επιμορφωτική συνεδρία 8
χαιρετισμος
4 Ιούν 2024 από ΜΙΜΙΛΙΔΟΥ ΝΑΝΑ
Ποιος φοβάται; Όχι εγώ!
4 Ιούν 2016 από Ms Nancy
Αναδημοσίευση του άρθρου της κ. Άννας Μπαφίτη
http://stop-bullying.sch.gr/archives/991
Το σενάριο αυτό αφορά σε παρέμβαση για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού, με
αξιοποίηση των ΤΠΕ και με βάση τις αρχές της διαφοροποιημένης παιδαγωγικής . Μέσω των δραστηριοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες αναμένεται να αναπτύξουν ενσυναίσθηση, να διαμορφώσουν αρνητική στάση έναντι του εκφοβισμού, να βοηθηθούν να αντιμετωπίζουν τον εκφοβισμό, είτε ως θύματα είτε ως παρατηρητές, να κατανοήσουν ότι η οπτική του ατόμου ως προς τα προβλήματα που αντιμετωπίζει είναι σημαντικός παράγοντας για την επίλυσή τους και να ενισχύσουν τη σχέση με τους συμμαθητές τους. Η παρέμβαση σχεδιάστηκε για παιδιά της Πέμπτης Τάξης Δημοτικού, προβλέπει τη διάθεση τριών διδακτικών ωρών και έχει διαμορφωθεί για αξιοποίηση στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης, ως βραχύ σχέδιο εργασίας με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό (Αγωγή Υγείας) . Ιδιαίτερα ενδείκνυται η εφαρμογή της εξάλλου, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (6 Μαρτίου).
Λαθρεπιβάτης
20 Μάι 2016 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Παρακολουθήστε ένα ταινιάκι που σχολιάζει με χιουμοριστικό τρόπο τον ρατσισμό και τα στερεότυπα!
Λέμε “ΌΧΙ” στο σχολικό εκφοβισμό!
20 Μάι 2016 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Δείτε αυτό!
Η Έλλειψη Ελεύθερου Χρόνου
20 Μάι 2016 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Διαβάστε το σχεδιάγραμμα για την ανάπτυξη του θέματος “Η έλλειψη ελεύθερου χρόνου”
Ο ποιητής Κώστας Καρυωτάκης
20 Μάι 2016 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
O Κ. Καρυωτάκης γεννήθηκε στην Τρίπολη στις 30 Οκτωβρίου 1896. Ο πατέρας του ήταν νομομηχανικός κι έτσι στα παιδικα του χρόνια αναγκαστηκε να αλλάζει συνέχεια τόπο διαμονής. Πέρασε από το Αργοστόλι, τη Λευκάδα, τη Λάρισα, την Καλαμάτα, την Αθήνα, τα Χανιά. Συνεχίστε να διαβάζετε ›
29 Νοέ 2015 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Το ΓΕΛ Σούδας
28 Νοέ 2015 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Το Γενικό Λύκειο Σούδας ξεκίνησε τη λειτουργία του με τη μορφή Λυκειακών τάξεων ως παράρτημα του 2ου Λυκείου Χανίων στις 13-6-1995. Συνεχίστε να διαβάζετε ›
Καλημέρα κόσμε!
28 Νοέ 2015 από ΑΝΤΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε το “Ιστολογείν”!