Καλώς ήρθατε!

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Εδώ μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

3ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: “Νηπίων Παιδεία: Το Πρώτο Βήμα στη Δημοκρατία”

Ο χορός του Ζαλόγγου!

Οι Σουλιώτισσες δεν ζούνε δίχως την Ελευθεριά!

Η πυροβεστική στο Σχολείο μας!

Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων του Νηπιαγωγείου μας με θέμα  το δάσος , μας  επισκέφθηκε  εκπρόσωπος της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κέρκυρας για να ενημερώσει μαθητές και εκπαιδευτικούς για  την πρόληψη και τη διαχείριση των πυρκαγιών και την σπουδαιότητά της για την προστασία των δασών.

Ο πυροσβέστης με μεγάλη διάθεση και κέφι εξήγησε πολλά πράγματα στους μικρούς μαθητές και απάντησε σε κάθε ερώτηση και απορία των παιδιών . Τους εξήγησε  τα πάντα γύρω από το επάγγελμά του, τους έδειξε τη στολή του, τα εξαρτήματά της και τη χρήση τους.

Τα  παιδιά απόκτησαν γνώσεις για τη σπουδαιότητα του δάσους και την δική μας ευθύνη για την προστασία του, για τους κινδύνους και την αποφυγή των πυρκαγιών. Δόθηκαν οδηγίες για το τι οφείλει να κάνει ο καθένας από μας όταν εντοπίσει φωτιά, ώστε να συμβάλλει στην έγκαιρη κατάσβεσή της.

Στη συνέχεια τα παιδιά έγιναν μικροί πυροσβέστες!!! Φόρεσαν τα κράνη προστασίας, έριξαν νερό με τη μάνικα, άκουσαν τις σειρήνες και επεξεργάστηκαν με ενθουσιασμό  όλα τα εργαλεία του πυροσβεστικού οχήματος, μαθαίνοντας τα βασικά εργαλεία και τη χρήση τους.
Ευχαριστούμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κέρκυρας για την άμεση ικανοποίηση του αιτήματός μας να επισκεφτούν το Νηπιαγωγείο μας και για τη χαρά και τον ενθουσιασμό που μας έδωσε η επίσκεψή τους.

“Σπάω τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία”

Το Νηπιαγωγείο μας μετά από πρόσκληση του 14ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Κέρκυρας, συμμετείχε την Τετάρτη 6 Μαρτίου, στην πανελλαδική δράση για την Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

«Σπάω τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία».

“Εβδομάδα Καποδίστρια 2023-24”

Εκδηλώσεις αφιερωμένες στη ζωή και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων, διοργανώνει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εβδομάδα Καποδίστρια» για τη ζωή και το έργο του Κυβερνήτη Ιωάννη Καποδίστρια στις σχολικές μονάδες των Ιονίων Νήσων, για το σχολικό έτος 2023-2024, το οποίο υλοποιείται κατά το χρονικό διάστημα 5-9 Φεβρουαρίου 2024.

Βασικός στόχος του είναι η επαφή και η γνωριμία των μαθητών/τριών με την εμβληματική προσωπικότητα, τα χαρακτηριστικά και το όραμα του Πρώτου Κυβερνήτη, καθώς και το πολύπλευρο και καθοριστικό για την Ελλάδα και Ευρώπη έργο του.

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος, το Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε το Μουσείο Καποδίστρια. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου , είδαν φωτογραφίες, πίνακες ζωγραφικής και σημαντικά εκθέματα που φιλοξενούνται στους χώρους του Μουσείου.

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Πλοηγούμαι με ασφάλεια στο διαδίκτυο

Στόχος της δράσης είναι τα παιδιά να ενημερωθούν για κάποιους από τους κινδύνους που ελλοχεύουν, να μάθουν να προστατεύουν τον εαυτό τους και να μάθουν πως πρέπει να αντιδράσουν αν κάτι ή κάποιος στο διαδίκτυο τα αναστατώσει.

• Συζητήσαμε με τα παιδιά τι κάνουν οι ενήλικες μέσω διαδικτύου και τι τους αρέσει να κάνουν εκείνα στο διαδίκτυο.
  •  Κάναμε συζήτηση για το πόσο σημαντικό είναι στην ηλικία τους να πλοηγούνται στο διαδίκτυο πάντα υπό την επίβλεψη κάποιου ενήλικα. Εξηγήσαμε ότι όταν η μαμά ή ο μπαμπάς γνωρίζει τι κάνουμε στο διαδίκτυο τότε είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες να κάνουμε κάτι λάθος και να εκτεθούμε σε κάποιον κίνδυνο.
  • Είδαμε μαζί το βίντεο «Ασφάλεια στο διαδίκτυο με λόγια απλά» και συζητήσαμε τις εντυπώσεις και τις απορίες μας.
  • Συζητήσαμε με τα παιδιά ένα σενάριο όπου τα διδάσκει να μην ανοίγουν άγνωστους συνδέσμους και αν τυχόν δουν κάτι στο διαδίκτυο που τους αναστατώσει ή τρομάξει να το πουν αμέσως σε κάποιον ενήλικα. Ιδιαίτερη έμφαση δώσαμε στο γεγονός πως δεν εμπιστευόμαστε οτιδήποτε μας στέλνουν ειδικά αν δε γνωρίζουμε τον αποστολέα (στο βίντεο είπε πως έχει γατούλες και τελικά είχε ένα τέρας. Θα μπορούσε να έχει και κάποιον ιό και να καταστρέψει τη συσκευή) και ότι ακόμα και αν κάνουμε κάτι λάθος (η Αθηνά πάτησε το link ενώ δεν έπρεπε) πρέπει να το πούμε και να μη φοβηθούμε γιατί έτσι θα μας βοηθήσουν.
  • Συζητήσαμε για το τι πρέπει να κάνουν αν δουν κάτι τρομακτικό στο διαδίκτυο. Ζητήσαμε να μας πουν αν τους έχει τύχει κάτι τέτοιο και πως αντέδρασαν.
  • Παροτρύναμε τα παιδιά να φτιάξουν μια ζωγραφιά που θα τη δείξουν στους γονείς τους και θα τους εξηγήσουν τι έμαθαν στο σημερινό μάθημα για την ασφαλή πλοήγηση.
  • Παίξαμε στον υπολογιστή με παζλ που αφορούν την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Προστάτεψε το Δάσος – Είναι Πηγή Ζωής (Εργαστήριο Δεξιοτήτων)