Κουίζ για cyberbulling

Σας παρακαλώ λόγω της πτυχιακής μου απαντήστε στο παρακάτω κουίζ:

Για το κουίζ κάντε κλικ εδώ .

ΕΡΓΑΣΙΑ Γ41

ΤΜΗΜΑ Γ41

Η Καθαρά Δευτέρα είναι κινητή γιορτή, η οποία εξαρτάται από την ημερομηνία του Πάσχα. Συγκεκριμένα πέφτει κάθε χρόνο στο ξεκίνημα της 7ης εβδομάδας, δηλαδή 48 μέρες πριν το Ορθόδοξο Πάσχα και προφανώς πάντοτε ημέρα Δευτέρα.

Την ημέρα αυτή ξεκινάει η Σαρακοστή για την Ορθόδοξη Εκκλησία, ενώ ταυτόχρονα σημαίνει το τέλος των Αποκριών. Η Καθαρά Δευτέρα ονομάστηκε έτσι γιατί οι Χριστιανοί «καθαρίζονται» πνευματικά και σωματικά.[1] Είναι μέρα νηστείας αλλά και μέρα αργίας για τους Χριστιανούς. Η νηστεία διαρκεί 40 μέρες, όσες ήταν και οι μέρες νηστείας του Χριστού στην έρημο. Εορτάζεται 48 ημέρες πριν την Κυριακή της Ανάστασης του Χριστού, το χριστιανικό Πάσχα.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Βασικά Λογιστικών Φύλλων

Βασικά βήματα για τη χρήση ενός προγράμματος επεξεργασίας Λογιστικών Φύλλων.

Η φιλοσοφία της χρήσης αυτών των προγραμμάτων είναι η ίδια ανεξάρτητα από τον διανομέα. Π.χ. η φιλοσοφία της χρήση του LibreOffice Calc (ελεύθερο λογισμικό) είναι η ίδια με του Microsoft Excel.

Εδώ οι οδηγίες που παρατίθενται αφορούν το πρόγραμμα της Microsoft το Excel.

Βασικά επεξεργασίας κειμένου

Βασικά βήματα για τη χρήση ενός προγράμματος επεξεργασίας κειμένου.

Η φιλοσοφία της χρήσης αυτών των προγραμμάτων είναι η ίδια ανεξάρτητα από τον διανομέα. Π.χ. η φιλοσοφία της χρήση του LibreOffice Writer (ελεύθερο λογισμικό) είναι η ίδια με του Microsoft Word.

Εδώ οι οδηγίες που παρατίθενται αφορούν το πρόγραμμα της Microsoft το Word.

Εκπαιδευτική Ρομποτική στο σχολείο μας

Στο σχολείο μας έχω συγκροτήσει δύο(2) ομάδες ρομποτικής, αποτελούμενη από τρεις(3) μαθητές η κάθε ομάδα και κάθε Τετάρτη συναντιόμαστε στο εργαστήριο της Πληροφορικής για μάθημα. Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούμε είναι δύο εκπαιδευτικά κιτ Lego Mindstrom EV3.

Παρακάτω σας παραθέτω μερικά βασικά χαρακτηριστικά του Lego Mindstrom EV3 :

Δείτε το στο slideshare.net

Επιπρόσθετα αυτή την περίοδο δουλεύουμε στις τεχνικές και τον κώδικα που χρησιμοποιήθηκε από παλαιότερη ομάδα ρομποτικής, που είχε συμμετάσχει με επιτυχία (πρόκριση στα τελικά) στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό το 2017 με θέμα “Η πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου”.

Ακολουθεί βίντεο ενδεικτικής λύσης της δοκιμασίας:

Υπολογιστικό Σύστημα

Ένα Υπολογιστικό Σύστημα περιλαμβάνει το Υλικό και το Λογισμικό :

Μονάδες Εισόδου:

Μονάδες Εξόδου:

Αρχείο με βασικές έννοιες για το Λογισμικό:

Με τι ασχολείται η Πληροφορική;

Η Πληροφορική μελετά σε βάθος και με επιστημονικό τρόπο:

1. Τον αποτελεσματικό τρόπο επεξεργασίας των πληροφοριών με τη βοήθεια του υπολογιστή και της τεχνολογίας γενικότερα. Η Πληροφορική, δηλαδή, εξετάζει με ποια τεχνικά μέσα και με ποιες διαδικασίες μπορούμε: να συλλέξουμε και να αποθηκεύσουμε δεδομένα, να τα επεξεργαστούμε, να μεταδώσουμε τις χρήσιμες πληροφορίες που παράγονται και να τις αποθηκεύσουμε.
  2. Τη σημασία των πληροφοριών, τη χρησιμότητά τους και τις πιθανές εφαρμογές τους σε διάφορες ανθρώπινες δραστηριότητες.

Για περισσότερες πληροφορίες για την έννοια της Πληροφορικής κάντε κλικ εδώ.

Σαν σήμερα:

16/10: Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής
Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου, μέρα που το 1945 ιδρύθηκε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) του ΟΗΕ.

Κατηγορίες: