test1

t725

Κατηγορίες: Arduino | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Tinkercad

Arduino

arduino-uno-r3-mirco-usb-socket-atmega328p-development-board-1571984125800._w500_

Κατηγορίες: Arduino | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Arduino

Δομή επανάληψης στο Scratch

Μια από τις σημαντικότερες έννοιες στη Πληροφορική είναι η χρήση της δομής επανάληψης. Θέλουμε οι μαθητές του δημοτικού, να μάθουν την εντολή επανάληψης σε μια γλώσσα προγραμματισμού χωρίς όμως να αναλωθούν στον τρόπο σύνταξη της εντολής πληκτρολογώντας όπως απαιτείται για τη σύνταξη στις κλασσικές γλώσσες προγραμματισμού. Γι’ αυτό το λόγο κρίνεται σκόπιμο να χρησιμοποιηθεί η γλώσσα προγραμματισμού Scratch . Είναι ένα περιβάλλον ελκυστικό στους μαθητές, με σύγχρονο interface και διασκεδαστικό τρόπο εργασίας ενώ συγχρόνως ο μαθητής μπορεί να δει τα αποτελέσματα της κάθε ενέργειάς του.

Το διδακτικό σενάριο αποσκοπεί στην κατανόηση της λειτουργίας της δομής επανάληψης. Ιδιαίτερα μέσα από αυτό το διδακτικό σενάριο οι μαθητές θα αποκτήσουν δεξιότητες όσον αφορά τη λειτουργία της εντολής με τη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού και θα εκτιμήσουν την λειτουργικότητά της.

Δείτε το παρακάτω βίντεο:

Μελετήστε το παράδειγμα με τις μέλισσες:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Scratch | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δομή επανάληψης στο Scratch

Κάλαντα Χριστουγέννων

Lytras_Nikiforos_Carols

Τα Κάλαντα αποτελούν δημοτικά ευχητικά και εγκωμιαστικά τραγούδια που ψάλλονται εθιμικά κατ΄ έτος κυρίως την παραμονή μεγάλων θρησκευτικών εορτών όπως των Χριστουγέννων,της Πρωτοχρονιάς (Αγ. Βασιλείου), των Θεοφανείων, ακόμη και των Βαΐων (ή του Λαζάρου), με εξαίρεση εκείνων της Μεγάλης Παρασκευής που είναι κατανυκτικά. Κύρια παραδοσιακά μουσικά όργανα που συνοδεύουν τα κάλαντα είναι το τρίγωνο, το λαούτο, το νταούλι η τσαμπούνα, η φλογέρα κ.ά.

Οι τραγουδιστές – οργανοπαίκτες των καλάντων ονομάζονται “καλαντιστές”.

Kατεβάστε ΕΔΩ τα παραδοσιακά ελληνικά κάλαντα.

Κατηγορίες: Christmas | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάλαντα Χριστουγέννων

Χριστούγεννα και καραντίνα δεν πάνε μαζί, θα σκεφτείτε. Σε μια περίοδο που τίποτα δεν είναι «φυσιολογικό», η διατήρηση της «κανονικότητας» είναι μάλλον μια καλοπροαίρετη αυταπάτη. Κι όμως, με την βοήθεια του διαδικτύου, λίγη καλή διάθεση και πείσμα ενάντια στην μελαγχολία, μπορείτε να ζήσετε και φέτος την μαγεία των Χριστουγέννων από την άνεση και την ασφάλεια του σπιτιού σας.

Με τις γιορτές να βρίσκονται προ των πυλών δημιουργήσαμε ένα ψηφιακό ημερολόγιο με 25 πρωτότυπες και έξτρα γιορτινές προτάσεις, από κατασκευές μέχρι διαδικτυακές εκδηλώσεις και από συνταγές μέχρι ταινίες, που σίγουρα θα σας βάλουν σε χριστουγεννιάτικο mood και θα σας κρατήσουν απασχολημένους και γεμάτους, μέχρι να βγούμε πάλι έξω!

Κατηγορίες: Christmas | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα σε καραντίνα: Ένα «διαφορετικό» advent calendar των φετινών Χριστουγέννων