Η Αγία του Θεού Σοφία

Μετά τη “στάση του Νίκα” (532 μ.Χ.) η πρώτη φροντίδα του Ιουστινιανού ήταν να χτίσει  ό,τι καταστράφηκε  και να κάνει την Κωνσταντινούπολη ακόμη καλύτερη. Το πιο σημαντικό από τα έργα του ήταν ο ναός της Αγίας Σοφίας. Δέκα χιλιάδες εργάτες για πέντε χρόνια εργάζονταν αδιάκοπα για να ολοκληρωθεί αυτό το τεράστιο έργο. Τελικά , στις 27 Δεκεμβρίου του 537 μ.Χ. έγιναν τα εγκαίνια του ναού. Ποια ήταν η  αντίδραση του Ιουστινιανού;

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ιστορία Ε΄ τάξης | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Αγία του Θεού Σοφία

Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη νομοθεσία και τη διοίκηση.

Το 527 μ.Χ. αυτοκράτορας  στην ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία γίνεται ο Ιουστινιανός. Διακρινόταν για τις γνώσεις , την εργατικότητα και την τόλμη του να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες . Παράλληλα είχε την ικανότητα να επιλέγει τους  κατάλληλους συνεργάτες με κριτήριο όχι την καταγωγή  αλλά τις ικανότητές τους.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ιστορία Ε΄ τάξης | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη νομοθεσία και τη διοίκηση.

Γιατί;;;;;

ΕΝΑ ΣΚΙΤΣΟ, ΔΥΟ ΦΡΑΣΕΙΣ, ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ….

Πώς θα μπορούσε κάποιος να χαρακτηρίσει αυτόν που βασάνισε τόσο φρικτά ένα άλλο , αθώο πλάσμα; Αυτά τα τελευταία χρόνια , αν κάποιος παρακολουθεί τις ειδήσεις μαζί με τα εγκλήματα  αμάχων, είτε στην Ουκρανία είτε στη Γάζα, ακούμε και τις φρικαλεότητες που συμβαίνουν στους συνανθρώπους μας και στους συντρόφους μας τα ζώα. Πόση διαστροφή, πόσο θυμό,  πόση κακία μπορεί να κρύβει και να φανερώνει ένα μέλος  ή περισσότερα ,μιας άρρωστης κοινωνίας…..

Ευτυχώς, ο Όλιβερ έφυγε… Δεν θα ζει για να θυμάται … και να φοβάται επειδή ζει….

Καλό ταξίδι Όλιβερ! Πήγαινε να χαρείς μαζί με τα υπόλοιπα θύματα της ανθρώπινης κακίας  τη ΓΑΛΗΝΗ…..

Ελπίδα

Κατηγορίες: Περιβάλλον και Άνθρωπος | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί;;;;;

Καλημέρα κόσμε!

Καλημέρα σε όλους, όπου κι αν βρίσκεστε!

Καλημέρα στην Ελλάδα, στη χώρα μου!

Καλημέρα σε εσένα, που διαβάζεις αυτές τις λέξεις!

Καλημέρα σε εσένα, που ξεκινάς μια νέα μέρα, με όνειρα και στόχους!

Καλημέρα σε εσένα, που αντιμετωπίζεις δυσκολίες, αλλά δεν τα παρατάς!

Καλημέρα σε εσένα, που απλά είσαι εδώ, και κάνεις τον κόσμο ένα καλύτερο μέρος!

Καλημέρα σε όλους!

Ελπίδα