georbaimpa's blog

νηπιαγωγός

Πότε πρέπει να πλένουν τα παιδιά τα χέρια τους;

Ιαν 202117
plysimo-xerion

Πότε πρέπει να πλένονται τα παιδιά;

Το τακτικό πλύσιμο των χεριών μαζί με τον εμβολιασμό αποτελούν το όπλο για την πρόληψη των λοιμώξεων. Το χρυσό κλειδί είναι να εκπαιδεύσετε τα παιδιά να μάθουν να πλένονται σωστά πολλές φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας. Συγκεκριμένα ενθαρρύνετε και υπενθυμίζετε τα παιδιά να πλένονται οπωσδήποτε στις ακόλουθες περιπτώσεις:

Πριν φάνε οτιδήποτε (πρωινό, ενδιάμεσο σνακ, μεσημεριανό κλπ).
Πριν και μετά το παιγνίδι.
Μετά την τουαλέτα.
Μετά που θα αγγίξουν ένα κατοικίδιο.
Όταν υπάρχει άρρωστο παιδί στο σπίτι.
Μετά που φταρνίζονται ή βήχουν ή φυσούν τη μύτη τους. Καλό είναι να εκπαιδεύσετε τα παιδιά να βάζουν τον αγκώνα και όχι τα χέρια όταν βήχουν ή φταρνίζονται και να πετάνε τα χαρτομάντιλα που σκουπίζουν τη μύτη σε κάλαθο αχρήστων.

Ποια είναι τα σωστά βήματα για το πλύσιμο των χεριών στα παιδιά;

Βήμα 1ο

Βρέξιμο των χεριών.

Βήμα 2ο

Εφαρμόστε σαπούνι ξηρό ή υγρό σαπούνι και στα 2 χέρια.

Βήμα 3Ο

Η διάρκεια του πλυσίματος πρέπει να είναι 20 δευτερόλεπτα. Ένας καλός τρόπος, που αρέσει στα παιδιά, για να χρονομετρούν την ώρα που χρειάζεται για να πλύνουν τα χέρια τους σωστά είναι: να τραγουδήσουν δύο φορές τη φράση “happy birthday to you”. Πώς να πλύνουν σωστά τα χέρια τους;

Τρίψιμο των παλαμών των δύο χεριών.
Τρίψιμο της παλάμης του ενός χεριού με τη ράχη του άλλου χεριού μετακινώντας τα δάκτυλα από μπροστά προς τα πίσω. Επανάληψη με το άλλο χέρι.
Τρίψιμο των παλαμών και τα δάκτυλα μπλεγμένα μεταξύ τους.
Τρίψιμο κάτω από τα νύχια και ανάμεσα στα δάκτυλα.
Βήμα 4ο

Ξέπλυμα των χεριών με τρεχούμενο νερό.
Βήμα 50

Στέγνωμα χεριών με πετσέτα μιας χρήσης χάρτινη ή υφασμάτινη ή στέγνωμα με αέρα.

από κάτω από: ΥΓΕΙΑ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πότε πρέπει να πλένουν τα παιδιά τα χέρια τους;

Τρίγωνα κάλαντα

Δεκ 202021
ΤΡΙΓΩΝΑ-ΚΑΛΑΝΤΑ
από κάτω από: ΧΡΙΣΤ/ΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τρίγωνα κάλαντα

χριστουγεννιάτικο παζλ

Δεκ 202021

από κάτω από: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο χριστουγεννιάτικο παζλ

ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ Ο ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ

Δεκ 202014
αρχείο λήψης

Το έλατο που είναι και το παραδοσιακό δέντρο που στολίζουμε έχει την ιδιότητα να μην ρίχνει τα φύλλα του ποτέ και να διατηρείται πάντα καταπράσινο και ζωντανό. Αυτό συμβολίζει την αιώνια ζωή του Χριστού.

Το σχήμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου είναι τριγωνικό. Αυτό που συμβολίζει είναι η Αγία Τριάδα.

Τα στολίδια επάνω στο δέντρο συμβολίζουν διάφορα σχετικά με τη γέννηση του Χριστού. Τα λαμπάκια συμβολίζουν ότι ο Χριστός είναι το φως της ζωής. Στην κορυφή βάζουμε ένα αστέρι που συμβολίζει το φωτεινό άστρο που οδήγησε τους τρεις μάγους στη φάτνη. Οι χριστουγεννιάτικες μπάλες που παραδοσιακά είναι κόκκινες συμβολίζουν τη θυσία του Σωτήρα για όλους εμάς (το κόκκινο συμβολίζει του αίμα).Οι γιρλάντες που βάζουμε μερικές φορές συμβολίζουν κάτι χαρμόσυνο δηλαδή τη γέννηση του Χριστού.

Αναμφισβήτητα το χριστουγεννιάτικο δέντρο αποτελεί ένα από τα πιο όμορφα χριστουγεννιάτικα έθιμα. Σε κάθε σπίτι έχει καθιερωθεί ο στολισμός του ο οποίος δίνει χαρά σε μικρούς αλλά και μεγάλους.

από κάτω από: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ Ο ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ

ΡΟΛΟΪ

Οκτώβριος 2024

15/10/1837: Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών των Αθηνών («Σχολείο των Τεχνών»).
Επίσημη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ανακοινώσεις και δραστηριότητες σχετικά με τη Σχολή Καλών Τεχνών: http://www.asfa.gr/