα και στον τρόπο  που παρουσιάζονται οι πληροφορίες.

Τα πολυμέσα έχουν εφαρμογή

α) στην εκπαίδευση (π.χ. στο μάθημα της Ιστορίας ,η περιήγηση στην Αρχαία Αθήνα, e-εγκυκλοπαίδιες, εικονικά εργαστήρια)

β) στην ψυχαγωγία (ηλεκτρονικά παιχνίδια)

δ) στη διαφήμιση ή στις πωλήσεις προϊόντων