Πληροφορική Κέρκυρα

Etwinning – Virtual Worlds, Augmented Reality e.t.c. at our disposal

Εκδήλωση Etwinning για προχωρημένους

Φεβ 201622

Εκδήλωση – Ημερίδα στην Κέρκυρα, στις 22/2/2016 και ώρα 17:00 στο εργαστήριο του 1ου Γυμνασίου Κέρκυρας με θέμα το etwinning live για εγγεγραμμένους χρήστες.

Στόχος της ημερίδας η επαφή των εκπαιδευτικών με την βασική πλατφόρμα του Etwinning, η εξοικείωση με θέματα όπως αναζήτηση ατόμων για πραγματοποίηση έργων (ή και erasmus+ συνεργασιών), την συμμετοχή σε εκδηλώσεις – online ημερίδες, τη δημιουργία έργου – συνεργασίας με εκπαιδευτικούς και σχολεία από όλη την Ευρώπη κ.α..

Είναι η δεύτερη από μία σειρά 5 ημερίδων που πρόκειται να πραγματοποιηθούν στο νησί έως και το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Επισυνάπτεται η παρουσίαση που θα προβληθεί στην ημερίδα.

Παρουσίαση Etwinning Live

από κάτω από: Ημερίδα/Σεμινάριο | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση Etwinning για προχωρημένους

Προθεσμίες υποβολής προγραμμάτων Erasmus+ KA1 και KA2

Ιαν 20163

Δείτε και ενημερωθείτε στην ιστοσελίδα του ΙΚΥ για τις ημερομηνίες και προθεσμίες υποβολής προτάσεων για προγράμματα ERASMUS+ κινητικότητας Εκπαιδευτικών (ΚΑ1) και εκπαιδευτικών και μαθητών (ΚΑ2).

από κάτω από: ERASMUS+ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προθεσμίες υποβολής προγραμμάτων Erasmus+ KA1 και KA2

Δεκ 201515
λογοτυπο 1ου

Τρόπος σύνδεσης του Aurasma για προβολή Επαυξημένης Πραγματικότητας

Αρχικά πρέπει να συνδεθούμε στο www.aurasma.com και να δημιουργήσουμε έναν λογαριασμό. Αφού επιβεβαιώσουμε τον λογαριασμό, μπαίνουμε στο App Store ή στο Google Play και κατεβάζουμε το πρόγραμμα Aurasma. Όταν ανοίξουμε το πρόγραμμα μας ζητά να πληκτρολογήσουμε το όνομα χρήστη και τον κωδικό μας. Στη συνέχεια μας ανοίγει η εφαρμογή και στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζεται ένα κεφαλαίο Α.

Πατάμε πάνω σε αυτό και βρίσκουμε ένα εικονίδιο που μοιάζει με μεγεθυντικό φακό. Πατάμε πάνω του και αναζητάμε τη λέξη: mantatacorfu .  Πατάμε πάνω στο εικονίδιο που εμφανίζει το 1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας και πατάμε Follow. Είμαστε έτοιμοι να αναζητήσουμε πια πρόσθετες πληροφορίες μέσα από την εφημερίδα μας!

Επειδή και για εμάς στο σχολείο ήταν η πρώτη φορά που το δοκιμάσαμε, στο πρώτο τεύχος –και μόνο σε αυτό – για να μπορέσετε να έχετε πρόσβαση στις πληροφορίες επαυξημένης πραγματικότητας θα πρέπει να αναζητήσετε και τη λέξη : gkefallonitis . Αφού το αναζητήσετε, πατάμε Follow και είμαστε έτοιμοι για να δούμε πρόσθετες πληροφορίες

Προσοχή. Αυτή η διαδικασία γίνεται μία μόνο φορά. Στη συνέχεια και για όλα τα άλλα τεύχη, αυτόματα μπορείτε να δείτε πρόσθετες πληροφορίες χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις!

Πατήστε πάνω στην παρακάτω λέξη για να δείτε την εφημερίδα μας!

Νοέμβριος

από κάτω από: Εφημερίδα | με ετικέτα , , , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική Εφημερίδα 1ου Γυμνασίου με επαυξημένη πραγματικότητα – Augmented Reality

Ημερίδα για Αρχαρίους Etwinning στο 1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας

Δεκ 201512
logo_etwinning

Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, υπ. Αριθμ. 155990/05-10-2015/Δ1, ορίστηκα Εθελοντής Πρεσβευτής για την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων. Η απόφαση αυτή δεν έχει άλλα οφέλη (οικονομικά, διοικητικά κτλ) πέραν της ενασχόλησής μου με κάτι το οποίο μου αρέσει να κάνω. Να πραγματοποιώ ομαδοσυνεργατικά έργα με τους μαθητές μου και να εμπλέκω σε αυτή τη διαδικασία και άλλους μαθητές από άλλες χώρες.

Στόχος μου μοναδικός είναι να αυξήσω τη συμμετοχή στην περιφέρεια Ιονίων νήσων των εκπαιδευτικών σε έργα Etwinning, εξηγώντας παράλληλα τα οφέλη που θα έχουν από μία τέτοια δραστηριότητα.

Στις 14/12/2015 πραγματοποιείται η πρώτη εκδήλωση για φέτος στην Κέρκυρα για το Etwinning. Θα ακολουθήσουν άλλες τουλάχιστον τρεις (3) ημερίδες – Workshops γύρω από το etwinning μέσα στο 1ο εξάμηνο του 2016.

Η πρώτη αυτή ημερίδα αφορά τους αρχαρίους γύρω από το Etwinning.

Στο συγκεκριμένο άρθρο θα βρείτε την παρουσίαση καθώς και συνδέσμους για τα επιτυχημένα Ελληνικά Έργα κατά τη διάρκεια των πρώτων 10 χρόνων λειτουργίας του Etwinning.

arxarious_program Parousiasi Εθνικά Βραβεία

από κάτω από: Ημερίδα/Σεμινάριο | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημερίδα για Αρχαρίους Etwinning στο 1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας