Κυκλοφοριακή Αγωγή

8 Εργαστήρια Δεξιοτήτων

road kind

Ο δρόμος είναι ένας δημόσιος χώρος που τον μοιραζόμαστε όλοι.

Οι βασικές κατηγορίες δρόμων είναι οι εξής:

• Εθνική οδός αυτοκινητόδρομος – ταχείας κυκλοφορίας
  • Εκτός κατοικημένης περιοχής
  • Εντός κατοικημένης περιοχής
  • Πεζόδρομος
  • Ποδηλατόδρομος

Ο δρόμος ανήκει σε όλους!

Οι χρήστες του δρόμου δεν πρέπει:

• να οδηγούν επικίνδυνα
  • να οδηγούν και να περπατούν χωρίς προσοχή
  • να οδηγούν και να περπατούν χωρίς να υπολογίζουν τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου
  • κάθε χρήστης του οδικού δικτύου πρέπει να μοιράζεται το δρόμο σεβόμενος τις ανάγκες των υπολοίπων και να είναι προσεκτικός με τους υπόλοιπους χρήστες, ιδιαίτερα τους πιο ευάλωτους. (παιδιά, ΑΜΕΑ, ποδηλάτες)

Κατηγορίες: education, εκπαιδευτικά θέματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κυκλοφοριακή Αγωγή

Ψηφιακή ικανότητα

IMG 20190312 095658

Η ψηφιακή ικανότητα απαιτεί επαρκή κατανόηση και γνώση της φύσης, του ρόλου και των ευκαιριών της Τεχνολογίας της κοινωνίας της πληροφορίας (ΤΚΠ) σε καθημερινές καταστάσεις: στην προσωπική και κοινωνική ζωή, καθώς και στην εργασία.

Παραδείγματα επιτευγμάτων & ενδεικτικά αποδεικτικά στοιχεία

• Έχεις λογαριασμό στο facebook, twitter, linked-in ή άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή έχεις φτιάξει σελίδα στο internet (προσωπική ή άλλου φορέα, π.χ. του σχολείου σου).
    Ως αποδεικτικό στοιχείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους σχετικούς συνδέσμους ή μια εκτύπωση της αρχικής σελίδας.
  • Έχεις δώσει εξετάσεις για να πιστοποιήσεις τις γνώσεις σου στους Η/Υ.
    Ως αποδεικτικό στοιχείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σχετικό πιστοποιητικό.
  • Έχεις φτιάξει μια εφαρμογή ή ένα πρόγραμμα λογισμικού για προσωπική χρήση ή για λογαριασμό άλλου φορέα (π.χ. του σχολείου σου).
    Ως αποδεικτικό στοιχείο μπορείς να αξιοποιήσεις μια βεβαίωση από τον υπεύθυνο ή ένα σύνδεσμο σε σχετική ιστοσελίδα.
  • Έχεις συμμετάσχει σε κάποιο διαγωνισμό που προϋποθέτει υψηλό επίπεδο γνώσης πληροφορικής.
    Ως στοιχείο απόδειξης μπορείς να αξιοποιήσεις τη βεβαίωση συμμετοχής ή το αποδεικτικό της αίτησής σου ή το βραβείο που πήρες.

Πηγή: https://www.eoppep.gr/teens/index.php/2012-10-15-06-46-20/9-psifiaki-ikanotita

Κατηγορίες: education, εκπαιδευτικά θέματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακή ικανότητα

Εικονικό εργαστήριο PhetColorado

IMG 20190316 130100